Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Dijital pazarlama; ilgi oluşturmak, potansiyel müşterileri beslemek ve satışları kapatmak için birlikte çalışan birçok hareketli parçayı kapsar. Ancak, pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, her bir dijital pazarlama taktiğinin giriş-çıkışlarını ve işinize nasıl yardımcı olabileceklerini bilmeniz önemlidir. Biz bugün en yaygın soruyla başlayalım – sosyal medya yönetimi nedir?

Bu, Sosyal Medya Kampüsü‘ne sıkça sorulan bir sorudur ki bu harika, çünkü güzel bir cevabımız var! Muhtemelen Facebook veya Twitter gibi sosyal medya kanallarına aşinasınız. Ancak bu kanalların küçük işletmenizi büyütmek için nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? İşletmeniz için sosyal medya yönetiminin ne olduğunu belirlemek, erişiminizi artırmak ve dönüşümleri etkilemek için sosyal kanalları etkili bir şekilde kullanmada önemli bir rol oynar.

Bugün ki yazımızda, kafanızdan geçen “Sosyal medya yönetimi nedir?” hakkındaki tüm soruları cevaplayacağız. Ardından, sosyal medya yönetiminin neden önemli olduğu hakkında biraz daha ayrıntıya gireceğiz ve bir sosyal medya yönetim şirketinin şirketinizin sosyal medya platformlarında daha iyi sonuçlar almanıza nasıl yardımcı olabileceğini tartışacağız.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Facebook, İnstagram, Twitter, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal medya kanallarında çevrimiçi etkileşimlerinizi ve içeriğinizi yönetme sürecidir.

Sosyal medya yönetimi, şirketinizin sosyal medya profillerinde güncelleme göndermenin ötesine geçer. Ayrıca kitlenizle etkileşime geçmeyi ve erişimi ve görünürlüğü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içerir.

İşte sosyal medyayı yönetmeyle ilgili görevlerden sadece birkaçı:

Doğru Sosyal Medya Yönetim Platformlarını Seçme

Sosyal medya yönetimi için bir oyun planı oluşturmaya başlamadan önce, işletmeniz için en iyi sosyal medya platformlarının ne olduğunu düşünmeniz gerekecektir. Farklı platformlara ve işletmenize sağlayabilecekleri faydalara kısa bir genel bakış:

  • Facebook – Facebook, çeşitli geçmişlerden gelen yaklaşık 2.7 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook’un kullanıcı tabanı söz konusu olduğunda cinsiyet ve yaş gruplarının güzel bir dengesi de var. Bu, daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform haline getiriyor.
  • Instagram – Instagram, görsel içerik oluşturmaya yatkın markalar için harika bir sosyal medya platformudur. Bu; moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı sektörlerle ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir mecra olabilir.
  • Twitter – Twitter dünya çapında 321 milyon aktif kullanıcıya sahiptir ve bu platform kendi sektöründe trend konular hakkında bir konuşmaya katılmak isteyen markalar için idealdir. Yalnızca, Türkiye’de daha çok haber kaynağı olarak kullanıldığından pek tercih edilmemektedir.
  • YouTube – YouTube, Google‘dan sonra dünyanın ikinci büyük arama motoru haline geldi. Kitlenizin katılımını sağlamak ve onlarla bağlantı kurmak için video içeriklerinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma özelliği ile, istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabilir ve diğer sosyal medya kanallarınızdan da paylaşabilirsiniz.
  • LinkedIn -– LinkedIn, farklı sektörlerdeki işletmeleri hedefleyen B2B markalarının sosyal medya platformudur. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabilir, etkileşimde bulunabilir ve kişilerle paylaşabilirsiniz.
Markalarınız için doğru sosyal medya kanallarını seçmek kitlenize ve hedeflerinize bağlıdır.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Sosyal medya stratejisi geliştirmek, kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmasına yardımcı olan önemli bir parçadır. Hangi kanalları kullanacağınıza karar verdikten sonra, ne sıklıkta ve hangi içerik türlerini yayınlayacağınızı düşünmeniz gerekir.

Kitleniz hakkında bildiklerinizi düşünerek başlayın. En çok ne tür içerikleri seviyorlar? İlgi çekici ancak aynı zamanda ihtiyaçları ve zorluklarıyla ilgili içerik geliştirin. Eğer başlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, varolan sosyal medya pazarlama fikirlerine göz atın.

Etkileşimi sosyal medya yönetiminizin tutarlı bir parçası haline getirmeyi nasıl planladığınızı da düşünmelisiniz. Takipçilerinize ulaşmayı ve bir konuşma başlatmayı planlıyor musunuz? Sayfanıza gönderilen sorulara ve yorumlara ne sıklıkta yanıt vereceksiniz? Kitlenizle etkileşim kurmak için yarışmalar ya da etkinlikler kullanmayı planlıyor musunuz? Bütün bunlar sosyal medya stratejinizde belirli olmalı.

