Sosyal Medya Takip Araçları

Sosyal Medya Takip Araçları

Sosyal medyanın etkileşimli dünyasının markalar tarafındaki yansımasını görmeyen yoktur. Ancak bu etkileşim ortamında, doğru çıktıları almak ve etkili iletişim geliştirmek sanıldığı kadar kolay değil. Marka olarak elinizdeki mevcut veriyi doğru şekilde analiz etmeniz ve nitelikli bilgiye ulaşabilmeniz de gerekiyor. Sosyal medya takip araçları markaların omuzlarındaki bu yükü büyük oranda üstleniyor.

Takip araçları web ortamında markanıza dair verileri analiz ederek sektör ve rakipler hakkında yol haritası çizmenizi sağlıyor. Çünkü araçlar çoğu zaman aldıkları verileri sunmaktan öte hedef kitleler hakkında bilgiler ve stratejik geliştirmelere kaynak olacak verileri sunuyor.

Diğer yandan platformlarda geçen marka konuşmalarını gözlemleme ve etkileşim konusunda büyük avantaj yaratıyor. Özellikle geniş kitlelere hitap eden bir markadan bahsediyorsak, çoğu zaman elle kontrol çok mümkün değil.

Taleplere yönelik kampanyalar oluşturmak, bazen kriz durumunu önceden fark ederek önlem almak tüm markalar için ortak ihtiyaçlar grubuna giriyor. Yani her sektör, çalışma şekilleri, yöntemler farklı olsa da hedef kitle ile buluşma noktası çoğu zaman aynı oluyor.

Bazen milyonlarca veriyi takip etmek ya da uçsuz bucaksız bir veri havuzundan strateji çıkarmaya çalışmak… Tam bu sorunların ortasında olan markalara yönelik çözüm önerileri uzakta değil. Yapay zeka ile çalışan sosyal medya takip araçları temelde bu görevleri üstlenmek için hazır!

Markalara da, sektör ve analiz ihtiyaçlarına göre seçim yapma görevi kalıyor. Çünkü takip araçları aynı özellikleri taşımıyor. Amacınızı gerçekleştirmeye yönelik ihtiyaçlarınızı doğru tespit edip, sonrasında bu doğrultuda en uygun aracı seçmeniz gerekiyor. Tabii bunun için de araçların özelliklerini bilmelisiniz. 🙂

Biz de bu yüzden sosyal medya takip araçlarından en çok tercih edilen 3 tanesini seçtik. Sonrada özelliklerini sizler için yazdık. Markanız için en uygun takip aracına karar vermeden önce hadi araçları birlikte analiz edelim.

1. Semanticum

Semanticum, semantik  anlamlandırma alt yapısını sahiptir ve takip, analiz, sosyal medya yönetimi, raporlama, görselleştirme gibi pek çok özelliği kullanıcısına sunar. Aynı zamanda medyada marka hakkında tüm iletişimi anlık olarak indeksleyen e-takip ve sosyal medya analizi platformudur.

Bu sosyal medya takip aracı ile internet üzerinde markanız hakkınızdaki tüm iletişimi özel sorgulama altyapınızı oluşturarak takip edebiliyorsunuz. Yapmanız gereken; ilgili etiketler, anahtar kelimeler ve marka adı gibi verilerin girişini sağlamak. Ardından Semanticum tüm verileri sizin için çekip anlamlandırıyor. Üstelik bu verileri anahtar kelime, ülke, dil, etkili kullanıcı skoru gibi arama kriterlerine göre filtreleyip sınıflandırmanızı sağlıyor.

Diğer yandan geliştirilmiş filtre özelliği ile konuşmaların derinlerine inip, içgörü elde etmenizi kolaylaştırıyor. Bir marka için en büyük avantaj bu olsa gerek. Çünkü çoğu zaman başarı ve başarısızlığı belirleyen bu içgörüler oluyor.

Semanticum’u diğer analiz araçlarından ayıran en önemli özelliği ise semantik anlamlandırma alt yapısını kullanması. Yani araç, internette markanız hakkındaki konuşmaları sadece bulmakla kalmıyor; onları negatif, pozitif ve nötr olarak tespit edebiliyor. Bu sayede sadık takipçilerinizi kolayca tespit edebiliyorsunuz. Hatta negatif yorumları neyin başlattığını bulabilmeniz ve çözüme kavuşturmanız için size etkili çözümler sunuyor.

