Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır?

2015 Şubat ayında ilk olarak App Store’da yayınlanan Scorp ilk 9 gün içinde 5 bin 600 kez indirilmiş ve 400 aktif tekil kullanıcı sayısına ulaşan Scorp beş ay içinde 800 bine ulaşmıştı. iOS’te ilk uygulamasını yayınladıktan sonra Temmuz ayında ilk Android uygulamasını yayınlayan Scorp 1 ay içinde 200 bin yeni kullanıcı kazanmıştı. Android uygulaması büyümesini hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. Şuan Scorp’un 1,7 milyon kullanıcısı var. Kullanıcı sayısının artışıyla doğru orantılı olarak içerik sayısının da arttığı Scorp’a yüklenen video sayısı 4,500 bin.

scorp
Hedef kitlesi gençler ve yaş ortalaması 21 olan Scorp Koç Üniversitesi’nden İzzet Zakuto ve Sercan Işık’ın ortak projesi. Scorp tamamen ücretsiz ve reklamlardan gelir sağlayan bir uygulama. Scorp’un İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi şehirler başta olmak üzere toplam 27 üniversitede temsilcileri bulunuyor. Türkiye dışında ABD’de Carneige Mellon Üniversitesi’nde de temsilcileri bulunuyor.

Zakuto ve Işık Scorp’u diğer sosyal medya uygulamalarından farklı kılan en önemli şeyin “samimiyet” olduğunu söylüyor. 15 saniyelik videolar ile paylaşım yapılan Scorp 7 saniyelik videolar yüklediğimiz Vine ile de benzerlik gösteriyor. Kurucuları bu iki birbirine benzeyen uygulama ile ilgili “konu odağımızın olması bizi Vine’dan ayırıyor” diyorlar. Scorp, bir konu hakkında farklı insanların o konu ile ilgili fikirlerini 15 saniyelik videolarda anlatması. Vine ise kendinizi yada bir partneriniz ile komedi-show tadında 7 saniyelik video çekmeniz demek. Vine’da videonuzu çekiyorsunuz ve sizi takip edenlerden başka kimse görmüyor fakat Scorp’ta kişiler tarafından yada Scorp Ekibi tarafından açılan başlıklara videolar göndererek sohbetlere katılıyorsunuz.

Peki kısa videoların paylaşıldığı bir çok ağ varken Ekşi Sözlük modelini uyarlayan Scorp nasıl kullanılıyor.

1. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yaptıktan sonra ana sayfada “takip ettiklerim” ve “haber kaynağı” diye iki bölüm göreceksiniz. Takip ettiklerimi seçerseniz takip ettiğiniz insanların videolarını, haber kaynağı bölümünü seçerseniz eğer açılan tüm başlıkları ve takip ettiğiniz yada etmediğiniz tüm insanların videolarını izleyebilirsiniz

2. Profil sekmesine girdiğinizde yaptığınız paylaşımları, beğendiğiniz videoları, takipçi ve takip edilen sayısının yanı sıra kaç kez izlendiğinizi görebilirsiniz.

3. Keşfet sekmesine girdiğinizde açılan tüm başlıkları ve o başlığa kaç video eklendiğini görebilirsiniz. Başlıkları inceledikten sonra istediğiniz konuyu seçerek ister videoları izler isterseniz konu ile ilgili videonuzu çekip sayfaya yükleyebilirsiniz. Konu başlığı altında “takip et” butonundan o konuyu takip edebilirsiniz. Uygulama bildirimleriniz açıksa konu ile ilgili her yeni videoda bildirim gelir ve konuyu yakından takip ederseniz yada bildirimlerinizi kapalı tutarak uygulamayı açtığınız zaman yeni videoları görürsünüz. Açtığınız başlık “öne çıkanlar” ve “yeniler” diye ayrılmış. Öne çıkanlar bölümü, en çok izlenilen videoları size gösteriyor. Yeniler bölümü ise sondan başa doğru videolar zamana göre sıralıyor.