Sosyal Medya Planlaması Oluşturma

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, tutarlılık anahtardır. Hiçbir işin birbirine benzemediğini biliyorsunuz. Bu nedenle, sosyal medya kanallarında aynı yaklaşımı uygulayan her işletme için aynı sonuçları bekleyemezsiniz. Bununla birlikte, yapmayı seçtiğiniz gönderme sıklığı veya zamanı ne olursa olsun, bunu tutarlı bir şekilde yapmanız gerekir.

Müşterilerinizi elde tutmak ve aynı zamanda takipçilerinizi büyütmek istiyorsanız, sürekli olarak kaliteli içerik göndermeniz gerekir. Bunu yapmanın tek yolu; hangi kanallarda, ne zaman ve ne yayınlayacağınızı anlatan bir sosyal medya programı oluşturmaktır.

Sosyal medya yönetiminiz için bir içerik takvimi oluşturmak, bir sosyal medya programı söz konusu olduğunda işletmenizi takip etmenin iyi bir yoludur. Bu içerik takvimini işletmeniz için uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Kayıt tarihi, içeriği ve herhangi bir bağlantı veya resim gibi temel bilgileri eklediğinizden emin olun.

Sosyal Medya Profillerine İçerik Oluşturma ve Yayınlama

Sosyal medya yönetiminin büyük bir kısmı, şirketinizin profillerinde sosyal medya içeriği oluşturmak ve yayınlamaktır. Bu sadece metin yazmayı değil, aynı zamanda resim veya video şeklinde içerik geliştirmeyi de içerir.

Sosyal medya yönetiminin bu yönü, hem sosyal medya platformlarını hem de kitlenizi derinlemesine anlamanızı gerektirir. Kanalda içerik oluşturmak için en iyi uygulamaların neler olduğunu bilmenin yanı sıra hedef kitlenize en çok hangi tür içerik ve konuların hitap ettiğini de bilmeniz gerekir.

Takipçilere Yanıt Verme

Sosyal medya platformlarınızdaki hayranlara ve takipçilere yanıt vermek sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sayfanızda bir kişi bir soru sorduğunda veya endişeyle yorum yaptığında, bu, mükemmel müşteri hizmeti sunarken aynı zamanda potansiyel müşterilerinize onlara ne kadar değer verdiğinizi göstermeniz için harika bir fırsat sunar.

Sosyal medya yönetiminizin bir parçası olarak, işletmeniz sosyal platformlarınızdaki yorumları veya mesajları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Yanıt genellikle herkese açık olacağından yanıt vermeden önce dikkatlice düşünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sosyal Platformlarda Başkaları ile Etkileşim

Sosyal medya kullanıcılarıyla iletişim kurmak, yalnızca iş sayfanıza yorum yapan veya mesaj gönderen kişilere yanıt vermenin ötesine geçer. Bu genellikle yeni olası satışlar veya başka fırsatlar aramayı ve onlarla platformda bir konuşma başlatmayı içerir.

Influencer’lar ile ilişkiler kurmak, zaman içinde erişiminizi genişletmenize yardımcı olabilir. Sektörünüzde önemli bir takibe sahip belirli bireyler veya kuruluşlar varsa, işletmeniz değerli içeriklerinizi kullanıcı tabanlarıyla paylaşmak ve yeni fırsatlar yaratmak için onlara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklam Kampanyaları Oluşturma

Sosyal medya reklamlarının oluşturulması ve uygulanması, sosyal medya yönetiminin ne olduğunu yanıtlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Organik sosyal içerikleriniz aracılığıyla potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmak için yapabileceğiniz birçok iş olsa da, sosyal medya reklamcılığı, belirli kitleleri hedeflemenize ve görünürlüğü artırmanıza izin vererek bu organik etkinliği tamamlar.

Örneğin, Facebook’ta reklam yayınlamak, en iyi müşterilerinize benzer yeni potansiyel müşterilere ulaşmanıza olanak tanıdığından işletmeniz için daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olabilir.

Bu gibi reklamlar, ürün veya hizmetlerle ilgilenme olasılığı en yüksek olan tüketicileri hedeflemek için kullanılabilir.

Yarışma ve Hediye Yönetimi

Sosyal medya yarışmaları ve hediyeler, hayranınızı veya takipçi tabanınızı büyütürken kitlenizi etkileşimde tutmanın etkili bir yoludur. İster basit bir çizim kullanın, ister kullanıcılardan kendi içeriklerini göndermelerini isteyin, sayfalarınıza daha fazla trafik çekmek için yarışmalar kullanmanın birçok yolu vardır.

