İçerik Pazarlaması Süreçlerinde 5 Hata

İçerik Pazarlaması Süreçlerinde 5 Hata

İçerik pazarlaması, hedef kitlenin beklentileri, yönelimleri doğrultusunda ürünlerin ve markaların onları etkileyecek bir biçimde tanıtımının yapılmasıdır. Burada temel amaca bağlı olarak yapılan ise ürünün doğal olarak pazarlanmasını sağlamaktır.

İçerik pazarlamasının amacı yalnızca ürün satışı değildir. Hedef kitleye değerli ve sürekli içerik sağlayarak pazarlamanın doğal bir şekilde gerçekleşmesi, başarılı bir strateji göstergesidir. Doğru içerik pazarlaması yaparken atlanmaması gereken noktalar ise sürecin kurtarıcısı olabilir.

Kendin Olmaktan Korkma!

İçerik pazarlama konuya, fikre, markanın-ürünün temel amacına göre farklılık gösterebilecek oldukça geniş yelpazeye sahip bir pazarlama dalı. Ancak, pazarlaması yapılacak olan markayla aynı alanda bulunan ve pek çok açıdan benzer ürünler sunan birçok markanın sektörde söz sahibi olduğunu da unutmamak gerek.

Bu aşamada ise içeriği sektörde farklı kılmak, hatırlanır olmak önem taşıyor. İçerik pazarlama noktasında; markanın kendi tarzını oluşturması, benzersiz bakış açısına sahip olması, ürününün tanıtım, pazarlama süreçlerinde öne çıkışında bir ivme sağlıyor.

Gerçekler Tatlıdır

Hedef kitle yapılan pazarlama sonucu etkilenmiş olmayı ister, kandırılmış olmayı değil! Bu yüzden özgünlüğün yanında daima gerçeklik de olmalı. Bununla birlikte potansiyel müşterilerin de gerçekliğe ve yeterliliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın.

İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medyanın Gücü Bir Arada

Halihazırda herkesin aktif olarak kullandığı, elden düşmeyen sosyal medya platformları sık sık güncelleniyor. Hedef kitleyle en hızlı şekilde yakınlık kurulabilen ve geri dönüş sağlanabilen bu yolları kullanmak, içerik pazarlama için büyük önem taşıyor.

İllüstrasyon, hareketli fotoğraf, video gibi görsel içerikler pazarlamayı ciddi anlamda destekliyor. Son olarak belli başlı platformların sunduğu anket ve soru-cevap gibi özelliklerle de samimi ve doğrudan bir şekilde hedef kitleyle temas kurmak mümkün.

Kaliteli içerikler oluşturarak verimli olmak istiyorsak yolumuz içerik pazarlaması sürecinde en az hatanın olduğu yerden geçiyor. Bunun için birçok araştırma yapmış, seminere katılmış, izlemiş ve dinlemiş olabilirsiniz fakat tekrarlamaktan kendimizi alıkoyamadığımız belli başlı hatalar gözden kaçabilir.

İçerik pazarlamasında yapılan en yaygın hatalara şöyle bir göz atın ve içerik pazarlaması sizin için en faydalı şekilde yeniden aktif kullanıma açılsın!

1-Az Plan Çok Eylem / Çok Plan Az Eylem

İçerik pazarlaması etkili sonuçlar versin, diyenlerin adımlarını dengeli ve planlı atması gerekiyor.

İşe bir plan oluşturarak başlamak en önemli hususlardan. Aksi halde karşılaşılabilecek durum öngörülemez değildir. Örneğin; dakikalarca belki de saatlerce uğraşıp ortaya çıkarılan içerikler, hiçbir düzene tabii olmadan bireysel isteğe göre şekillenerek paylaşılıyor, peki böyle düzensizlik içinde hedef kitle ile güvenilir bir bağ kurmak mümkün mü?

Bu plansızlık içerik pazarlama için bir hayal kırıklığından fazlası olamaz. Bu konuda hedef kitleyi tanımak; onlarla ilgili bilgi toplamak, neyin yapılıp neyin yapılmayacağı bilmek, bunlar hakkında ve ilerlenecek yolda doğru adımlar atmaya yardımcı olacaktır.

Bu planlamaların ardından içerik sayısı ve paylaşım zamanlaması gibi stratejik adımlar geliyor. Tüm bunların dengede olduğu, içeriğin büyük yöntemsel hatalar barındırmadığını biliniyorsa, rahatça arkanıza yaslanıp alacağınız dönüşlerin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

2- Kitlenizi Anladığınızdan Emin Misiniz?