4. Scorp çek sekmesinden video çekerek yeni bir başlık ekleyebilirsiniz.

Scorp’un son gelişmesi ise kısa sürede Türkiye’de geliştirilen en başarılı sosyal ağlardan biri haline gelen Scorp’n genç girişimcileri İzzet Zakuto ve Sercan Işık’tan geldi. Hedeflerinin büyük olduğunu, yurtdışına açılma düşüncelerinin olduğunu söyleyen girişimci ikilinin ilk hedeflerinin “Almanya ve Amerika” olduğunu söylemişlerdi. 1 sene sonunda Scorp ikinci yatırım turunu kapatarak, yurtdışı açılımına başlıyor. İlk olarak Almanya’ya açılacak olan Scorp, resmi lansmanını 1 Şubat itibari ile yapmayı planlıyor.

Son dönemde viral kampanyaların artmasıyla birlikte Scorp bir çok markanın dikkatini çekmiş bile. Bu markalardan bazıları; Doritos, Nike, Mavi, Penti, Ruffles ve DenizBank.

Penti Scorp’ta rekor kırdı!

“İçimden geldi” mottosunu kullanan Penti reklam filmini Scorp ile dijitale entegre etti. Proje süresince gençler #İçimdenGeldi cingili ile dans ederek videolar yükledi. Kampanya sonunda konu başlığına 764 video yüklendi, 4.400.583 kişiye erişildi, 2,341 yorum ve 43,525 beğeni aldı. Videoların toplam izlenme sayısı ise 2.253.180. Sonuçlara bakıldığında Scorp’u kullanan ilk kadın markası olan Penti, hedef kitlesini en doğru mecrada yakaladığını söyleyebiliriz.

Mavi ve Scorp Ortaklığı

scorp mavi

Mavi, Orta Anadolu ve Ekokojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ile birlikte gerçekleştirdiği ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını koruma altına almayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi İndigo Turtles’ı yeni mecra Scorp ile gençlere ulaştırmayı başardı. 24 Temmuz tarihine kadar “Caretta caretta olarak doğsaydım” başlığıyla Scorp’a videosunu yükleyen ve en çok beğenilenler Mavi’nin micro sitesine yüklenir. “Caretta caretta olarak doğsaydım” başlığı içinden Mavi tarafından seçilen 3 kişi, 3-9 Ağustos tarihlerinde kampa katılarak yavru kaplumbağalarının mucizevi yaşam mücadelesine tanık olma şansını yakaladı. Scorp ile sosyal sorumluluk projesine farklı bir eğlence katan Mavi, hedef kitlesini oluşturan genç, dinamik ve sosyal kişiler ile yüksek etkileşim yarattı.

En Cesur Doritos Severler Scorp’ta

Doritos 20. yılına özel Scorp tutkunlarına “Son 20 yılda yaptığınız en cesur şey nedir?” diye soru sordu. Son derece keyifli ve bir o kadarda çılgın cevapların geldiği 1.500’e yakın videodan 300 en çılgın videoyu seçip micro sitelerine yüklediler.

Okan Bayülgen ve Beyaz’da Scorp’ta
Markaların dışında televizyon kanalları ile de anlaşan Scorp, Okan Bayülgen ve Beyazıt Öztürk aracılığı ile ekranlara getirdi. Beyaz, “Değişik ve komik bir video çekip Scorp’ta yayınlayın. Videoların içinden en iyilerin en iyisini seçip, Beyaz Show’a konuk olarak alacağız” dedi. Okan Bayülgen ise stand up programı Dada’da Scorp videolarına özel bölümler ayrılacağını Instagram hesabından ve Scorp’tan duyurdu.

Scorp’un başarısı ile birlikte markalarında kampanyalarını iyi bir strateji izleyerek, doğru şekilde entegre edip, hedef kitleye ulaşmayı başaran ve etkileşimi arttıran markalardan bir kaçı. Özellikle üniversiteli gençler arasında en popüler uygulamalardan biri haline gelen Scorp, kısa sürede yakaladığı büyük başarıyla dikkat çekiyor.

En güncel Scorp yazımızı okumak için buraya tıklayın.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)