Pinterest ile Kazanç Sağlamak İçin 5 Strateji

Pinterest ile Kazanç Sağlamak İçin 5 Strateji

Ürünlerinizi, sanat eserlerinizi ya da küçük işletmenizi tanıtmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşarak kazancınızı artırmak için Pinterest’i nasıl kullanabileceğinizi merak ediyor musunuz? Pinterest, görsel pazarlama yoluyla hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz en etkili platformlarından. Temel stratejileri uygulayarak markanızı tanıtmak ve bu yolla kazanç sağlamak için de oldukça elverişli.

Pinterest’in açıkladığı verilere göre ABD’de her 4 yetişkinden birinin, Y kuşağında ise her 2 kişiden birinin platformda aktif hesabı var. Ürün ve fikir araştırma aşamalarında bu kadar yoğun tercih edilmesi, görsel arama sunan tek sosyal medya platformu olmasından kaynaklanıyor. Haliyle de ticaretin yeni hedef kitlesi olan Y ve Z kuşaklarına bir hayli hitap ediyor.

Kullanıcılar ağırlıkla kadınlardan ve özellikle de annelerden oluşuyor. Satın alma aşamasında kadınların birincil karar vericiler olduğunu hesaba kattığımızda, e-ticaret için Pinterest’i kullanmak oldukça mantıklı görünüyor.

Yine Pinterest’in verilerine göre Pinners’ların % 55’i platformu özellikle ürün aramak için kullanıyor. Haftalık kullanıcıların % 83’ü ise Pinterest’teki markalardan gördükleri içeriğe göre alışveriş yapıyor. Tüm bu veriler de e-ticaret ve Pinterest’in yollarının kesişmesini sağlıyor. 🙂

Ürün ya da hizmetinizi alıcılarınıza internet üzerinden ulaştırmak istiyorsanız, Pinterest’i etkin kullanmaya başlamalı ve temel stratejilere hakim olmalısınız. En önemli 5 strateji ile işe başlamak isteyenler, rehberiniz hazır!

1)Eksiksiz Bir İşletme Profili Oluşturun

Pinterest’te bir işletme profiliniz olması ürün ve hizmetinizin tanıtımı için çok faydalı olabilir. Çünkü görsel paylaşımı üzerine inşa edilmiş bu platform, dijital pazarlamanızı güçlendirmeniz ve organik erişiminizi artırmanız açısından oldukça yüksek bir performans sağlayabiliyor.

Pinterest işletme hesapları, Audience Insights aracılığıyla sizin için hayati öneme sahip olan veri analizlerinize erişim sunuyor. Platformu nasıl kullanacağınız ve hangi ölçümleri izlemeniz gerektiğine karar verip, bu özellikten mümkün olduğunca çok faydalanmanızı öneriyoruz. Eylemleriniz için faydalı bir yol gösterici olabilir.

Doğru veri analizi yapabilmek için sayfanızı oluştururken gerekli tüm bilgilerinizi paylaştığınızdan emin olmalısınız. Kontrol listesine göz atalım.

  • Web sitenizin varsa, adresini profilinizin bilgi bölümüne eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin!
  • İlgi çekici, ürün ve hizmetinizi anlatan bir kapak fotoğrafı kullanın.
  • İnsanların pinlemek isteyeceği görseller paylaşın.
  • Varsa Instagram, YouTube ve / veya Etsy hesaplarınızı profilinize bağlayın. 
  • Web sitenizde ve blog sayfanızda kullandığınız görsel ve videoları da pinlenebilir yapmanızı öneririz.

Uzun lafın kısası, kendinizi bu platforma 360 derece entegre etmelisiniz. 🙂

2) Pinterest Alışveriş Özelliklerini Tanıyın

Pinterest içeriğinizi alışveriş yapılabilir hale getirmenin en kolay yolu Ürün Pinlerini kullanmaktır. Arama sonuçlarına mağaza sekmesinin de eklenmesiyle birlikte, gerçek zamanlı fiyatlandırmaya ve ürünün nereden satın alınabileceğine dair bilgiler içeren Ürün Pinleri, alışverişi son derece kolaylaştırıyor. Bu özelliği “İşletme Profili” sayfanızda rahatlıkla aktive edebilirsiniz.

