Reddit: İnternetin Ön Sayfası

Reddit: İnternetin Ön Sayfası

Sosyal medya, kullanıcılarının isteklerini ve devamlı güncellenen trendlerini takip ederek kendi içinde ihtiyaçlarını gideriyor. Her platform da Instagram, Twitter, Facebook gibi tüm dünyayı peşinden sürüklemiyor ya da Tiktok gibi bir anda yükseliş yaşamıyor. Mesela, 2005’te ABD kaynaklı kurulan Reddit hakkında neler biliyorsunuz?

Dijital mecrada sıkça vakit geçiriyorsanız aşina olduğunuz bir platform olabilir. Kendini internetin ön sayfası olarak gören Reddit, en basit haliyle bir tartışma panosu. Hatta 2000’lerin başında altın çağını yaşayan forumlardan ya da Ekşi Sözlük gibi sayfalardan esintiler taşıyan bir haber tartışma sitesi diyebiliriz.

Kendi içinde bir kitlesi olan, gündemi takip ederken, özel ilgi alanlarına da seslenebilen ve hatta eğlence de sunan bir site olunca dünya çapında geniş bir kitlesi olmamasını zaten bekleyemezdik. We Are Social 2020 verileri de bu tahminlerimizin boşuna olmadığını gösteriyor. Öncelikle siteyi bilmeyenler için Reddit’i tanıtalım, sonra bu platformu keyifle kullanmanın yollarına geçeriz. 🙂

Reddit Nedir?

Reddit, kullanıcıların haber, popüler kültür, edebiyat, teknoloji gibi hemen hemen her alanda konuşabileceği bir platform. Yapı olarak da tartışma mecrası ve bağlantı dağıtıcısı karışımı biçimine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Platform kolay ulaşılabilir olmak için başlıkları “alt dizinler” adı verilen form yapılarına bölüyor. Kayıtlı üyeler de görsel, metin, video ve bağlantılar paylaşarak bu alt dizinlerde yerini alabiliyor. Dünya çapında bir kitlesi olduğunda neredeyse her konuda bir alt dizin de bulunuyor. Beslenme, oyun, fitness, kült filmler, dijital reklamcılık….

Reddit’in kendisini “internetin ön sayfası” olarak görmesinin de bir sebebi var. Trendleri ve haberleri herkesten önce tespit eden kullanıcılar, hemen bunlar hakkında yorum yapmaya başlayabiliyorlar. Hal böyle olunca, çoğu zaman popüler memes ve giflerin çıkış noktası burası oluyor.

Çünkü oldukça geniş bir topluluğun birleştiği bu platformun aynı zamanda ilginç de espri anlayışı var.😉Farklı kültürler, tüm yaş grupları ve pek çok ülke insanını da aynı sayfalara toplayınca bunun olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Haydi böyle yaratıcı işlerin çıkış noktası Reddit’in dünyasına adım adım girelim ve işe jargonu öğrenmekle başlayalım.

Reddit Terimleri Sözlüğü

Subreddit: İlgi alanlarına göre ayrılan kategori veya alt başlıklardır. Ait dizin olarak da adlandırabiliriz. r / “konu” şeklinde görünürler.

Sub: Bireysel alt dizinlerdir.

X-post: Birden çok alt dizine gönderilen bir içeriği gösterir.

Defaults: Kullanıcıların Reddit için kayıtlı bir hesap oluşturduklarında otomatik olarak abone oldukları alt dizindir.

Meta-subs veya Meta-Reddits: Reddit hakkında konuşmaya yönelik alt dizinlerdir.

Mod: Alt dizin moderatörüdür. Yayınları ve yorumları kaldırma yetkisine sahiptir.

Power User: Reddit’te çok sayıda insan tarafından tanınan yüksek karma puana sahip kullanıcıdır.

Reddiquette:  Reddit kurallarını, belirli bir alt dizinin kurallarını veya daha az yaygın olarak tipik Redditor’ların izlediği yazılı olmayan davranış kurallarını ifade eder.

RES – “Reddit Enhancement Suite” -: Reddit deneyimini iyileştiren bir tarayıcı eklentisidir.

Genel olarak bazı Reddit terimlerini sıraladık ancak bunlara eklenecek daha çok fazla terim var. Özellikle iletişim dili İngilizce olduğundan sitede çokça yabancı kısaltma da görebilirsiniz. İçerik oluşturdukça da bu terimlere alışacaksınız.

