Neden Instagram Takipçisi Satın Almamalıyız?

Neden Instagram Takipçisi Satın Almamalıyız?

Sosyal medyanın markalar ve kullanıcılar üzerindeki gücü inkar edilemez. Durum böyle olunca hedef kitlenizin algısı, takipçi sayınız ve etkileşim oranlarınız tarafından etkilenir. Düşük takipçili bir hesaba sahipseniz ve  ilk bakışta yarattığınız algının güçlü olmasını istiyorsanız, takipçi satın almak ilk tercihiniz olabilir. Peki ya, Instagram‘da takipçi satın almak düşündüğünüz kadar iyi bir seçenek değilse?

Neden çok fazla takipçiye sahip olmak istiyoruz?

Sanal dünya insanlar üzerinde yeni normlar oluşturdu. Hepimiz bunun farkındayız değil mi?

Zamanının çoğunu sosyal medyada geçiren kullanıcılarda beğenilme, konuşulma ve çok sayıda takipçi kazanma isteği oluştu. Markalar da sosyal medyanın toplumlar üzerindeki muhteşem gücünü fark etti ve kitlelere yön veren bu normlara ayak uydurdu.  

Kurumsal veya kişisel sosyal medya hesapları ise kendini bu dünyaya daha uygun hissetmenin yolunu “daha fazla takipçiye” sahip olmakta buldu. Bu durum da sosyal medyada takipçi satın alma isteğini ortaya çıkardı.  

Instagram’da neden takipçi satın almamanız gerektiğini düşündünüz mü?

Güçlü bir marka algısı yaratmak için takipçi satın almak, oluşturmak istediğiniz marka imajınızı zedeleyerek itibarınızı yok edebilir. Şöyle ki, sosyal medyanızdaki sahip olduğunuz sayıları bir güç olarak gösterilebilirsiniz ama asıl güç, markanızın ya da kişisel hesabınızın güven ortamı yaratarak karşılıklı olarak bir etkileşime sahip olmasıdır.

Hedef kitlenizin davranışlarını, sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile kurduğunuz iletişimle etkileyebilirsiniz. Lakin öncelikli olarak bu iletişimin samimi ve güvene dayalı olması gerekir. Ayrıca bizden söylemesi, sayfanıza ilk kez gelen bir kullanıcı artık nerdeyse her şeyden önce postlarınız etkileşim alıp almadığına bakıyor.

Halbuki siz takipçi satın aldığınızda daha ilk baştan kara listeye düşüyorsunuz. Diyelim ki 10K takipçi satın aldınız ama etkileşim oranlarınız çok düşük. Sayfanıza gelen kullanıcılar bunu fark ediyor ve henüz sizi tanımaya bile yeltenmeden sayfanızı terk ediyorlar.

Neden?

Evet, takipçi satın alarak dilediğiniz takipçi sayısına rahatlıkla ulaşabilirsiniz ancak beklediğiniz geri dönüşleri sağlamak pek mümkün olmayacak. Çünkü bot hesaplara sahip bir sayfada, beklenen ya da istenen erişim ve etkileşim seviyesine ulaşmak imkansızdır.

Takipçi sayınızın yükseliğine rağmen, paylaşımlarınızdaki beğenilerin ve yorumların orantısız olması sayfanızın kalitesi ile güvenilirliğine dair her saim soru işaretleri oluşturur. Asla unutmamanız gereken bir gerçek var ki: Satın aldığınız takipçiler beğenme, yorum yapma ve web sitesine tıklama gibi etkileşimler gerçekleştirmeyen bot hesaplardır!

Sizi takip eden hesapların sahte olması hiçbir geri dönüş sağlamaz!

Misal, bir ürün veya hizmet satıyorsanız, satın aldığınız takipçiler ürünlerinizi deneyimlemez, hakkınızda konuşmaz ve etkileşimde bulunmazlar. Dolayısıyla satın aldığınız takipçiler size sayıdan başka bir şey katmaz.

Hatta hali hazırda var olan takipçilerinizi de kaybetmenize neden olabilirler. Çünkü pozitif bir algı oluşturmaya çalışırken, aslında negatif bir algı yaratmışsınızdır. Ki bot hesaplar yüzünden, zamanla konuşulan bir sayfa olmak yerine, engellenen bir sayfa haline bile gelebilirsiniz.

Peki Instagram’ın bot takipçileri sildiğini biliyor musunuz?

Instagram, Topluluk Kurallarını ve Kullanım Şartlarını ihlal ettiğiniz için hesabınızdaki bot hesapları silebilir, erişim engeli ile hesabınızı engelleyebilir, en önemlisi de hesabınızı kapatarak, profilinize dair tüm emeklerinizi sıfırlayabilir.

Erişim engeli yaşadığınızda Instagram, hareketlerinizi algılayarak sizi spam olarak bildirir. Böylece beğeni, takip, DM, yorum, içerik paylaşımı gibi hareketler gerçekleştiremezsiniz.

Instagram “shadow banning” ile sayfanıza gizli yasaklama getirerek, spam hashtaglerle dolu olan içeriklerinizi, aramalarda ya da keşif sekmelerinde göstermez!

Sonuçta dijital mecralarda spam’ları kim sever ki?

Oysaki takipçi satın almadan da takipçi sayınızı arttırabilirsiniz…
Nasıl mı?..
  • Onları anlayan bir marka olun,
  • Samimi ve pozitif olun,
  • Değerli ve işe yarar datalar sunun,
  • Kullanıcılara değer verin,
  • Yeni stratejiler geliştirin,
  • Dijitalin dinamiğine ayak uydurun,
  • Onları eğlendirin ve en önemlisi onları çok iyi anlayın…

Tüm bu doğrultuda Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Snapchat vb. tüm sosyal medya hesaplarınızda daha aktif ve verimli olmak size takipçi kazandırır.

Unutmayın! Trendleri yakından takip etmek, takipçileriniz ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmak, organik takipçileri beraberinde getirecektir.

Şimdi siz hala takipçi satın almayı düşünüyor musunuz?

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

SEMIH

10 May 20

Eline (emeğine) sağlık kardeşim.Kesinlikle katılıyorum,faydalı bir makale olmuş.