Site Kategori Ağacı Nasıl Oluşturulur?

Site Kategori Ağacı Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret sitenizde belirli  ürünleri ön plana çıkarabileceğiniz ve satışları arttırabileceğiniz kategori yönetimine ne kadar önem veriyorsunuz? Ürünlerinizi doğru kategorilendirdiğinizde, müşterileriniz diledikleri ürüne kolayca ulaşabiliyor. Yani sitedeki kategorileriniz dolaylı yoldan satın alma kararlarını etkiliyor . Diğer yandan çok satan ve popüler ürünlerin öne çıkarılması gibi stratejiler de, e-ticaret sitelerinde sıkça tercih ediliyor. Tüm bunları yapabilmek için de iyi bir kategori ağacı, ihtiyacınız var!

E-ticarette kategori yönetimi çalışmalarına ilk etapta doğru bir sistem ile başlamanız gerekiyor. Çünkü çalışmaları ilerlettikten sonra geriye dönüş yorucu olacak. Mesela ilk aşamada ana ve alt kategorilerini belirlenmeniz daha sonraki süreçlerde işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Tabii, doğru ürünler, doğru kategoriler altında toplanmalı! Bunu yaparak şimdiden site ziyaretçilerinizin işini büyük oranda kolaylaştırdınız.

Kategori ağacı yalnızca kullanıcı dostu değil aynı zamanda arama motoru dostu bir site yaratmanız için de avantaj yaratıyor. Çünkü arama motoru botlarını yönlendirmek, her kategori ağacının yapabileceği kadar kolay bir iş değil. 🙂

Lafı daha fazla uzatmayalım, bir an önce kategorilendirmeye koyulalım. Uzun olduğu kadar keyifli bir çalışma bizi bekliyor.

Ürün Listesi Oluşturma

En temel çalışmamız, ürünleri listelemek. Hem neler var neler yok görün, hem de kategori ağacı için taslağınız kendiliğinden oluşsun.

Mevcuttaki tüm ürünlerin listelenmesi tamamlandığında elinizde hangi ürünlerin ve ürün gruplarının olduğu net bir şekilde göreceksiniz. Ürün çıkarmak ve eklemek için listeyi hızlıca bir gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Yapılan listenin aynı zamanda stok kontrolü çalışmalarını da detaylandırmak için yol gösterici olacağını söylemiş olalım. Yani biz kategori ağacı için başlasak da başka konularda desteğimiz de hazırlanmış olabilir. 🙂

Kategorize Etme

Artık mevcut ürün listesi hazır. O zaman ikinci aşamaya, yani ürünleri kategorilerine göre ayırma işlemine geçebilirsiniz.

 • Marka
 • Model
 • Renk
 • Ürün Grubu
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Model
 • İşlevsellik (ürünün işlevi)
 • Sezon ve dönem
 • Çalışma Gücü (güneş enerjisi, elektrik, pil vb.)
 • Cinsiyet (kadın, erkek, kız çocuğu, erkek çocuğu, unisex vb.)
 • Beden (small, medium, large vb.)

Kategori ağacı sitenizin içeriklerine uygun oluşturulmalı. Bu yüzden bunları yalnızca bir çıkış noktası olarak düşünebilirsiniz. Mevcut ürün gamınıza göre yukarıdaki başlıkların altına, ürün özelliklerine ve çeşitliliğine göre şekillendirmeler yapabilirsiniz. Madde azaltarak veya ekleyerek, önemli olan tüm ürünleri belirli kategoriler altında toplamanız.

Doğru kategorilendirme için ipucu: etkili bir anahtar kelime araştırması yapın.

Bu arada yanlış kategorilendirme, arama motorlarının ürünü yanlış indexlemesine neden oluyor ve kullanıcıların aranan ürünü bulmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden süreci iyice detaylandırmanızı öneririz.

Az Sayıda Ürün Kategorizasyonu

Az sayıda ürüne sahip bir e-ticaret siteniz varsa, temel özellikler sizin için yeterli olacaktır. Filtrelerinizi cinsiyet, fiyat gibi daha genel başlıklardan ya da sektörünüz özelindeki kategorilerden yana kullanabilirsiniz.

Web sitenize alıcı gözüyle bir kez daha bakmanızı öneriyoruz. Bir alıcı olarak siz hedeflediğiniz ürüne hangi yoldan ilerlersiniz?

Çok Sayıda Ürün Kategorizasyonu

Daha geniş bir ürün yelpazeniz varsa, yine alıcılarınızın ürünler için nasıl arama yapacakları göz önünde bulundurabilirsiniz. Ama bu sefer daha geniş kapsamlı bir kategori başlıklarına ihtiyacınız var.

Genel bir kategori ayrımının ardından ürüne ait; marka, model, renk, boyut ve işlevsellik gibi kriterleri de belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında zaten ürünleriniz geniş bir kategori ağacı parçası olacaklar.

Örnek olarak dizüstü bilgisayarları ele alalım. Kategori ağacında alıcılar öncelikle tüm dizüstü bilgisayarlara ulaşacak, sonra istedikleri boyuttaki veya özellikteki dizüstü bilgisayarlara bakacak. Ziyaretçi bu aşamalarda doğrudan markaları ve model tercihini yapabileceği gibi ihtiyaçları doğrultusunda da ilerleyebilir.

Gördüğümüz gibi çok sayıda ürün kategorizasyonu yalnızca ürün yönetimini sağlamıyor. Aynı zamanda filtreleme özelliklerini de ekleyebilmenize de imkan veriyor.

Dikkat Çekecek Ürünü Öne Çıkarmak

Kategori ağacı oluştururken çok fazla alt başlık ortaya çıkmış olabilir. Bu noktada en doğrusu, sıralamanızı alfabetik olarak hazırlamanız. Tabii bunu yaparken en dikkat çeken ürünlerinizi görselleriyle ön plana çıkarmayı da ihmal etmeyin. Böylece site ziyaretçileriniz ilk olarak dikkat çeken kategorilere ve ürünlere yönelebilir. Belki aradığı bir anda karşısına burada çıkar ya da hiç beklemediği bir ürünle sepete doğru ilerler. 🙂

Sonuç olarak e-ticaret sitesinde önemli olan tüketicinizin istediği ürüne kolayca ulaşması.  Bu yüzden güzel bir kategori ağacıyla işe başlayın. Burası en eğlenceli kısmı, web sitenizi yaratma sürecinde işler daha karmaşık bir hal alabilir.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)