Sosyal Medya Planlama Tool’ları

Sosyal Medya Planlama Tool’ları

Sosyal medya hesap yönetiminiz için herhangi bir tool kullanıyor musunuz? Eğer kullanmıyorsanız ya da kullandığınız Sosyal Medya Tool’larından verim alamıyorsanız, markanızın sosyal medya hesaplarını yönetebileceğiniz, planlayabileceğiniz, analiz edebileceğiniz ve işinizi kolaylaştıracak “Sosyal Medya Planlama Tool’ları”nı bu yazımızda derledik.

Biliyoruz ki artık küçük, orta, büyük demeden bütün markalar sosyal medya platformlarında yerlerini alıyorlar. Haliyle hedef kitlelerine ulaşmak, dönüşüm sağlamak, marka bilinirliğini arttırmak ve bu bağlamda gerekli aksiyonları almak durumunda kalıyorlar. Bu nedenle sosyal medya hesaplarını doğru bir şekilde yönetilmesi ve planlanması da ayrıca bir önem kazanıyor.

İşte bu noktada hesap yönetiminizi kolaylaştıracak, pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak birçok ücretli ve ücretsiz Sosyal Medya Planlama Tool’ları bulunuyor.

Sosyal medya hesaplarınızı tek bir yerden yönetmenizi sağlayacak bu  toollar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

Facebook Creator Studio

İçerik stüdyosu olarak da tanımlayabileceğimiz Facebook Creator Studio kısa bir süre önce hayatımıza girdi. Instagram ve Facebook hesaplarınızın içeriklerini planlayabilir, yönetebilir, analiz ederek raporlama sağlayabilirsiniz. Birden fazla hesabı yönetebileceğiniz ve kullanımı oldukça basit olan bir arayüze sahip  Facebook Creator Studio tamamen ücretsiz bir platform.

Hootsuite

Sosyal medya hesaplarını yönetirken kullanabileceğiniz en faydalı araçlardan biri şüphesiz Hootsuite’tir. Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı yönetebilir, planlayabilir ve raporlayabilirsiniz. 

Avantajları ile size mükemmel bir deneyim sunacak Hootsuite özelliklerine bakacak olursak;

 • Tüm sosyal medya mecralarınız için hepsi bir arada çözümler getirir.
 • Çizelgeleme sistemi ile sosyal medya paylaşımlarınızı planlayarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve sosyal varlığınızı sürekli aktif tutar.
 • Yeni içerikler keşfetmenizi sağlar. Anında paylaşabileceğiniz çekici ve küratörlü içerik bulmak için hashtag, konum veya anahtar kelimeye göre arama akışları oluşturmanızı sağlar.
 • Sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmadan Hootsuite üzerinden içeriklerinizi yayınlamanıza ya da planlamanıza olanak sağlar.
 • Bulut dosya özelliğinden faydalanabilir,  içerik takvimi özelliği sayesinde planlanmış içeriklerinize hemen ulaşabilir ve ekibiniz ile iş birliği yapabilirsiniz.
 • 200’den fazla metrik sayesinde özel raporlar oluşturabilir; rapor ve çalışmalarınızı Excel, PowerPoint, PDF ve CSV formatlarında ekibiniz veya müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz.
 • Takım metriği sayesinde takım performansınızı ölçebilir ve derinlemesine analiz yapabilirsiniz.
 • İzleme filtresi sayesinde insanların markanız, rakipleriniz ve sektör hakkında neler söylediğini öğrenebilir; bunun içinde sosyal sohbetleri anahtar kelimeye, hashtag’e ve konuma (birden çok dilde) göre  bulup filtreleyebilirsiniz.

Tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir yerden yönetmek istiyorsanız, ücretsiz deneme sürümü ve mobil uygulaması da bulunan Hootsuite’i deneyebilir ve size sunacağı kolaylıkları keşfedebilirsiniz.

Buffer

Tıpkı Hootsuite gibi  tüm sosyal medya hesaplarınıza ait içerikleri planlayabilir ve ölçümleme yapabilirsiniz.

Ücretsiz Buffer’ın en güzel özelliklerinden bazıları; paylaşabileceğiniz içerekler önererek yol haritası gösteriyor olması ve iş planı yapabilmeniz için ekip yönetimi imkanı sağlamasıdır.

Buffer kendi içinde Reply uygulaması ile de sosyal medyada müşteri taleplerine yanıt vermenizi ve çözümler sunmanızı sağlayarak olağanüstü bir deneyim yaşatıyor.

Ve yine Analyze uygulaması ile verilerinizi inceler ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için ne zaman, ne hakkında ve ne sıklıkta yayın yapılacağını söyler.

TweetDeck

Bu uygulama sayesinde twitter mesajlarınızı programlayabilir, tweetlerinizi zamanlayıp otomatik olarak  planlayabilir ve çeşitli analizlerde bulunabilirsiniz.

Birden fazla Twitter hesabını yönetebileceğiniz TweetDeck ile harika bir deneyime hazır olun ve Twitter kullanıcıları için de ücretsiz olduğunu da unutmayın.

SocialOomph

Yine tüm sosyal medya hesaplarınızın yönetimi için faydalı bir sosyal medya yönetim aracı olarak karşımıza  çıksa da çoğunlukla Twitter yönetimine yönelik bir araçtır.

Blog yazılarınızı da yönetmenize olanak sağlayan, aynı zamanda ekip olarak erişim sağlama özelliği de bulunan SocialOomph‘un 30 günlük deneme sürümü ile özelliklerini keşfedip bu araç hakkında çok daha fazla deneyime sahip olabilirsiniz.

Sprout Social

Hiç şüphesiz tüm sosyal medya hesaplarını tek bir kanalda yönetmenizi sağlayacak etkili platformlardan biri. İçeriklerinizi merkezi bir kütüphanede düzenleyip yayınlayabilir; görüntü ve videolarınızı depolayıp,  içerik performanslarınızı ölçmek ve analiz etmek için Sprout Social’ın sunduğu ilgili metrikleri kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz metrik sonuçlarını optimize ederek iyileştirme yapabilir ve farklı stratejiler izleyebilirsiniz.

Sendible

Sosyal medya planlama, ölçümlemenin yanı sıra içerik de üretebileceğiniz çok yönlü bir tool’dur.

Sendible Toolu ile;

 • Google Analytics entegrasyonu ile gelişmiş raporlama ve daha derin bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya içeriklerinizi tek tek veya toplu olarak istediğiniz zaman programlayabilirsiniz.
 • RSS yayınlarıyla içeriklerinizi sorunsuz bir şekilde paylaşabilirsiniz.
 • DropBox ve Google Drive entegrasyonları ile mevcut içeriklerinize  hızla erişebilirsiniz.
 • Şablonları kullanarak Canva ile harika görseller tasarlayabilirsiniz.

Şimdi sizde zamandan tasarruf etmek, markanızı profesyonel bir şekilde yönetmek için markanıza en uygun olan toolu seçin ve denemeye başlayın.

3 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (2)

TUBA

06 May 20

Süper☺️

OSMAN

16 May 20

Gerçekten çok faydalı bir paylaşom olmuş.Yazarımıza çok teşekkürler.