Savunucu Reklamcılık: Müşteri Deneyimi Her Şeydir

Savunucu Reklamcılık: Müşteri Deneyimi Her Şeydir

Bir ürüne dair karar alma süreçlerinde sizin için önemli olan etken nedir? Aslında günlük yaşam pratiklerinde veya basit karar alma süreçlerinde bile fark edilir derecede etkiler yaratan ama bunu hissettirmeyen pek çok reklamcılık örneği var. Bunlardan en etkili olanı ise savunucu reklamcılık! 

Artık pazarlama kanalları ürünlerin gözümüze sokulması gibi geleneksel tv reklamları tarzından çok, o ürüne dair bilgiyi, güvenilir ve mümkünse yakında olan kaynakların tavsiyesi üzerinden değerlendirmenizi sağlayacak kesin bir yolu tercih ediyor. Üstelik bu strateji markaların işini kolaylaştırınca hemen uygulamaya alınıyor. 🙂

Marka stratejileri farklı olsa da tüm departmanları mutlu etmenin sırrı; az maliyet, çok kazanç sağlamak. Pazarlama departmanı bunu sağlamanın en zor olduğu alanlardan biriyken, güncel yöntemler bu hedefe ulaşmanın o kadar da zor olmadığını hepimize ispat ediyor. Çünkü markaların savunucu reklamcılık için yatırdığı her kuruşun ortalama olarak% 650 yatırım getirisi oluyor.

Ürün havuzu bu kadar geniş, fiyatlar bu kadar birbirine benzerken diğer markaların birkaç adım önünde olmak isteyenler, basit ama etkili bu yolu uzun süredir kullanıyor. Örneklere de sıra gelecek ama ondan önce neymiş bu savunucu reklamcılık iyice bir anlayalım.

Müşteri Deneyimi Her Şeydir!

Bazen basit düşünerek en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Savunucu reklamcılık da tam olarak bu anlayıştan yola çıkıyor. En basit haliyle tanımlarsak, mevcut müşterilerinizin olumlu deneyimlerini diğer insanlarla paylaşmasıdır.

Bunun altyapısını kampanyalar yapmak, müşterilere kendi özel hissettirmek gibi yöntemlerle sağlayabilirsiniz. Çünkü müşterilerin markayla kuracağı bağ en önemlisi. Bu özel bağ sayesinde müşteriler gönüllü olarak marka savunuculuğunuzu üstlenecektir. Bu amaçla olacak çalışmalar da dijitalden yapabileceği gibi, basit iletişim taktikleri ile elden de yapabiliyor.

Bir ürün almadan önce bir internet araştırması yapamayan, yorumlara göz atmayan kaldı mı? İşte savunucu reklamcılığın hedef kitlesi ile buluşabilme fırsatı! Burada bazen hiç planda olmayan bir kitleyi bile yakalayabilirsiniz. İçeriğiniz müşterinin karşısına çıkıyor ve kişiyi hızlıca ürün veya hizmet için seçim yapmaya itiyor.

Bireylerin herhangi bir marka için alıcı konumuna girmesi oldukça normaldir. Ama hangi kanaldan, hangi kişinin sizin gerçekten müşteriniz olabileceği konusunda kusursuz bir belirleyici yoktur. Bu yüzden bırakın müşteriniz sizi bulsun. Bunu sağlayan da diğer hevesli müşterileriniz olsun. 🙂

Çünkü en basit hatta ilkel araç marka müşterileri! Dijitalleşmeyle güven her ne kadar azalmış olsa da müşteri deneyimi her şeydir. Özellikle markanızla bağ kurmuş ve ürün/hizmetten gerçekten zevk alan bireylerden bahsediyorsak, pazarlama etkinliğinize büyük destek var demektir. Savunucu reklamcılık ile düşük bir maliyetle etkinliğinizi, %54 oranında arttırabilirsiniz.

Savunucu reklamcılık konusu dijitalde tamamsa, internet kanallarının dışına çıkıp, sokaklara taşabiliriz.

Bireylerin satın almak kararlarında sevdikleri bir influencer, bir youtuberın etkisi de yabana atılacak gibi değildir. Yine de çoğu zaman insanlar, bir ürün almadan önce yakınlarına danışırlar. İyi bir müşteri deneyimi sağlayan marka da bu fikir alışverişinde hemen başrolü kapabilir.

Dediğimiz gibi basit kampanyalar veya minik sürprizler markaların savunucu kazanmasının devamlı yolu olabilir. Malum müşteri mutluluğu ile devamlılık kazanmanın yanında daha çok müşterinin kapısı da açılıyor.

Strateji, Strateji, Strateji

Savunucu reklamcılık için klasik reklam metotları gibi net adımlardan bahsedemiyoruz. Belki de başarının sırrı zaten buradan geliyor. Her markanın kendine göre şekillendirebileceği, müşterileriyle kendi dili bağlamında kuracağı özel ilişki markaların savunucu reklamcılık ilk adımı oluyor.