Kataloglar sayesinde ise e-ticaret sitenizde listelenen tüm ürünleri alışveriş yapılabilir Pinlere dönüştürebilirsiniz. Birkaç küçük ayarlamadan sonra sitenizde yaptığınız tüm katalog güncellemeleri Pinterest panonuza da yansıyacak ve sayfanızı aktif tutacaktır.

3) Düzenli ve Dikkat Çekici İçerik Yayınlayın

Her sosyal platformda olduğu gibi, Pinterest’te de düzenli paylaşımlar yapmanız gerekiyor. Takipçilerin ilgisini canlı tutarak etkileşimi arttırmanın yolu, belirli bir planlama doğrultusunda hareket etmenizden geçiyor. Tabii, birkaç detay konusunda da hassas olmanız başarınızı arttırabilir.

Pinterest ağırlıkla mobil cihazlarda kullanılıyor. Bu yüzden fotoğraflarınızın kadrajını dikey kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. Fotoğraflarınız her zaman yüksek çözünürlükte, detayları net ve ürün ya da hizmeti ön plana çıkartacak şekilde olmalı.

Video pinleri ise potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmekte kullanabileceğiniz muhteşem bir başka strateji. Video kullanmak ürün ve hizmetlerinizi, ayrıntılı ve ilgi çekici şekilde sergileyebilmeniz için muhteşem bir araçtır. Dilediğiniz kadar ayrıntıya girebilir, arama sonuçlarındaki kabalığın arasından sıyrılabilirsiniz.

Çoğu arama sonuç sayfasının en üstünde video pinleri döner. Bu da Pinterest algoritmasının video içeriğine ekstra destek sağladığı anlamına geliyor. Bu fırsatı kullanın!

4) İpucu Panoları Oluşturun

Müşterilerinize yardımcı olacak fikirler sunmak, işlerini kolaylaştıracak bilgiler ve ipuçları paylaşmak her zaman iyi bir pazarlama stratejisidir. Onlara sizi ve panonuzu takip etmeleri için bir neden verin. Bir dizi eğitim veya “Kendin Yap” panoları oluşturun, ürünlerinizin nasıl kullanılacağını anlatın, kullanan müşterileri paylaştığınız bir pano düzenleyin ya da alternatif kullanım alanlarını keşfedebilecekleri ipuçları paylaşın.

Faydalı bilgiler sunmanız takipçilerinizi, etkileşiminizi ve satış potansiyelinizi her zaman artırır. Bu stratejiyi Pinterest’te de kullanın.

5) Pinterest-SEO İçin Doğru Optimizasyon

Pinterest en nihayetinde görsel bir arama motorudur.  Herhangi bir arama motoru gibi, anahtar kelimeler Pinterest’te de içerik keşfinin temelini oluşturur. Bu nedenle hashtag’lerinizi doğru ve uyumlu seçmeli, Pinner’ların dikkatini çekmeyi başarmalısınız.

İşin püf noktası, işinize ve ürünlerinize özgü, ve hedef kitlenizin aradıklarıyla alakalı anahtar kelimeleri Pinterest’e eklemekten geçiyor. Hangi arama kelimelerinin trend olduğundan emin değilseniz, ilham almak için Pinterest’in anahtar kelime araştırma aracından faydalanabilirsiniz.

SEO anahtar kelimeleri ekleyebileceğiniz en önemli yerlerden biri Pin başlığınızdır. Ek olarak bu kelimeleri Pin açıklamalarınıza da eklemelisiniz.  Her ne kadar Pinterest açıklama bölümünde 500 karaktere kadar izin veriyor olsa da en dikkat çekici ve uyumlu anahtar kelimelerinizi ilk 50-60 karakter içinde kullanmanızı öneriyoruz. Böylece hızlı akış içerisinde kolayca fark edilebilirsiniz. İdeal kullanım ise 5-10 anahtar kelime ve 3-5 hashtag olmalı.

Ayrıca panolarınızın başlıklarını ve açıklamalarını da optimize etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem ziyaretçilerinize organize bir görsellik sunabilir, hem de pinlerinizin keşfedilebilirliğini artırırsınız.

Pinterest hesabınızı bu birkaç basit strateji doğrultusunda tekrar organize etmek, markanıza hatırı sayılır bir prestij ve potansiyel müşteri kazandıracaktır. İçeriğin kral, görselliğin birincil iletişim formu olduğu yeni dijital dünyada bu platformun sunduğu avantajları ve imkanları kaçırmamanızı dileriz. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)