LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

LinkedIn’de Nasıl Reklam Verilir?

Yedi Basit Adımla Başlayın 

Müşteri adaylarına odaklı bir talep yaratma pazarlamacısı mısınız? Farkındalık yaratmak isteyen bir marka pazarlamacısı mı? İkisinden de biraz? Bugün LinkedIn ile ne gibi çözümler üretebilirsiniz, onu anlatmak için buradayız.  

Linkendln ile markanızı dünyanın en büyük aktif ve etkili profesyonel kitlesiyle buluşturabilirsiniz. Yazıyı okumaya devam ederek yedi kolay adımda nasıl başlayacağınızı öğrenin. 

1. Adım LinkedIn’de reklam vermek 

LinkedIn’in self-servis çözümleri dakikalar içinde hedeflenmiş bir kampanya başlatmanıza olanak tanır. LinkedIn’in hepsi bir arada reklam platformu olan Kampanya Yöneticisi’ni kullanarak kendi bütçenizi belirleyebilir, tıklamalar veya gösterimler seçebilir ve reklamlarınızı istediğiniz zaman başlatabilir veya durdurabilirsiniz.  

Kampanya Yöneticisi’nde desteklenen reklam biçimleri Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail ve Metin Reklamlardır. Premium kitleler için özel olarak yerleştirilmiş, oldukça görünür reklamlar oluşturmak için, özel bir LinkedIn ekibiyle ortak çalışmanıza olanak sağlayan, hesap yönetimli Dinamik Reklamlar da kullanılabilir. 

Aşağıdaki altı adım, Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail veya Metin Reklamları kullanarak LinkedIn’de bir self-servis reklam kampanyasının nasıl yayınlanacağını göstermektedir. 

2. Adım Kampanya Yöneticisi’ne Başlayın 

Kampanya Yöneticisi’nde oturum açarak başlayın. Hesabınız yoksa, birkaç dakika içinde bir tane oluşturabilirsiniz.  

Kampanya Yöneticisi, LinkedIn’deki reklamlarınızı yöneteceğiniz ve optimize edeceğiniz yerdir. Reklamcılık hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli özellikler içerir:  

 • Yalnızca arama ve filtre ayarlarınızla eşleşen verileri yeniden hesaplayan ve görüntüleyen dinamik görsel raporlama.  
 • Sponsorlu İçerik kampanyalarınızın, Tıklamalar, Beğeniler, Paylaşımlar, Yorumlar ve Takipler dahil olmak üzere oluşturduğu işlemlerin ayrıntılı bir listesi.  
 • Reklamlarınızı tıklayan, hesapta, kampanyada ve reklam düzeyinde mevcut olan LinkedIn üyelerinin demografik kategorilerinin ayrıntılı görünümü.  

3. Adım LinkedIn Reklam Biçiminizi Seçin 

Artık Kampanya Yöneticisi’ne giriş yaptınız, şimdi reklam kampanyalarınızı oluşturma ve yönetme zamanı. Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail, Metin Reklamlar veya üçünün bir karışımını kullanabilirsiniz. Harekete geçmeden önce, her bir seçeneğin hızlı bir incelemesini bulacaksınız: 

Sponsorlu içerik 

Sponsorlu İçerik, ulaşmak istediğiniz profesyonellerin doğrudan LinkedIn yayınlarında görünen yerel reklamcılıktır. Sponsor İçeriği kullanarak şunları yapabilirsiniz:  

 • Her cihaza mesajınızı iletin: masaüstü, tablet ve mobil. 
 • Feed’de öne çıkmak için zengin medya kullanın.  
 • Mesajlarınızı kolayca test edin ve kampanyalarınızı gerçek zamanlı olarak optimize edin. 

Sponsorlu InMail 

linkden

Sponsorlu InMail, kişiselleştirilmiş, alakalı içerikleri LinkedIn Messenger aracılığıyla sunmanıza olanak tanıyan benzersiz bir reklam biçimidir. Sponsored InMail’i kullanarak şunları yapabilirsiniz: 

 • Kişiselleştirilmiş mesajlarla dönüşümleri yönlendir. 
 • Masaüstü ve mobil cihazlarda hedef kitlelere ulaşın. 
 • Hedef kitlenizle rezonansa geçmek için A / B testi mesajlaşma 

Metin Reklamları  

Metin Reklamlar basittir ancak zorunlu tıklama başına ödeme veya gösterim başına maliyet reklamlarıdır. Metin Reklamları kullanarak şunları yapabilirsiniz:  

 • Kendi reklamlarınızı kolayca oluşturun ve birkaç dakika içinde bir kampanya başlatın. 
 •  Mesajlaşmayı erişmeniz gereken profesyonellere göre uyarlayın.  
 • Yalnızca işe yarayan reklamlar için ödeme yapın – tıklama başına veya gösterim başına. 

Kampanya Yöneticisi’nde kullanmak istediğiniz hesabı seçin ve ardından Kampanya Oluştur düğmesini tıklayın. 

Ardından, Metin Reklamlar veya Sponsorlu İçerik arasından seçim yapın. 

4. Adım Reklamlarınızı Yaratın 

Sponsorlu İçerik Oluştur  

Sponsor İçeriği seçtikten sonra üç seçeneğiniz olacak:  

1.Sponsor olmak için LinkedIn Şirket Sayfanızdan bir güncelleme seçin 

2.Sponsor olmak için LinkedIn Vitrin Sayfanızdan bir güncelleme seçin 

3.Yeni Sponsorlu İçerik Oluştur 

Bir hedef kitleye göre özelleştirmek için mevcut bir güncellemeyi düzenlemek istiyorsanız, yeni Sponsorlu İçerik oluşturmayı seçin. Hangi iletilerin en iyi sonucu aldığını görebilmeniz için birden çok Sponsorlu İçerik varyasyonu oluşturmak iyi bir fikirdir. Neyin en iyi şekilde çalıştığını görmek için çeşitli mesajlar, bağlantılar, fotoğraflar ve görüntüler kullanabilirsiniz. 

Zengin medya eklemek için, metin kutusunun sağ üst köşesindeki ataç simgesini tıklatın.  

Reklamınızı oluşturduktan sonra, kaydetmeden önce bir önizlemeyi görüntüleyebilirsiniz. Her şey yolunda görünüyorsa, kampanyanızda tanıtmak istediğiniz içeriği seçin ve Sponsor seçilen düğmesini tıklayın ve sonraki sayfa. 

Sponsorlu InMail Oluştur 

Sponsorlu InMail’i seçtikten sonra, bir kampanya adı girin ve reklamlarınız için bir dil seçin. Birkaç seçeneğiniz olacak: 

 • Göndereni seç. Gönderenin adı, soyadı ve profil resmi, alıcının gelen kutusunda, iletinin konu satırında görünecek. 
 • Mesajın konu satırı ve özeti ekleyin. Özet, alıcılarınıza, masaüstünde mesajınızın gizli bir önizlemesini verecektir. 
 • Mesajını oluştur. Doğrudan aracın içine kolay kişiselleştirme (alıcının adı gibi) ekleyebilirsiniz. 

Sponsorlu InMail mesaj içeriğinizi oluştururken, LinkedIn Platformunun mesajlaşma içeriğini göz önünde bulundurun. 

Konu satırlarınızı özlü, alakalı ve konuşmacı tutun. Net ve net bir değer değişimi ile kısa ve etkili konu başlıkları en iyi sonucu verir. Aşağıdaki anahtar kelimelerden bazılarını kullanmayı düşünün: 

 • Teşekkürler 
 • Özel davet bağlamak 
 • Fırsatlar, olanak, imkan 
 • Bize katıl / bana 

İletinizi konuşma diliyle hümanize edin ve kopyanızı 1.000 karakterin altında tutmayı hedefleyin. 

İleri’yi tıklayın ve açılış sayfası URL’nizi ve isteğe bağlı kahraman afiş resminizi ekleyin. Ve sonrakine tıklayın. 

Metin Reklamı Oluştur  

Metin Reklamlar seçeneğini seçip kampanyanızın adını belirledikten sonra, reklamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Öncelikle, üyelerin reklamınızı tıkladıklarında nereye gitmeleri gerektiğine, LinkedIn sayfanız mı yoksa web sitenizdeki belirli bir sayfa mı olduğuna karar verin. Ardından, resminizi, bir başlık (en fazla 25 karakter) ve bir açıklama (en fazla 75 karakter) ekleyin. Reklamınızı oluştururken, sayfanın sağ tarafında bir önizleme göreceksiniz.  

