Sosyal Medyada Hedef Kitle Nasıl Bulunur?

Sosyal Medyada Hedef Kitle Nasıl Bulunur?

Markanızı oluşturma aşamasında hedef kitle belirlediyseniz sosyal medya hedef kitlenizi de zaten büyük oranda biliyorsunuz demektir. Yalnızca sosyal medya kanallarının kendilerine özel müşteri profillerini analiz ederek ve uygun içeriği çıkararak, doğru iletişime giden yolda başarının ilk adımını atabilirsiniz.

Elbette, marka dili sizin ürününüzün ve hizmetinizin ne olduğu ile, onu hangi alana konumlandırdığınız ile şekillenecektir. Ancak sosyal medyada daha önceden yaratılmış algıları takip etmek veya yeni yönergeleri nasıl oluşturacağınızı belirlemek de sizin elinizde.

Kitlenizle aynı dili konuşabilmek önemlidir, bu onların sosyal medya üzerinden sizinle etkileşim kurmasını, markaya olan bağlılığın arttırmasını ve sonuçta da ürününüzü veya hizmetinizi satın almalarını sağlar. Bu iletişimin bütünsel döngüsü ise stratejiniz doğrultusunda ilerler.

Sosyal medyada doğru hedef kitle ile buluşmak için doğru soruları yanıtlamanız gerekir. Kitlenizi hangi içeriklerle ilişkilendirebilirsiniz veya hangi dili kullanmalısınız sorularını yanıtlayıp, sağlam bir temelle işe başlamak ileride büyük avantajlar getirebilir. 🙂

Sırada bu hedef kitleye ulaşmak var. Bunu nasıl yapabileceğinize dair bir yönergeye işe başlayalım mı?

5 Adımda Hedef Kitle Belirleme

Hedef kitle belirlemesinde sağlam araştırma verilerine dayanarak ilerlenmeli. Google Analytics, Facebook Audience Manager ,Twitter Audience Insights gibi pek çok profesyonel araç hedef kitle bulma ve analiz etme konusunda yardımcınız olabilir.

Ancak bu aşamaya gelmeden önce kendi hedef kitlenizi yaratmanız için markanıza özel analiz yöntemlerini tercih etmelisiniz.

İşte tam da sizin kitlenizi bulabilmek için beş adımınızı sıraladık.

1.Müşteri kimlikleri yaratın veya tanımlayın

İşletmenizde mevcut müşteriler varsa, aynı bilgileri sosyal medya hedef kitleniz için de kullanabilirsiniz. Mevcut müşterilerin kim olduğunu düşünün. İşleri neler, yaşları kaç, gelirleri ne kadar… Bu verilere bakılarak birçok demografik bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu demografik bilgileri incelemeye başlayınca ‘’Mevcut hedef kitle benim markam doğrultusunda nelere ihtiyaç duyar? sorusuna yanıt verme aşamasına geçebilirsiniz.

Hedef kitlenizi doğru tanıma adımı ilk ve en önemli adımdır. Çünkü tüm strateji bu yönde gelişecek ve marka dili gibi temel konularda bu belirleme yol haritanızı oluşturacak. Daha sonraki aşamalarda ‘’Ürünüm ya da hizmetim hangi sorunları çözüyor?’’ sorularıyla hedef kitlenizi geliştirmeye yönelik sorulara geçebilirsiniz. 😉

2.Kitlenizin en aktif olduğu yeri bulun

Kitlenizin kim olduğunu anladıktan sonra internette daha çok nerede vakit geçirdiklerini bulabilirsiniz. Hedef kitle hangi sosyal medya platformlarında daha fazla ve aktif zaman geçiriyorsa doğru strateji burada gelişecektir. Örneğin Facebook kullanımını son yıllarda orta ve üst yaş grubu için daha tercih edilir bir durumda. Diğer yandan Twitter daha çok genç kitleye hitap ediyor.

Elbette platformun sizin ürününüz için uygun tanıtım yapılacak bir alan olması gereğini de atlamamak gerekiyor. Ancak doğru hedef kitle bulunduğunda ona uygun strateji geliştirmek çok daha kolay olacaktır. Çünkü hepimiz her platforma aşina, her platformun az çok kullanıcısıyız. Bu doğrultuda kitlenizin nerede olduğunu bulmak, hangi sosyal medya platformlarına odaklanmanız gerektiğinin cevabını da sağlayacaktır.

3.Rakiplerinize bakın

Sosyal medya hedef kitlenizi oluştururken rakiplerinizin neler yaptığına ve kimlerle etkileşim içerisinde olduğuna yakından bakın. Ne tür bir dil kullanıyorlar? Kimlere hitap ediyorlar?

Çünkü rakiplerinize fark atmak için öncelikle onların stratejilerini kavramış olmak gerekiyor. En doğru yolu bulmuş olabilecekleri gibi çok yanlış yönetimlerin sonucunu da size gösterebilirler. Her koşulda bu rakipleriniz; size yapmanız veya yapmamanız gerekenleri söyleyecektir.

Aynı zamanda onların gönderilerine yanıt veren kişilere ve onlarla etkileşime geçen kişilere bakmak, kitlenizi manuel olarak bulmanın diğer taktiklerinden olabilir.

4.Müşterilerinizi araştırın

Kitlenizi oluştururken mevcut müşterilerinizle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için de çok fazla seçeneğe sahipsiniz!

Mesela anket yoluyla gerçek müşterilerinizin fikirlerini alabilir, hangi sosyal medya ağlarını tercih ettiklerini öğrenebilir ve nereden daha büyük etkiler sağlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Çünkü daha önce sizi tercih etmiş veya etme potansiyeli olan kitle aynı zamanda sizin devamlı aktif iletişim sağlayacağınız kişilerden oluşuyor.

5.Facebook gruplarını araştırın

Malum son yıllarda Facebook her yaştan insan için vazgeçilmez! Bu yüzden hedef kitle bulma araçları yönünden çok değerli bir ağ.

Özellikle Facebook grupları kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için başarılı bir yer olabilir. Neler gönderiyorlar, hangi dili kullanıyorlar, gibi sorularla kitlenize dair pek çok soru işaretini ortadan kaldırabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (2)

BERNA ŞAHIN

02 Dec 20

İş hayatında ilerleyiş açısından açıklayıcı bir bilgilendirme olmuş. Çoğu firmaların kendilerine sorması gereken sorulara yer verilmiş. Yazıdaki gibi planlı bi sistem ile daha emin adımlarla büyüyebiliriz. Teşekkürler ...

SETENAY

02 Dec 20

Çok faydalı bir içerik yazısı olmuş. Teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık.