Organik ve Ücretli Arama İstatistikleri

Organik ve Ücretli Arama İstatistikleri

Her geçen gün artan rekabet ortamı, reklam ve SEO yatırımlarımız ile organik sıralamalarımızı daha fazla etkiler oldu. Özellikle bu sene Kasım – Aralık aylarında bunu fazlasıyla hissettik diye düşünüyorum. Online – offline yatırımlarda pazar yerleri oldukça domine haldelerdi. Impression share oranlarımızı korumakta zorlandığımız aylardı açıkçası, aksini yaşayan varsa söylesin lütfen. 😊 

Organik Aramalar

Peki tüm bu şartlar altında organik aramalarda SERP, yani Search Engine Results Page durumunda tıklamaların kaçını alabiliyoruz? İstatistikler bize gösteriyor ki SERP deki ilk konum, tıklamaların yaklaşık% 30’luk bir hacmini alabiliyor. İkincisi % 15; üçüncüsü % 10… Dokuzuncu ve onuncu konumlara ulaştığınızda, tıklama oranları yaklaşık% 2’ye düşüyor.

4 ya da daha uzun kelime aramalarında ise bu durum biraz daha farklı. İlk sayfada üst konumlarda olmasanız bile tıklama alma şansınız daha yüksek. Örneğin, altıncı pozisyondaki uzun aramalar, toplam tıklamaların % 7’sini alabiliyor ve ortalama SERP’nin iki katından daha etkili olabiliyor denilebilir. Bu daha nitelikli bir aramada kullanıcı davranışının hedef odaklı olmasından kaynaklanıyor. Arama sonuçlarının %50’si kadarı da en az dört kelimeden oluştuğu istatistiklerde yer alıyor.

2020 yılına kadar tüm çevrimiçi aramalarının yarısının sesli aramalar olacağı iddası da sürüyor. Google 2020 dijital pazarlama trendlerinde de bu konuya değiniyor.

Bizler henüz bu seviyeleri yeni anlamlandırmaya çalışırken, istatistikler ilk sırada yer alan siteler için şunları söylüyor:

  • Üst sırada yer alan site, 10. sırada yer alan sitelerden ortalama %17 daha hızlı, %8 daha düşük bounce rate alıyor ve hemen hemen 6 kat daha fazla bağlantıya sahip.
  • İçerik anlamında ise bu sitelerin ortalama 1.890 kelime içeriğe sahip oldukları belirtiliyor.

Mobil Organik Aramalar 

2019’da tüm aramaların ortalama %59’u mobil cihazlardan geldiği biliniyor. Mobil ziyaretçilerin en büyük şikayeti ise geç yüklenen sayfalar oluyor. 

2013-2019 (Q1) grafiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Ücretli Aramalar

Google arama ağı reklamlarındaki ortalama tıklama oranının %3,17, GDN için ise yalnızca %0,46 olduğunu; brand keyword yatırımlarının ise %30 arttığını söylüyorlar.

Sektörlere göre CR ortalamalarını ise aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Ücretli Mobil Arama

2012019’un ilk çeyreğinde ait rakamları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Yahoo ve Bing her yerde Google’ın çok gerisinde kalırken, bu alanda biraz daha pay sahibiler yorumunu yapabiliriz.

Mobil kullanıcılar daha fazla trafik, tıklama vb. eğlemlerde bulunurken, buna mağaza için fiyat kıyaslamaları ve muadil araştırmaları da dahil e-ticaret için, CR anlamında desktop daha yüksek getiri sağlamaya devam ediyor.

Global olarak toplam e-ticaret trafiğinin yaklaşık %39’u aramadan, %35’i organik ve %4’ü ücretli arama ağı reklamları aracılığıyla geliyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)