Subreddit ve Daha Fazlası

En bilinmesi gereken Reddit terimi Subreddit, çünkü Reddit dünyası neredeyse bunun etrafında dönüyor. 138.000’den fazla aktif alt dizinin olduğu platformda, kabul süreci gerektiren özel sunumlar dışında hepsini ücretsiz olarak okuyabilir ve tüm dizinlere katılabilirsiniz. Ayrıca alt dizinlere abone olabilirsiniz, böylece en popüler gönderiler kişiselleştirilmiş Reddit ön sayfanızda görünür.

Abone rakamlarına göre en popüler alt dizinler ise;

1)/r/announcements

2./r/funny

3. /r/askreddit

4) /r/gaming

5)/r/aww

Dilediğiniz alt dizine ulaşabilmek için sayfanın üst kısmındaki arama barına anahtar kelimenizi yazmanız yeterli! Konu ile ilgili açılmış alt dizinler karşınıza çıkacaktır.

Herkese açık olan platformda özgürce gezebilir, kayıtlı kullanıcı iseniz; alt dizinlere katılabilir, diğer kişilerin gönderilerine yorum yapabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere kayıtlı kullanıcı olduğunuzda platform çok daha eğlenceli. 🙂

Kayıtlı bir hesabınız yoksa algoritma sizi tanımıyor ve belirli bir süre boyunca en popüler akışları önünüze çıkarıyor. “Hot” sekmesi adı altında oluşturulmuş bu ana sayfa, tüm ziyaretçiler için oluşturulmuş  ve içerikler olumlu oylardan olumsuz oyların çıkarılmasıyla belirlenmiştir. Bunun yanında da “New” ve “Top” sekmeleri de kayıtlı olmayan abonelerin kullanımlarına açıktır.

Elbette, kayıtlı üyeler için görünüm biraz daha farklı. Mesela “Hot” sekmesi artık “Best” şeklinde karşınıza çıkıyor. Yine en çok oylanan gönderileri içeren bu sayfa, ek olarak daha önce ziyaret ettiğiniz alt dizinleri ve katıldığınız dizinleri de hesaba katıyor. Yani kullanıcısı için daha kişiselleştirilmiş bir görünüm sunuyor. Bunun dışında aktiviteleriniz de diğer kullanıcılar tarafından görülebiliyor. Beğeni ve abonelikler ise o profilde saklı kalıyor.

Gelelim kurallara…

Reddit dünyasında pek kısıtlama bulunmuyor. Önemli olan kullanıcılarının saygı sınırları altında kalması. Bir de kendi tanıtımını yapan hesaplar veya spamlar pek sevilmiyor.

Alt dizinler konusunda da genel bir kural tablosu bulunmuyor. Temelde 4 gönderim tipine sahip olan (bağlantı, resim, video ve metin) platformda bazı alt dizinler tek format kabul edebilir. Mesela r/resimler alt dizini bağlantı kabul etmeyecektir. r/sience gibi yazılarda daha açıklayıcı olmanız gerekebilir. Ama bunlar çok zorlayıcı şartlar gibi görünmüyor, değil mi? 😊

Diğer yandan nefret söylemi ve spam konusunda ısrarcıysanız Reddit’ten yasaklanabileceğinizi unutmayın. Alt dizinlerde moderatörler böyle bir yetkiye sahip. Ancak böyle bir amacınız yokken yasaklanma ile karşılaşırsanız moderatörlerle iletişime geçebilir ve olayları her iki taraf için de aydınlatabilirsiniz. Onlara kuralları okumadığınızı veya bir şeyden haberdar olmadığınızı söylerseniz, sizi eski durumuna getirebilirler. Tabii bunun için net bir kuraldan bahsedemeyiz yani moderatörlerin takdirine bağlısınız. Hassas davranmanızı tavsiye ederiz.

Peki oy vermenin gönderilere etkisi ne oluyor?

İnsanlar gönderilerinize ve yorumlarınıza olumlu/olumsuz oy vermesi Karma ‘nızı şekillendirir. Sahip olduğunuz karma ne kadar yüksekse topluluk içinde o kadar değerli bir profile sahip olursunuz. Ancak Reddit’in amacı karma puanları biriktirmek değil; eğlenmek, öğrenmek ve sohbet etmek… Bu yüzden reklam yapmayın ve fikirlerinizi açıkça ifade ederek Reddit platformunun keyfini çıkarın!

Hesap Açma Zamanı

Reddit kullanıcıları genellikle gizliliklerine çok önem veriyorlar. Hatta sık sık VPN’ler ve gizlilik tartışmaları günün konularından biri oluyor. Yani gizlilik ve ifade özgürlüğü Reddit’in temel değerleridir. Bu yüzden giriş yapacaklar gönül rahatlığıyla hesap açma sayfasına yönelebilir.

