Sosyal Medya Yönetimi İçin Yardımcı Araçlar

Sosyal Medya Yönetimi İçin Yardımcı Araçlar

Başarılı bir sosyal medya yönetimi doğru bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Doğru görsel ve video kullanımı, planlı paylaşım, kreatif tasarımlar gibi sosyal medya yöneticilerinin değerlendirmeye aldığı unsurların birleşince bir bütünlük sağlaması da bir diğer önemli nokta.

Çok fazla sayıda hesap yönetimi yapan veya az çok demeden hesabında mükemmeli sunmak isteyenlerin işini daha kolay hale getirmek amacıyla kullanıma sunulmuş birçok uygulama ve site de artık ulaşılabilir. Bugün yazımızda işinizi kolaylaştıracak olan bu sosyal medya yönetimi için yardımcı araçları sizler için bir araya getirdik.

1-Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya hesaplarınızı doğru yönetmek, etkileşimleri arttırmak için en iyi yol olabilir. Üstelik tek bir platform üzerinden yönetim yapmanızı sağlayan, raporlama ve analiz konusunda desteğiniz olacak araçlardan en popüler olanları sizler için sıraladık.

Tabii tüm özelliklerini yazmadık. Yalnızca yol haritanız olmaya hazır bilgileri yazdık ki önce hangi aracın size uygun olduğunu belirleyin. 🙂


HootSuite: Sosyal medya yöneticilerinin gözdesi olan HootSuite, yönetmekte olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarınızdan eş zamanlı olarak paylaşım yapma imkânı sağlıyor.

OnlyPult: OnlyPult’ta diğerlerinde olmayan bir özellik var. Bu uygulamayla son zamanlarda her platformda yerini almış olan hikayelerinizi de planlayabiliyorsunuz.

Buffer: Uygulama, farklı sosyal medya hesaplarınız için paylaşım planı yapma imkânı sunuyor. Aynı zamanda size uygun içerik önerileri de sunan Buffer, bu özelliğiyle sizi büyük bir dertten kurtarabilir. 🙂

AgoraPulse: Bu uygulamaya sadece bir sosyal medya yönetim aracı demek olmaz! AgoraPulse aynı zamanda paylaşımlarınız hakkında detaylı istatistikler de sunuyor ve performans analizi yapmanıza katkı sağlıyor.

Post Planner: İçerik planı oluşturmanın dışında yüksek etkileşim aldığı kanıtlanmış içerikleri bulmanıza da yardımcı olan bir uygulama. Yani sizin için içerik fikirleri veriyor.

2-Sosyal Medya Kullanıcılarının Dostu Uygulamalar

Sosyal medya yönetimi denildiğinde iş, paylaşım yapmakla bitmiyor. Hesap yönetenler bilir, öncesi ve sonrasında uzun çalışmalar yapılır. Can sıkıcı teknik sorunları ortadan kaldırmak için de basit ara yüzleriyle birkaç yardımcınız olabilir.


Canva: Canva ile ücretsiz olarak çeşitli sosyal medya hesaplarınız için post ve story tasarlayabilirsiniz. Bunun yanında afiş, fotoğraf kolajı, logo gibi daha pek çok tasarımı kolayca yapabilirsiniz.

Griddy: Ayrı fotoğraf parçalarının birleşimi ile bir fotoğraf elde eden gönderileri görmüşsünüzdür. İşte bu uygulama tam olarak bunu yapmanıza yardımcı oluyor.

Removebg: Fotoğraflarınızdan arka planı çıkarmak aslında sandığınızdan daha kolay. Artık tamamen otomatik olarak bunu sizin için yapan bir uygulama var. Siz sadece arka planından kurtulmak istediğiniz görselinizi uygulamaya ekleyin yeter!

Mobizen: Yeni telefon modellerine ekran kaydedici özelliği geliyor. Telefonunda böyle bir özellik mevcut değilse ne yapacağız diyenler ise bu uygulamada buluşuyor. Mobizen ile ekran kaydı yaparken aynı zamanda kayıt sonrası düzenleme yapmak da mümkün.

Repost for Instagram: Diyelim ki Instagram’da bir gönderiye denk geldiniz ve çok beğendiniz. Peki bu gönderiyi kendi sayfanızda nasıl paylaşacaksınız? Cevabı bu uygulamada.

3-Ücretsiz CCO Lisanslı Görsel İndirebileceğiniz Siteler

Sırada özgün görselleri telif hakkı engeline takılmadan alabileceğiniz siteler var. Mükemmel görsel, başarılı bir sosyal medya yönetimi konusunda sağlam bir destekçiniz. 🙂


Pexels: Aradığınız pek çok görseli üyelik şartı dahi olmadan bu programda indirebilirsiniz.

Gratisography: Eğlenceli görseller arayanların tercih edebileceği bir alan. Ancak bu sitede arama yapılmamakta olduğunu da söylemiş olalım.

Freepik: Freepik yüksek kaliteli görsel bulmanın haricinde çizimler, vektörler ve PSD dosyaları da indirebileceğiniz geniş yelpazesi olan bir site olduğundan sıkça tercih ediliyor.

Depositphotos: Fotoğraf, vektör ve video indirebilirsiniz.

Pixabay: Zengin içeriğe sahip görsel indirme sitelerinden birisi. Aynı zamanda ziyaretçilerine video indirme şansı da tanıyor.

4-Ücretsiz Lisanslı Video İndirebileceğiniz Siteler

Bir içeriğin tam olarak hazır hale getirilmesi için görsel veya video eklemesi şarttır. Sosyal medya yönetimi yaparken her zaman mükemmeli yakalamak için tercihiniz fotoğraf değil de video ise son önerilerimiz tam da bunun için.

Freestock: Kişisel hesaplar ya da firma hesapları için stok içerik sağlayan Freestock’un ücretsiz ve ücretli seçenekleri ile videolar indirebilirsiniz.

Mixkit.co: Haftalık olarak kendini güncelleyen Mixkit’ten çeşitli kategoriler altında taramalar yapabilir ve ücretsiz olarak video indirebilirsiniz.

Videezy: Ücretsiz stok video indirebileceğiniz Videezy’de aynı zamanda animasyon videolar ile After Effects şablonları da yer alıyor.

Clipstill: Sosyal medya hesaplarında paylaşmak üzere 3-8 saniye arasındaki sinemagrafları rahatlıkla bulabilir ve indirerek kullanabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

REMZIYE RESUL

08 Jan 21

Ellerinize ve zihnimize sağlık