Bu yüzden biz de başarı için beş adım diyemiyoruz. Bunun yerine size ve markanıza ilham kaynağı olması için birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

  • Ürün veya hizmetinizi mükemmelleştirin. Küçük farklar ortaya koymanız yeterli olabilir. Böylece pazarlamada iyi değilseniz bile markanız kendi kendini pazarlayacak noktaya taşınabilir.
  • Markanızla kurulan her iletişim kullanıcılarınız için unutulmaz olsun. Mağazanız ziyaret edildiğinde, telefonun diğer ucundaki müşteri hizmetlerinde, güler yüzlü ekibinizde… Hatta ambalaj açıldığında bile müşteri kendini iyi hissediyorsa, bu adım tamam demektir.
  • Müşterilerinizi dinlemeden onları anlayamazsınız. Bu yüzden müşterilerinizin, sesini duyurmasına olanak tanıyın. Onlarla devamlı iletişim halinde olarak ürün geliştirme konusunda işinizi bile kolaylaştırabilirsiniz. Bunu da yayınlayacağınız bloglar, sosyal medya kanalları üzerinden etkileşim yapmak gibi yollarla sağlayabilirsiniz.
  • Yaptığınız tüm çalışmaların temelini güven oluşturuyor. Müşterilerinizi markanıza bağlamak için güven inşa edin. Telefonlara hemen dönüş yapmak, mail desteği, sosyal medyada iletişim sağlamak, gerekirse teknik destek ulaştırmak… Müşteriniz her zaman yanında olduğunu bilirse savunucu reklamcılık için gönüllü olurlar.
  • Marka savunucularınızı tanıyın. Mesaj ve ürününüz hakkında geri bildirim alabilmek için markanızı savunan kişilerin farkında olun. Bir influencer desteğinden bahsediyorsak da zaman ayırıp o kişiyi yakın merceğe almanızı tavsiye ederiz.

Hayranlık Uyandıran Örnekler: Savunucu Reklamcılık

Dünya markalarının kitlesi kolay kolay ölçülebilir olmuyor. Ama bu onları savunucu reklamcılık hedeflerinden vazgeçirmiyor. Pek sevdiğimiz birkaç örnekle hem olayın işleyişini görelim, hem ne kadar zevkli işler çıktığını paylaşalım istedik.

Apple

Ürünleri gibi reklamlarında da üst düzeyi yakalayan bir markadan söz ediyoruz bu yüzden müşteri iletişimi konusunda üzerinde çok konuşamayız. Savunucu reklamın da belki en iyi örneklerinden biri Apple’a ait.

Hafızalara çok zorlamaya gerek yok, “Shot on iPhone” kampanyası, dünyanın her yerinden Apple kullanıcılarının düzinelerce fotoğrafını yakaladı.

Fikrin güzelliği sadeliğinden geliyor. Apple, kullanıcılardan iPhone’ları ile çektikleri fotoğrafları, belirlenmiş hashtag’i kullanarak sosyal medyada paylaşmalarını istedi. Şirket daha sonra en beğendiği fotoğrafları seçip toplu taşıma ve reklam panolarında kullanmaya başladı.

Firebox

İngiltere merkezli bir marka olan Firebox, hoş bir bağlantı yakalamış ve müşterileriyle ilişkisini daha özel hale getirmiş. Zaten sıra dışı şeyler satmakta olan internet sitesi fikirleriyle de pek olağan şeyler yapmıyor. 😊

Aslında tek yaptığı yıllardır gönderdiği ürünlerin yanında küçük hediyeler iliştirmesi! Hediyeler küçük olsa da müşteride yarattığı değer çok başka.

Direct Line

Markanın konumu, reklam stratejisini belirlerken büyük rol oynar. Ancak savunucu reklamcılık için biraz yaratıcılık bile yeterli olabilir.

İngiliz bir sigorta şirketi Direct Line Group arabaları çalınan bir aileyi mutlu etmek için sınırları zorlamış.

Televizyon sunucusunun sizi gideceğiniz yere ulaştırması çok havalı olmaz mıydı? Rachel Riley ile yolculuk yapmak bu aileyi mutlu etmişe benziyor.

Airbnb

Airbnb’nin bu konuda YouGov ‘dan birinciliği bile olduğundan listenin olmazsa olmazlarından. İnsanların aile ve arkadaşlarına en çok tavsiye ettiği markalardan olan Airbnb, savucu reklamcılık dendiğinde ilk akla gelenlerden olabilir.

Airbnb kullanıcıları, arkadaşlarını platforma davet etmek için onlara bağlantı iletebilir. Kullanıcı üzerinden oluşturulmuş bu yeni üyenin ilk rezervasyonu sonrası yönlendiren kişi 20 dolar, arkadaşı 40 dolar kredi alıyor. Tabii, bu bütçe Amerika kullanıcıları için geçerli. 😊

Hesaba para yüklenmesi tavsiye için büyük bir teşvik, ayrıca yeniden rezervasyon için iyi bir motivasyon oluyor. Yani bu örneğimizde herkes kazanıyor.

Sonuç olarak savunucu reklamcılık hem markalar için hem kullanıcılar için oldukça kazançlı bir yöntem. Çünkü doğru zamanda doğru strateji ile savunucu reklamcılık çok güçlü etkiler yaratabilir. Siz sadece müşterilerinizi memnun etmeye odaklanın, gerisini onlar halleder. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)