Hangi başlıkların, açıklamaların ve resimlerin en iyi sonuçları aldığını görmek için 15 Metin Reklam oluşturabilirsiniz. 

5. Adım Reklamlarınızı Hedefleyin  

Kitlenizi seçmek, Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail veya Metin Reklamlar’ı seçtiğinizden bağımsız olarak aynı şekilde çalışır. Reklamınızı oluşturduktan sonra, aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz: 

Gördüğünüz gibi, ideal kitlenizi seçmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli kriterler var. Ek ölçütler seçtiğinizde, her bir ek filtreleme seçeneğinin sağ hedefte tahmini hedef kitle boyutunu nasıl etkilediğini göreceksiniz.  

Hedefleme ölçütlerinin altında ek seçenekler göreceksiniz.  

 • Kitle Genişletme, seçtiğinize benzer izleyicileri otomatik olarak içerir. Bu, özellikle kampanyanızın erken döneminde ilgili katılım fırsatlarını kaçırmamanızı sağlar. 
 • LinkedIn’in ortak kitle ağını kullanarak kampanyanızı LinkedIn beslemesinin ötesinde hedef kitlenize ulaştırmayı da seçebilirsiniz.   

6. Adım Bütçenizi Belirleyin

Kitlenizi seçtiğinize göre, kampanyanızın bütçesini ayarlama zamanı geldi. Üç seçeneğiniz var; tıklama başı maliyet, gösterim başına maliyet veya gönderim başına maliyet. 

Sponsorlu InMail kampanyaları yayınladığınızda gönderim başına maliyet kullanılır. Başarıyla teslim edilen her InMail için ödeme yaparsınız. 

Tıklama Başına Maliyet genellikle müşteri adayı oluşturma veya etkinlik kaydı gibi aksiyon odaklı kampanyalar için kullanılır, oysa gösterim başına maliyet modeli marka bilinirliği hedefi olduğunda genellikle daha uygun olur. 

Tıklama Başına Maliyet ve Gösterim Başına Maliyet arasında seçim yapmanın yanı sıra, önerilen teklifinizi, günlük bütçenizi, başlangıç ​​tarihinizi, bitiş tarihinizi ve toplam bütçenizi de gireceksiniz. Seçtiğiniz bitiş tarihine bakılmaksızın, kampanyanızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ayrıca, LinkedIn’in sözleşmeyi ödüllendiren teklif verme için bir açık artırma sistemi kullandığını, yani en yüksek teklifi veren olmadan açık artırma kazanabileceğinizi not etmek önemlidir. 

7. Adım Kampanyanızı Ölçün ve Optimize Edin 

Tebrikler, LinkedIn reklam kampanyanız yayında! Şimdi reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini görme zamanı. Analitiklerinize, Kampanya Yöneticisi’ni ziyaret ederek ve değerlendirmek istediğiniz kampanyaları seçerek erişebilirsiniz. 

Genel performansın yanı sıra, kampanyalarınızın sosyal eylemler ve bütçe ile ilgili olarak nasıl performans gösterdiğini de görebilirsiniz. Sosyal eylemler, içeriğinizle etkileşime giren LinkedIn üyeleri tarafından başlatılır – bu organik ve ücretsiz bir etkileşimdir.  

Kampanyadaki her bir reklamın nasıl performans gösterdiğini görmek için kampanyalara tıklayın. Bu verileri kullanarak, reklamlarınızı düzenleyebilir, hedeflemenizi daraltabilir, bütçenizi ayarlayabilir ve performansa bağlı olarak reklam varyasyonlarını açıp kapatabilirsiniz. 

Bu kadar!

Artık LinkedIn’de reklam oluşturmaya, yayınlamaya ve optimize etmeye hazırsınız. Şimdi dünyanın en büyük profesyonel ağında ideal müşterilerinize ulaşma zamanı. Self-servis reklamcılığa başlayın veya özel hesap ekibi desteği hakkında bilgi edinmek için Linkedln iletişime geçin. Daha fazla bilgi ve ilham almak için Sosyal Medya Kampüsü ile iletişime geçin. 

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)