Yarışma veya hediye oluşturmayı planlıyorsanız, bu süreci yönetmek şirketinizin genel sosyal medya yönetimi görevlerinin bir parçası olacaktır. Bir yarışmayı yönetmek; kurallar ve yönergeler oluşturmayı, gönderimleri kabul etmeyi, bir kazanan seçmeyi ve söz verilen ödül veya hediye ile devam etmeyi içerir.

Zaman İçindeki Performansı İzleme

Kullandığınız diğer dijital pazarlama taktiklerinde olduğu gibi, sosyal medya kampanya sonuçlarınızı da zaman içinde izlediğinizden ve ölçtüğünüzden emin olmalısınız. Kampanyalarınızın pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını öğrenmenin tek yolu budur.

Performansınızı izlemek, iyileştirme alanlarını belirlemenize de yardımcı olur. Neyin gerçekten işe yaradığını öğrendikten sonra, sosyal medya stratejinizi geliştirmek için eyleme geçirilebilir adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Bu, veriminizi şimdi ve gelecekte artırmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Artık “Sosyal medya yönetimi nedir?”in cevabını verdiğimize göre, “Sosyal medya yönetimi nedir ve neden önemlidir?“in hakkında konuşmanın zamanı geldi.

İlk ve belki de en belirgin nedeni müşterilerinizin sosyal medyada aktif olmasıdır. Bu kişiler markaların içeriklerini görmek isterler ve genellikle sosyal kanallarda sunduğunuz mesajlara, reklam mesajlarından daha fazla açık olurlar.

Ek olarak, sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda maliyet ciddi bir etkendir. Küçük işletmeler pazarlama bütçeleri söz konusu olduğunda genellikle daha azıyla daha fazlasını yapmak zorundadır.

Sosyal medya yönetimi, olası satış yaratma ve dönüşüm söz konusu olduğunda önemli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu da reklam panoları veya TV reklamları gibi geleneksel pazarlama taktikleri ile birlikte gelen yüksek cep maliyetlerini ortadan kaldırır.

Sosyal medyanızı etkin bir şekilde yönetmek, bu güçlü kanallardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Sürekli olarak değerli içerik oluşturmak ve yayınlamak, hedef kitlenizle samimi bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medya reklamcılığı, ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmesi muhtemel yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Neden bir Sosyal Medya Yönetim Şirketi Kiralamanız Gerekiyor?

Sosyal medya yönetiminin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu bilmek savaşın sadece yarısıdır. Şimdi, bu bilgileri şirketinizin sosyal medya yönetiminde kullanmaya ve karar vermeye başlamanız gerekiyor.

Birçok küçük işletme için, etkili sosyal medya yönetimine ayrılacak yeterli zaman ya da kaynak yoktur. Kaliteli içerik yayınlamak, bazı işletme ekiplerinin sahip olmadığı kadar çok zaman ve çaba gerektirir. Açıkça söylemek gerekirse, ekibinizde etkili kampanyaları uygulamak için gereken uzmanlığa veya becerilere sahip hiç kimse de olmayabilir.

İşte burada bir sosyal medya yönetim şirketi devreye giriyor. 1010 İstanbul gibi bir sosyal medya yönetim şirketi, uzman sosyal medya hizmetleri sunarak dijital pazarlama çalışmalarınızı desteklemeye yardımcı oluyor. Kampanyalarınızı uygulamak için sadece zaman ayırmakla kalmıyor, aynı zamanda sosyal medya çabalarınızın başarılı olmasını sağlamak için gerekli beceri ve bilgiye de sahip bir ekip olarak çalışıyorlar.

Bu noktada, etkili sosyal medya yönetimine neyin dahil olduğunu ve işiniz için neden önemli olduğunu bildiğinize göre, kendi sosyal medya yönetiminiz hakkında bir karar vermenin zamanı geldi. Şirket içi kaynaklarınızı mı kullanacak mısınız? Veya ana faaliyet alanınıza odaklanmanızı sağlayacak bir sosyal medya yönetim şirketi ile birlikte çalışmayı mı tercih edeceksiniz?

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, yalnız ilerlemek zorunda değilsiniz. Bir sosyal medya yönetim şirketi olan 1010 İstanbul, sosyal medya yönetiminden sosyal medya reklam stratejileri geliştirmeye kadar bir dizi dijital pazarlama hizmeti sunmaktadır. Eğer bir sonraki seviyede sosyal medya desteği almaya hazırsanız bugün 1010 İstanbul‘a ulaşın!

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)