Instagram Reels Rehberi

Instagram Reels Rehberi

Tüm dünyada 1 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan Instagram ortaya çıkışından bu yana kullanıcı yelpazesini genişletmeyi sürdürüyor. Bu kadar popüler bir hal almasının sebebi belki de gündemin ve toplumsal eğilimlerin nabzını tutması. Video içeriğe ilginin artışını da kaçırmamış olacak ki Instagram Reels özelliğini kullanıcılarının karşısına çıkardı.

Instagram ilk etapta yalnızca bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak kendini Twitter, Facebook gibi popüler mecraların yanına konumlandırıyordu. Ancak günceli devamlı takip eden yapısı, farklı platformların popüler özelliklerini kendine başarıyla uyumlandırması bu mecralar arasındaki rekabette kendini özgün kılmasını sağladı desek hata etmiş olmayız.

Dijital mecraların video içeriğe olan merakı ve ilgisi ise özellikle 2010’dan itibaren katlanarak arttı. Üstelik ilk etapta yalnızca z kuşağının dahil olduğu bu video izleme merakı zamanla tüm kuşakları etkisi altına alarak dijital platformlarda yeni yönelimleri ve trendleri getirdi.

Bunun en gözle görülür örneği TikTok uygulaması oldu. Kısa biçimli video formatını temel alan bu uygulama, uzun yıllardır rekabet eden sosyal mecraların yanına bir anda kendi adını yazdırdı. Hal böyle olunca videonun gücü yeniden kendini gösterdi ve gündemin yeniliklerini asla kaçırmayan Instagram bu akıma kendi dilinde ‘Reels’ özelliği ile dahil oldu.

Bu özellik her ne kadar çoğu kullanıcı için Tik Tok’un bir kopyası olarak nitelendirilse de markaların ve influencer’ların gözdesi oldu bile. 50’den fazla ülkede aktif olarak kullanılan özellik eğlenceli ve ilgi çekici pek çok içeriği oluşturmanın yeni yolu!

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels, kullanıcıların 15 veya 30 saniyelik videolar oluşturduğu yeni Instagram özelliği. Kullanıcılarına ses, metin, özel efektler ve çıkartmalar sunarak videoları daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor. Hikayelere benzer şekilde AR efektleri, hız kontrolleri ve daha temiz geçişler için birden çok dikkat çekici özelliğe de sahip. Videoları kaydetmek, paylaşmak veya düzenlemek için de oldukça kolay bir araç olduğunu söyleyebiliriz. 🙂

Keşfet, Ana Sayfa veya Instagram Reels videoları için yeni yapılmış buton, aracılığı ile bu videolar kitlelerine ulaşabiliyor. Tik Tok ile yollarının kesiştiği en temel nokta ise algoritması oluyor ve kullanıcıların önüne trend videolar sık sık düşüyor. Kimleri takip ettiğinizden, hangi içerikle etkileşimde olduğunuzdan ve nerede bulunduğunuzdan etkilense de temelde trenlerle kullanıcıları karşı karşıya bırakıyor.

Instagram Reel kullanıcıları için bu videolar IGTV’ye benzer şekilde profilin özel bir bölümünde kendine yer buluyor.

Adım Adım Videonu Hazırla

Bu yeni özelliğe ulaşmak ise çok kolay! Instagram Reels için oluşturulmuş alana gelerek, simgeye tıklamanız ya da hikaye bölümünün altından reels kısmına kaydırma yapmanız yeterli. Ardından kamera açılıyor ve videonuzu dilediğiniz efekt ile çekmeye başlayabiliyorsunuz.

Videonuzu daha eğlenceli hale getirecek ve çekiminizi dikkat çekici yapabilecek özellikler ise işi kolaylaştırıyor. Hazırsak video çekimine başlayalım…

İlk olarak videonuzun hangi özelliklere sahip olacağına karar vermelisiniz.

Ekranın üzerinde görülen, müzik kısmından eklemeler yapabilirsiniz.

Efektler kısmında ise önceden kaydedilmiş efektleri seçebilir ya da ‘efektlere göz at’ seçeneğinden güncel efektleri inceleyebilirsiniz.

Uzunluk alanından videonun 15-30 arası değişen süresi belirlenebiliyor.

Videonun süresine karar verdikten sonra kronometre simgesine tıklayarak kliplerin ne kadar süreceğine karar verebilirsiniz.

Zamanlayıcıyı ayarladığınızda ise 3 veya 10 saniyelik bir geri sayım ardından videonuza başlayabilirsiniz.

Çekim yapmaya başlamak için de kayıt düğmesini basılı tutun veya kamera rulonuzdan video görüntüsü yükleyin.

Çekim sırasında kayıt düğmesi ile videonuzu birden çok kez başlatabilir veya durdurabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda ise hizalama şekli karşınıza çıkacak. Bu sayede bir sonraki adımı kaydetmeden önce, yeni müzik eklemek veya kıyafet değiştirmek gibi çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz.

Çekiminizde çizim ve metin araçlarını kullanabilir, çıkartma eklemeleri de yapabilirsiniz.

Son olarak film rulosundan kapak eklemesi yapıp metninizi girebilirsiniz.

Paylaşım zamanı! Bu arada reels sekmesine göz atmayı unutmayın. Videolarınızı, taslaklarınızı ve tüm reels videolarını bulabileceğiniz bir alan.

Reels videolarınız belirli şarkıları, hashtag’leri ve efektleri kullanarak alakalı sayfalarda görünecektir. Tabii, Instagram burada gizlilik ayarlarını ön planda tutuyor. Özel bir hesabınız varsa, videolarınız takipçileriniz ve sizin aranızda. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (2)

TUBA

14 Oct 20

Teşekkürler :))

DENIZ

20 Oct 20

Harikaa bir yazı olmuş emeğinize teşekkürler.