İçerik oluşturmanın ve onu tanıtmanın odak noktası doğru kitleyi çekmektir.

Hedef kitle dijital dünya ve içerik pazarlaması için şekillendirici bir ögedir. Düşünülen, sunulan ve planı yapılan her şey hedef kitle bazlı ilerler.  Yapmak istenilen şey ve neticesinde elde edilmek istenilen her neyse ancak hedef kitlenin iyi analiz edilmiş olmasıyla verimli hale gelebilir.

Bu sebeple, kitleyi iyi tanıyıp sağlam adımlar atılmalıdır. Ürün veya hizmet kimlere hitap ediyor, kitle yönelimleri, beğenileri ne yönde ve beklentileri neler, kimleri takip ediyorlar, gibi soruların cevaplarını aramak; içerik pazarlamasında kitleyi anlamaya dolayısıyla istenilen sonuca daha kolay ulaşabilmeye olanak sağlıyor.

Tüm bunları yaptıktan sonra ise amaçlanan noktaya ulaşıp ulaşılamadığının kontrolünü sağlamak için Google Analytics ve diğer analiz araçları büyük oranda yardımcı olabilir. Şu anki hedef kitle analizleri, gelecek içerik pazarlama süreçleri için büyük oradan yol göstericiniz olduğunu unutmayın!

3-Yanlış Platformu Kullanmak

Hedef kitleyi belirlerken ulaştığınız verilere, bir de bu kitlenin hangi platformları kullanmaya daha eğilimli olduğunu eklemek gerekir.

Bunun için tercih edilen paylaşım platformlarını incelemek yeterli görünüyor. Çoğu sosyal medya platformunun, demografik verilerini kullanıcıyla paylaşması da, her ne kadar zaman zaman güvenlik problemlerini doğursa da, istenilen bilgileri bulmakta içerik pazarlama aktörlerine büyük kolaylık sağlıyor.

Hedef kitleyle ortak paydaya sahip olmak markaların veya ürünlerin varlığını devam ettirmesi konusunda en temel gerekliliklerden. Bu sebeple kitlenizin analizi sonucunda ulaştığınız yaş aralığı gibi faktörler kullanılmak istenen platformun marka için verimli olup olmaması açısından önem taşıyor.

4- Yanlış Zaman Doğru İçerik

İçeriğinizi görünür kılmak için hedef kitle ile doğru zamanda buluşun.

Doğru zamanın ne kadar net bir kuralı olmasa da hazırlanan içeriğin sunulması ardından mevcut markanın, kitlesinden bir beklentisi vardır. Beklenti iyi analiz edildiğinde ve hedef kitle takip edildiğinde, içerik pazarlama için aranan doğru zamana ulaşılabilir.

Bu noktada hedef kitle araştırması doğrudan avantaj sağlıyor. Hangi saat ve günlerde hedef kitlenin daha ulaşılabilir olduğunu, alışkanlıklarını, beklentilerini, demografik özellikleri gibi paydalar da tahmin edilebilir bir hale getiriyor.

Marka için bir zaman planı oluşturmak olumlu geri dönüşlere ulaşabilme yolunda faydalı olabilir. Küçük bir araştırmayla ulaşılabilecek ve kullanıldığı taktirde zamanlama kontrolünün kolaylıkla yapılabildiğini gösterecek uygulamalar mevcut. Hootsuite, TweetDeck, Buffer gibi pek çok seçenek arasından sizin için uygun olanı seçmeniz yeterli.

5- Sürekli Reklamını Yapmak

Bu gerçekten bir problem mi diye düşünülüyor olabilir. Hatta yapılan işin kendisi zaten “İçerik Pazarlama” diye sitem de edilebilir. Ancak her şeyin dengede olması, verim almada önemli rol oynar.

Hepsinden önce amaç reklam yapmak olmamalı. Devamlı reklamı yapılan ve öne çıkarılan içeriğin olumlu geri dönüşler sağlamasını beklememek gerekir.

Bu yalnızca hedef kitlenin daha fazla yorulmasına, odağının marka dışına çıkmasına ve kitlenin kaybedilmesine sebep olur. Tanıtımların dozunda ve sonuç odaklı olması asıl hedefi daha ulaşılabilir kılar. Pazarlamanın amacının kitleyi etkilemek olduğunu unutmamak gerekiyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)