Linkedln İçerik Pazarlaması İçin 9 Taktik

Linkedln İçerik Pazarlaması İçin 9 Taktik

B2B pazarlamacılarının % 79’u sosyal medyanın etkili bir pazarlama kanalı olduğuna inanıyor. Çünkü B2B’nin potansiyel müşterilerinin % 80’i LinkedIn’den geliyor. Bu yüzden Linkedln içerik pazarlaması her geçen gün daha da değerleniyor.

İşin özü de paylaşımlarınızın içeriğinin ve formunun, pazarlama stratejinize ne kadar hizmet edeceğini ve bu uğurda harcamanız gereken optimum zamanı planlamanızdan geçiyor.

Hedefleriniz ne olursa olsun, marka farkındalığı yaratmak, düşünce liderliği yapmak ve müşteri kazanmak için LinkedIn’de kullanabileceğiniz bazı özellikleri ve taktikleri bilmenizde fayda var. 🙂

Not: LinkedIn yayınlarından LinkedIn Content Marketing – Tactical Plan yazısının (birebir olmayan) özet çevirisidir. Orijinaline göz atmak için başlık üzerine gitmeniz yeterli.

1) Linkedln Sayfaları

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Günde 1 saat / Haftada 4 saat / Ayda 10 saat.

Sayfalar, olası müşterilerin dikkatini çekebilmeniz ve onlarla ilişki kurabilmeniz için içeriğinizi ön plana çıkartabileceğiniz bir alandır.

Neler Paylaşmalısınız?

Kurumsal haberler, videolar, blog yazıları, sektör haberleri ve araştırmaları, durum çalışmaları, web seminerleri, görseller ve istatistikler.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Potansiyel müşterilerin % 74’ü, satın alma yolculuğu boyunca kendilerine yardım edecek ilk şirketi seçiyor. Bu nedenle marka mesajınızı duyurmalı ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurup etkileşim sağlamalısınız.
 • Sektör haberleri ve trendlerle ilgili bakış açılarını, faydalı bilgileri ve şirketinizin vizyonunu yansıtan makaleleri paylaşın.
 • Şirketinizin gerçekleştireceği web seminerlerini ve etkinlikleri tanıtın.

Aksiyon Planı:

Günde 3-4 paylaşım yapabilirsiniz. Takipçilerin yorumlarını takip edin ve onlara yanıt verin. Başlık görselinizi 6 ayda bir değiştirin. Analytics kontrol panelinden içerik performansınız, takipçileriniz ve ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

2) Linkedln Slideshare

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Günde 30 dk. / Haftada 2 saat / Ayda 6 saat.

Ayda 70 milyondan fazla tekil ziyaretçi ile LinkedIn SlideShare artık dünyanın en büyük profesyonel içerik paylaşım topluluğu halini aldı. Bunu değerlendirin.

Neler Paylaşmalısınız?

Kurumsal videolar, webinar ve konferans kayıtları, influencer videoları, ürün kullanım kılavuzları ve ipuçları, şirket sunumu, web konferansları, infografikler, güzel tasarlanmış kısa ve bilgilendirici tüm içerikler için yeriniz var.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Doğru etiketler ile aradığınız müşterileri kolayca çekebilirsiniz. 
 • Arama motorları dünyasında ve LinkedIn SlideShare arama sonuçlarında fark edilmek için anahtar kelime açısından zengin başlıklar, açıklamalar ve etiketler ekleyin.
 • Sektör haberleri verebilir, kurum kültürünüzü yansıtan LinkedIn SlideShares yayınlayabilir ve böylelikle sektörde otorite haline gelebilirsiniz.

Aksiyon Planı:

Her hafta yeni içerik paylaşın, konferans vb etkinlikleri profil sayfanızda duyurun.

3) Linkedln Grupları

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Günde 20 dk. / Haftada 2 saat / Ayda 4 saat.

Gruplar, şirketlerin güncel sektörel konular hakkında konuşabilmesine ve katkı yaratan topluluklar oluşturmasına yardım eder.

Neler Paylaşmalısınız?

Grupları tartışma forumları olarak kullanın (kendinizi tanıtmaktan kaçının). Fikir önderliği yapın. Sektör eğilimleri ve zorlukları hakkında konuşmalar başlatın. Duyarlılığa dayalı bir kitle oluşturun.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Kendinizi güvenilir ve yardımcı bir meslektaş olarak konumlandırın.
 • Gruplarda daha fazla görünerek kişisel bağlantılarınızı artırın.

Aksiyon Planı:

 • Şirketinizin benzersiz, değerli ve uzun vadeli etkiye sahip olabileceği sektör konularını belirleyin.
 • Kurumunuz tarafından desteklenen bir grup oluşturun.  Fikir isteyin ve benzersiz içgörüler sunun. Gönderileri günlük olarak yönetin ve izleyin.
 • İçeriğinizi odaklanmış tutun. Katkıda bulunan diğer kişilere, beğeni veya yorumlarla teşekkür edin.
 • Diğer ilgili gruplara katılın. Grubunuzu sektörle alakalı konuları önemseyen doğru kitlelere tanıtın.

4) Linkedln’de Yayın Yapmak

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Haftada 1 saat / Ayda 3 saat.

20 dilde mevcut olan LinkedIn, dünya çapında profesyonel yayıncılık platformu olarak tanınıyor. Bu da Linkedln içerik pazarlaması konusunu eşşiz kılıyor.

Neler Paylaşmalısınız?

Mesleki uzmanlık ve deneyimler, sektör trendleri, öğrenilen dersler.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

LinkedIn’de uzun formlu içerik yayınlamak, doğru kitleye ulaşmak ve kişisel markanızı tanıtmak için harika bir yoldur. Yayınladığınız uzun mesajlarla daha güvenilir bir imaj yaratırsınız. Böylece profesyonel profiliniz de aynı oranda güçlenir. Ayrıca, yöneticileri içerik yayınlamaya teşvik etmek, mesajınızın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için harika bir yoldur. 🙂

5) Linkedln Sponsorluğunda İçerik ve Doğrudan Sponsorlu İçerik

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Günde 30 dk. / Haftada 4 saat / Ayda 10 saat.

LinkedIn Sponsorlu içerik, içerik yayınlamanın yanı sıra hedeflediğiniz profesyonel kitlenize ulaşmanıza da imkân verir.

Doğrudan Sponsorlu İçerik, sayfanızda gönderi oluşturmadan da kişiselleştirilmiş içerik yayınlama ve test etmenize olanak sağlar.

Neler Paylaşmalısınız?

En son ve en iyi teknik incelemelerinize bağlantılar, yayınlar, araştırmalar, sektörel makaleler, faydalı ‘nasıl yapılır’ içerikleri, dikkat çekici görseller.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Bilinirliğinizi artırmak için hedef kitlenizin algısını şekillendirin.
 • Değer yaratın ve güven tesis edin. Müşterilerinizin yanı sıra dünya çapında profesyonellerle de ilişkiler kurun.
 • Profesyonellerin ihtiyaç duydukları bilgileri paylaşın.

Aksiyon Planı:

Etkileyici görseller kullanın. Etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için 3-5 aktif sponsorlu içerik kampanyası yürütün. Kampanyalarınızı 3 hafta boyunca çalıştırın, ardından test edin ve süreci tekrarlayın. Site ziyaretleri veya dönüşümler gibi tıklama sonrası işlemleri ölçmek için URL izleme kodları kullanın. Erişimi en üst düzeye çıkarmak için LinkedIn network ağınızı kullanın.

6) Sponsor İçerik İçin Linkedln Videosu

Videolar ile satın alma yolculuğunun her aşamasında profesyonel izleyici kitlenizi büyütün. Linkedln içerik pazarlaması için düşündüğünüzden de etkili bir yol bulmuş olabilirsiniz.

LinkedIn Video Reklamlarıyla Neler Yapabilirsiniz?

LinkedIn’in Premium’da zengin görsel hikayeler anlatarak marka bilinirliği oluşturabilir, masaüstü veya mobil web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz. Ayrıca “Call-to-action” düğmesi veya LinkedIn’in Müşteri Formları ile de potansiyel müşterilerinize ulaşmanız mümkün.  

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Karar vericilerle bağlantı kurun, marka hikayenizi anlatın ve müşteri başarı öykülerini paylaşın.
 • Şirketinizin misyonunu ve vizyonunu vurgulayarak kurumunuzun liderlik özelliklerini öne çıkarın.
 • İnsanlara neden ürünlerinize veya hizmetlerinize ihtiyaç duyduklarını anlatın.
 • Ürününüzün bir demosunu paylaşın, web semineriniz ya da bir etkinliğinizin kısa videosunu yayınlayın.

Aksiyon Planı:

Kitlenize görmelerini istediğiniz şeyleri ilk 10 saniyede gösterin. Grafikler, gerçek kişiler ve metinler kullanın. LinkedIn Video Reklam Özelliklerini kullanın. Video uzunluğunuzu hedefinize göre optimize edin. Farklı uzunluk, tanıtım metni ve içeriklerle A / B Testi yapın. Hangi segmentlerin en yüksek video görüntüleme oranlarına sahip olduğunu anlamak için demografik raporlama kullanın.

7) Sponsorlu İçerik İçin Linkedln Carousel Reklamları

LinkedIn içerik pazarlaması konusunda işleri bir adım ileriye taşımak için akışta insanların yatay olarak kaydırabilecekleri görselleri öne çıkararın. Böylece hikayeleriniz çeşitlenecek ve kısa zamanda daha fazla şey anlatabileceksiniz.

Carousel Reklamlarıyla Neler Yapabilirsiniz?

Marka hikayesi anlatabilirsiniz. Profesyonel takipçilerin dikkatini çekebilirsiniz. LinkedIn Lead Gen Formları ile marka farkındalığını artırabilir, açılış sayfalarınıza trafik sağlayabilir ve kaliteli potansiyel müşteriler edinebilirsiniz.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Marka hikayenizi anlatın. Kendinizi fikir lideri olarak konumlandırmak için içgörüler sunun ve müşteri başarı hikayeleri paylaşın.
 • Ziyaretçileri web sitenize yönlendirin.
 • Birden çok ürün veya hizmeti sergileyin.
 • Tek bir ürün veya hizmeti derinlemesine anlatın.
 • Etkinlikler veya yardımcı kaynaklar gibi çeşitli fırsatları vurgulayın.

Aksiyon Planı:

Hedef kitlenizi çekecek grafikler, insanlar ve dinamik metinler öne çıkarın. Her bir carousel kartının açıklamasına net ve harekete geçirici mesajlar ekleyin.

8) Linkedln Sponsorlu Inmail

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Haftada 1 saat / Ayda 4 saat.

İşletmeniz için önemli kişilere kişiselleştirilmiş mesajlar gönderin. Yalnızca Linkedln içerik pazarlaması parçası değil, tüm pazarlama süreçlerinin temelini kullanarak kitlenize kendisini özel hissettirin.

Neler Paylaşmalısınız?

Web semineri ve sektörel etkinlik davetiyeleri, yayın lansmanları. Ürün sayfalarına yönlendirmeler yapın. Program demoları ve sertifika kayıt duyuruları ile her zaman güncel olun. İnfografikler ve blog abonelik duyuruları ile takipçilerinizi harekete geçmeye davet edin.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • Ürün ve hizmet promosyonlarıyla dönüşümleri artırın. 
 • İnfografikler, teknik incelemeler, yazılı yayınlar gibi varlıkların dosyalarına erişim sunun.
 • Web seminerlerine veya yüz yüze etkinliklere kişiselleştirilmiş davetlerle aldığınız kayıtları artırın.
 • Üyelerin ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine hitap eden mesajlarla kaydolmalarını teşvik edin.

Aksiyon Planı:

Duyurunuzu 1000 karakterin altında tutun. Açık ve net anlaşılır bir call-to-action ekleyin. Hedef kitlenizle iletişim kuracak kişi, konuyla alakalı ve inandırıcı biri olsun. Ziyaret trafiğini artırmak için bağlantı linklerini mesajınızın başlarında bir yere konumlandırın. A/B testi yapın.

9) Linkedln Metin Reklamları

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Haftada 30 dk. / Ayda 2 saat.

Metin reklamlar yoluyla, sizin için uygun bir bütçeyle birinci sınıf profesyonel kitleleri hedefleyebilirsiniz.

Neler Paylaşmalısınız?

Yayın duyuruları, ürün sayfaları, web semineri ve sektör etkinliği davetiyeleri, program demoları, infografikler, blog abonelik kampanyaları.

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

 • İşletmenizi en önemli kitlelerin önüne çıkarın ve onları web sitenize veya açılış sayfalarınıza yönlendirin.
 • Doğru kişilere ulaşmak ve yüksek kaliteli olası satışlar elde etmek için hedefleme seçeneklerinizde ince ayar yapın.

Aksiyon Planı:

Görseller kullanın, “Call-to-Action” butonu ekleyin, hangisinin daha başarılı olacağını görmek için birkaç kampanya varyasyonunu aynı anda deneyin, reklam hedeflemenizi iyi yapın ve işe yaramayan reklamları sonlandırın. Kitlenize doğrudan hitap edin. Yazılarınızı 1-3 ayda bir yenileyin. Ziyaretçileri ana sayfanıza yönlendirin.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

SAFA AYDIN

08 May 21

Çok güzel bir İçerik elinize sağlık.