Sağ üstte köşedeki “Sign Up” kısmında kayıt oluşturmaya başlayabilirsiniz. Yeni hesap oluşturma yapabileceğiniz gibi; Google veya Apple hesabınızla da bu işlemi sürdürebilirsiniz.

Username ve Password bilgilerini oluşturun ve bot olmadığınızı göstermek için captcha’ya tıklayın.

Eğer postanızı girdiyseniz onay maili alacaksınız.

Hemen ardından alt dizinlere abone olmaya başlayabilirsiniz.

Üyelerin avantajlarından biri de alt dizinde gönderiler yayınlayabilmesi. Hatta eğer hesabınız varsa kendinize hemen bir alt dizin oluşturabilirsiniz.

Reddit ana sayfanızdaki kaleme tıkladığınızda açılan pencereden kendi metninizi yazmak isteyip istemediğinize, veya resim/bağlantı tercihlerinde bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir başlık düşünüp içeriği kategorilere ayıran bir etiket seçin.

İşletmelerin Yeni Favorisi Mi?

Facebook, Instagram, belki Pinterest gibi platformlar sosyal medya etkinliklerinin büyük oranda döndüğü mecraların başında geliyor. Peki, niş bir toplulukla bağlantı kurmak konusunda neler yapılabilir?

Reddit Türkiye’de çok popüler olmasa da yurt dışında fazlaca biliniyor. Hatta çoğu ülkede Twitter ve Linkedin’in önünde bir konumda bulunuyor. Yani Reddit, düşündüğünüzden büyük ve aktif platform. Buna rağmen çoğu marka bu mecraya yabancı kalıyor. Bu da özellikle yurt dışında hedef kitleye sahip olan markalar için büyük bir eksiklik oluşturuyor.

Reddit kullanıcılarının ilgi alanlarına göre kategorize edilmesinin avantajını düşündüğümüzde bu alan çok cazip görünmüyor mu? Çünkü böylesi bir avantaj çoğu platformda bulunmuyor. Sonuçta potansiyel müşterileriyle doğrudan pazarlamaya başlayabileceği bir alan reklamcıları bekliyor.

Ama platformun bu konuda belirli hassasiyetleri de var ve kullanıcıları alt dizinleri ele geçirmeye çalışan markalara karşı korumacı bir yapı yaratıyor. Bu yüzden başarılı bir reklam için yaratıcı olmak ve iyi bir alt yapı oluşturmak gerekiyor.

Reklamlarında da samimiyeti isteyen Reddit’in reklam türlerine de şöyle bir bakalım.

  • Promoted post: Bağlantı ve metin reklamları olarak karşımıza çıkar. Klasik gönderilerle aynı görünüme sahiptir. Onu klasik gönderilerden ayıran ise “Promoted” etiketidir.
  • Link ad: Web sitesine veya ürün açılış sayfasına giden bağlantıdır. Manşet mantığında olan reklamlarda ek bir metin kullanılmaz.
  • Display Ads: Yalnızca ismi değil formatı da tam olarak diğer mecralardan geliyor. Okuyucuların dikkatini çekmek için kenar çubuğunda görülen reklamlardır. Ancak maliyet olarak yüksek olduğundan pek tercih edilmez.
  • Sponsored Q&A / AMA : Reddit’in popüler “Bana Her Şeyi Sor” konu başlıklarına benzer, ancak doğrudan Reddit üzerinden kurulur ve belirli alt dizinler promosyon için hedeflenir. Reddit için belki de en uygun olan reklam türü ile marka tanıtımı yanında müşteri düşünce ve isteklerine de en organik yoldan ulaşılabilir. Yine bütçe konusunda büyük işletmeler için daha uygun göründüğünü söyleyelim.

Sonuç

Reddit platformuna yabancı olanlar için ekleyelim, Reddit bu okuduklarınızdan çok daha fazlası. Eğlenceli vakit geçirmek, ilgi alanlarınız hakkında sohbet edebilmek ve dünyada gündem olanları yakalamak için harika özelliklere sahip.

Türkiye’de her ne kadar büyük bir kitlesi olmasa da kullanıcılarının olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü tüm dünyadan olduğu gibi Türkiye’den de katılımcılara açık bir kapısı ve alt dizinleri var.

İçeriklerinden reklamlarına kadar en temel isteğinin de yaratıcılık olduğunu unutmayın. Bu sosyal medya platformunu da yabancı kalmamak için bir an önce hesap oluşturmanızı öneririz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)