En favori özelliklerinden olan duygu analizleri ise markalar açısından kontrol sağlama konusunda biçilmiş kaftan! Raporlardaki ani değişikliklerden ve bahsedilme oranlarındaki dalgalanmalardan, kriz tespiti yapabiliyor ve sorunun kaynağını bularak, probleme anında müdahale etmenizi sağlıyor.

2. BoomSonar

BoomSonar, kullanıcılarına eş zamanlı olarak web ve sosyal medyada takip, raporlama, analiz ve görselleştirme imkanı sağlayan akıllı bir veri takip aracıdır. 

Bu araç, web sitelerinde ve tüm sosyal medya platformlarında şirketiniz, organizasyonunuz, çalışanlarınız veya yöneticileriniz hakkında konuşulanları gerçek zamanlı bir şekilde takip edebilmenizi sağlıyor. Üstelik elde ettiğiniz bu büyük çaplı veriyi BoomSonar’ın yapay zeka temelli, tamamen otonom öğrenme sistemi olan Smart Algorthm ile analiz etmenize yardımcı oluyor. Sunduğu makine öğrenimi sayesinde verileri analiz etmekle kalmıyor, size en doğru aksiyonları almanızı sağlayacak önerilerde de  bulunuyor. Bu sayede uygulanabilir içgörüler elde edebiliyorsunuz.

Rakip analizi konusunda etkili verilen sunan BoomSonar, rakiplerinizi takip edebilmenizi ve performanslarını karşılaştırabilmenizi sağlıyor.

Akıllı uyarı sistemi özelliği SmartAlert’in anahtar kelime takip özelliği sayesinde programa tanımladığınız anahtar kelimelerin izlemesini yapabiliyorsunuz. Araç, müdahale edilmesi gereken acil durumlarda size WhatsApp, mail ya da  SMS aracılığıyla  haber veriyor. Böylelikle siz de oluşacak herhangi bir krizin etkilerini an aza indirebiliyor veya krizi ortadan kaldırabiliyorsunuz. Görüldüğü üzere BoomSonar 7/24 markanızı koruyor ve online itibar yönetimini en etkin şekilde yapmanıza yardımcı oluyor.

Sunduğu gelişmiş güçlü sorgulama seçenekleri, çok düzeyli filtreleme ve derinlemesine sonuç arama özellikleri, aracın güçlü raporlarının da asıl kaynağı. Özellikle büyük veri havuzuna sahip bir marka iseniz, sonuçların içinde boğulmadan filtreleme imkanına artık sahipsiniz diyebiliriz.

Boomsonar diğer sosyal medya takip araçlarından farklı olarak verileri bölgesel olarak analiz ediyor. Ayrıca kullanıcı dostu, kolay anlaşılabilir bir Dashboard alanına sahip. Analiz sonuçlarını da istediğiniz şekilde, ihtiyaçlarınız doğrultusunda özelleştirebileceğiniz çizelgelerle ve tablolarla görselleştirebilmenize imkan tanıyor.

3. Somera

Sosyal medya takip araçları için son değerlendirmemizi Somera üzerinden yapıyoruz. Somera, kullanıcılarının kendi ihtiyaçlarına yönelik değiştirebilecekleri ve düzenleyebilecekleri esnek arayüzü ile dikkat çekiyor. Anlık sosyal medya izlemenizi yapabileceğiniz ve analizlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi sosyal medya yönetiminizi de bu platform aracılığıyla sürdürebiliyorsunuz.

Araç, farklı departmanlarla iletişimi sağlama, görev atama, gelen postaların takibi ve sınıflandırılması gibi birçok farklı özelliğe sahip. Yani yalnızca bir takip sistemi olarak adlandıramıyoruz. Somera müşterilerinin ihtiyaçlarını tek bir platformda toplayan kapsamlı bir araç.

Bahsettiğimiz diğer uygulamalardan farklı olarak Somera ile Tv ürünlerine  (program, reklam) yönelik nitelikli veriyi de toplayabiliyorsunuz. Sosyal Tv Analitiği özelliği TV ürünlerinin sosyal medyadaki varlığını değerlendiriyor. Sonrada kullanıcılara gerçek zamanlı performans ölçümü, etkileşim skorlarını sağlıyor. Böylece marka, kanal ve program yakınlık analizleri ve tüketici içgörülerini kapsayan nitelikli veri analizleri ile markalar, başarılı değerlendirmelere ulaşabiliyor.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)