Tekrar Hoş Geldin Wikipedia!

Tekrar Hoş Geldin Wikipedia!

2011 yılından beri Wikipedia ‘nın neredeyse tüm dünyada online olarak ansiklopedi hizmeti verdiğini biliyoruz. Halbuki Türkiye’de 29 Nisan 2017’de siteye erişim siyasi sebepler öne sürülerek yasaklanmıştı.

Bu kararın ardından Türkiye’de yasağın kaldırılması için çok sayıda çağrı yapılmış ve mahkemelere başvurularda bulunulmuştu. Wikipedia Vakfı da Mart 2018’de “Sizi özlüyoruz Türkiye” kampanyası başlatmış ve erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtilmişti.

Wikipedia’nın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun ardından mahkeme başvurunun, niteliği sebebiyle Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerektiğini bildirmiş ve başvuruyu Genel Kurul’a sevk etmişti. Kurul ise yaptığı görüşme sonrasında İki buçuk yıldan uzun süredir Wikipedia’ya konulan erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nden çıkan kararın ardından platformun kurucusu Jimmy Wales, Twitter hesabı üzerinden Türk bayrağıyla birlikte çektiği bir fotoğrafını paylaştı ve üzerine “Tekrar hoş geldin Türkiye!” notunu düştü. Wales bununla birlikte bir sonraki tweet’inde mahkeme kararını takipçileriyle paylaştı.

Olayla ilgili “BBC Türkçe” hesabı tarafından yapılan bir haberi de sayfasında paylaşan Wales, pek çok Türk kullanıcıdan olumlu dönüşler aldı. Wales’ın tweet’ine yanıt veren bazı Türk kullanıcılar “Geri dönmeniz çok güzel!”, “Sonunda ödevlerimi yapabileceğim!” ve “İstanbul’a hoş geldin Jimmy! Kadıköy’e gelirsen sana bir içecek ısmarlamak isterim” ifadelerini kullandı.  Wales, tweet’lerin bazılarına yanıt verdi, bazılarını retweet’ledi. Hatta verdiği yanıtlardan birinde daha birkaç ay önce İstanbul’da olduğunu söyledi.

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)