İyi Mailing Nasıl Yapılır?

İyi Mailing Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi dijital pazarlamanın içerik pazarlaması, SEO, sosyal medya pazarlaması, viral pazarlama ve e-mail pazarlaması gibi birçok çeşidi bulunuyor. Bugün hayatımızı kolaylaştıran, satışlarımızı arttırmaya yarayan bu pazarlama alanlarının en eskisini, e-mail pazarlamasını ele alacağız. “Nedir bu e-mail pazarlaması ve iyi bir mailing nasıl yapılır?”ı merak edenler, püf noktaları öğrenmek için okumaya devam edin.

E-mail pazarlaması, bir işletmenin sahip olduğu veya potansiyel müşterilerine e- posta göndermesidir. Başarılı bir e-posta pazarlaması, alıcıların harekete geçmesini, işletmeyle etkileşim kurmasını ve daha fazla satış yapılmasını sağlar. Daha da önemlisi, tek seferlik ürün alımından ziyade sadık ve daimi müşteri sağlar.

Ancak, başarılı bir mailing süreci yürütmeden önce, bazı hazırlık çalışmaları yapmamız gerekir, bu nedenle ilk e-postayı gönderdiğimizde başarılı olmaya hazır oluruz.

Mailing Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

 • İyi bir mailing için öncelikle tanıtımın türüne göre uygun içerikler ve mesajlar seçilmelidir. 
 • Son derece net ifadelere yer verilmelidir. Kelime kalabalığı yapılmamalı, okuyucuyu sıkılmalıdır.
 • Tek bakışta ilgi çekmeli, göze hitap etmelidir.
 • Görseller hızlı yüklenmeli, bekleterek okuyucuyu kaçırılmamalıdır.
 • Mailing tasarımı geniş olarak 680 px’i, tek görsel boyutu 120 kb’i geçmemelidir.
 • Hangi mailin hangi hedef kitleye atılacağı önceden belirlenmiş olmalıdır. Çünkü mailing firmaların hedef kitlelerine ulaşmak için kullandığı en doğru ve kestirme yoldur. 
 • Her zaman maili desteklemek için çıkan aksiliklere karşı “Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız.”, “Bir sorun varsa bize buradan iletebilirsin!” gibi çözüm yolları gösterilmelidir. 

İyi Bir Mailing Yapmanın Püf Noktaları

 • Araştırın

Mailing yapmaya başlamadan önce iyice araştırılmalı, daha önce yapılan mailinglere muhakkak bakmalıyız. Bu sayede hata oranımız düşecek ve başarı oranımız artacaktır.

 • Organik Data Kullanın

Kullandığımız müşteri maillerini hazır data olarak satın almamalı, kendi müşterilerimizden bir mail listesi çıkarmalıyız. Kullandığımız bu organik mail datası sayesinde bizden zaten daha önce alışveriş yapmış, geri dönüşümü daha kolay ve hızlı alabileceğimiz insanlara ulaşmış oluruz. 

 • Kişiselleştirin

Mail atarken kullanılan dilin samimiyeti hedef kitlenin özel günlerinde ona özel mailler atmak ve kişiye özel kampanyalar düzenlemek hedef kitle için oldukça önemlidir. Çünkü kişiye kendini özel hissettirmek, arkadaşça diyalog içine girmek kişinin markayla bağlantı kurmasını, aidiyet hissetmesini sağlayacaktır.

 • Hedef Kitleyi Tanıyın

Hedef kitleni hangi zaman diliminde maili daha rahat görebileceğini, ne zamanlarda bize ihtiyaç duyabileceğini bilirsek ve bu bilgilere uygun zamanlarda mail atarsak geri dönüşüm oranımız normalinden çok daha yüksek olacaktır.

 • Kendinizi Hatırlatın

Hedef kitleye yalnızca kampanyalar için değil, kişiye kendini değerli hissettirmek için mailler atmalıyız. Bu atacağımız maillerin sıklığını da sektörümüze göre ayarlamak gerekiyor. 

 • Farklı Olun

Her gün bir sürü firmadan bir çok mail alıyoruz. Bu yüzden mailimiz, mail tasarımımız farklı olmalı ki hedef kitleye ulaşabilelim. Mail atarken yalnızca kendi çıkarımızı değil, karşı tarafın da çıkarını düşünerek ilerlemek, mail sırasında bir bilgi vermek veya karşı tarafın kendisini iyi hissedeceği bir cümle kullanmak da bu farklılığı hissettirecektir. 

 • Profesyonel Görünün

Mail atarken kendi şirket adımızı kullanmamız, güvenilir, net ve anlaşılır olmamız oldukça önemlidir. Mailde her şey açıklanmalı ve okunduğunda akılda soru kalmamalıdır. ‘Size nasıl yardımcı olabiliriz?’ butonu koymak gibi hareketlerle çözüm odaklı davranmalıyız. 

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)