Koronavirüs (COVID-19) ve Dijital Pazarlama

Koronavirüs (COVID-19) ve Dijital Pazarlama

Hepimizin bildiği ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren Koronavirüs (Covid-19) sonucunda hayatımızda birçok şey değişti. Sosyal izolasyonun hakim olduğu yeni düzen, toplumsal dinamizmi derinden etkiledi.

Dijital pazarlama ise yeni dünya düzeni olarak adlandırdığımız bu sürecin merkezi oldu diyebiliriz.

İlerleyen dönemlerde bu süreç yerini “kontrollü normalleşmeye” bırakmış olsa da insanlar üzerinde oluşan yeni alışkanlıklar, dijital pazarlama üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor.

“Markalar Koronavirüs (Covid-19) ile dijital pazarlamaya gelen bu yeni düzene nasıl değer katabilir?” İşte asıl düşünülmesi gereken şey bu…

Şirketlerin işlerini uzaktan yönetmesi, eğitime ara verilmesi ve bir araya gelinen etkinliklerin askıya alınması, tüketicileri çevrimiçi ortamda eskisinden daha fazla zaman geçirmeye yönelterek yaşam tarzlarında değişikliğe yol açtı.

Topluluklar birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. İnsanların motivasyona, desteğe, anlayışa, bilgiye ihtiyacı var.
Bu nedenle etkili ve doğru yapılan dijital pazarlama, markalar için eşsiz bir fırsat!

Gelin dijital pazarlama alanında neler yapılabilir bir bakalım…

1. Müşterileriniz İle Bağlantı Kurun

Herkesin eskisinden daha fazla vakit geçirdiği dijital platformlarda krizi fırsata çevirmek sizin elinizde.

Sms, e-mail ve sosyal medya paylaşımlarınıza devam ederek müşterileriyle iletişimini koparmayanlar bu süreçten sağlam çıkanlar oluyor. Görünür olmayı deneyin. İnsanların vakitlerinin çoğunu evde geçirmeyi sürdürdüğü bu dönemde çok fazla sessiz kalmak markanız için negatif algı yaratabilir.

Sosyal medyada daha fazla çevrimiçi olun. Unutmayın şu anda çevrimiçi olan her şey her zamankinden daha fazla tüketiliyor.

2. Dijital Pazarlama Sürecinizde Alternatif Yollar Bulun

Motivasyon her zaman önemliydi fakat şimdi en önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi. Zamanı iyi değerlendirmek, eğlenmek, bilgilenmek, dijital yolla sosyalleşmek Koronavirüs (Covid-19) döneminde hedef kitlenin olmazsa olmazı oldu.

Birçok şirket; kişisel gelişim, bilgi ve eğlence gibi kaynaklarını ücretsiz olarak sundu. Siz de müşterilerinize evlerinde daha fazla vakit geçirebilecekleri, hizmetlerin yeni yollarını aramalısınız.

Gelin bir örnekle spor salonlarının bu belirsiz zamanlara nasıl adapte olduğuna bakalım. Karantina döneminde bazı şirketler, spor salonuna gidemeyen hedef kitlelerinin ihtiyacını karşılamak için onlarla bağlantı kurmanın bir yolunu buldu ve Instagram, Facebook ve YouTube gibi dijital mecralar üzerinden diyet, beslenme, sağlıklı yaşam ve günlük egzersiz önerileri verdi.

Bu mükemmel bir dijital pazarlama stratejisi oldu. Neden mi? Çoğunlukla evde kalınan bir dönemde hedef kitlede bir ihtiyaç bulundu ve çözüme kavuşturuldu…

Dolayısıyla hedef kitlenizin ihtiyaçları doğrultusunda çözümler bulun. Karantina döneminde yapılan hamleler ile markaların görünürlüğü, sessiz kalanlara göre daha da yükseldi. Bu tip eylemlerin etkisinin süreceği de öngörüler arasında.

3. Hedef Kitlenizi Anlayın ve Reklam Verin

“Hedef kitleniz ne duymak istiyor? Onlarla nasıl iletişim kurmalısınız?” Tüm bunlar doğrultusunda Koronavirüs ‘ün (Covid-19) müşterilerinizi nasıl değiştirdiğini, taleplerini nasıl etkilediğini de düşünerek medya planlama ve dijital pazarlama stratejinizi belirlemelisiniz.

Daha fazla dijital çözüm bulun ve reklam verin! Görüntülü reklamlar, sosyal medya ve çevrimiçi videolar ile daha fazla kitleyi yakalama şansına sahip olun.

4. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama

SEO, işletmenizin web sitenize gelen organik trafiği arttırmasına yardımcı olurken güçlü bir kampanya ile markanızı duyurmaya olanak sağlar.

Web site sıralamanızı yükseltmek ve potansiyel olarak rakiplerinizi geride bırakmak için harika bir zaman! Dolayısıyla müşterilerinizin belirli anahtar kelimeleri aradığında arama yaptığı şirket olmak ve listenin en üstünde yer almak için Google Arama Motoru Optimizasyonu’nu dijital pazarlama sürecinize dahil edin.

5. Özel Teklifler Ve Fırsatlar Sunun

Çevrimiçi alışveriş yapan büyük bir tüketici kitlesi var. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını bulun onlara nasıl ulaşmanız gerektiğini planlayın.

Öne çıkmak için dijital pazarlama donelerini fazlasıyla kullanmaya çalışın. Tüketicilere çeşitli indirimler sunarak krizi fırsata çevirebilirsiniz. Ürün ya da hizmetlerinizde indirimler yapmak, ödeme çeşitliliğini arttırmak, hediyeler vermek bunlarda sadece birkaçı…

Sonuç Olarak;

Dijital pazarlama, sosyal medya ve ölçümleme araçları, markanız ile hedef kitleniz arasında rasyonel bir fayda sağlıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken şey; her şirketin sunduğu ürün ya da hizmet birbirinden farklı olduğu için bazı markalar için geçerli olan strateji sizin için aynı etkiyi yaratmayabilir.

Bu nedenle dijital pazarlama yaparken markanızın yetkinliklerini doğru ve yerinde kullanmak çok önemlidir. Böylece etkili bir fark yaratabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)