Google Analytics ile Site Trafiğinizi Nasıl Ölçersiniz?

Google Analytics ile Site Trafiğinizi Nasıl Ölçersiniz?

Bir web sitesine sahipseniz, muhtemelen hedef kitlenizi çoktan belirlediniz. Peki web sitenize gelen kitlenin yarattığı trafik hakkında ne biliyorsunuz? Çeşitli araçlarla analiz edilebilen site trafiği, web site performansınıza ilişkin önemli raporlar sunar. Bu raporlar sitenizin ne kadar etkin bir yol izlediğini ölçerek gerekli iyileştirmeleri yapmanıza yardımcı olur. Eğer daha önce bu ölçümlere merak saldıysanız muhtemelen Google Analytics aracını da duymuşsunuzdur.

Analytics, Google’ın pazarlama, reklam platformları ve ürünleriyle (Google Ads, Search Console ve Data Studio dahil) alakalı kanallara entegre olur. Böylece pek çok veriye dair bilgileri geniş kapsamlı olarak sunabilir. Yani site trafiğini ölçmek için kullanılan araçlardan en yaygın olarak tercih edileni Google Analytics, size organik trafik ve sıralamanızı arttırmanıza yardımcı olacak geniş bir data sağlar.

Bu sebeple her web site sahibinin Google Analytics hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Google Analytics ile ulaşabileceğiniz verilere şöyle genel bir bakarsak:

 • Anlık olarak web sitesindeki ziyaretçi sayısı
 • Web sitesinin hangi kanallar tarafından ziyaret edildiği
 • Sosyal medya hesap yönlendirmelerinin web sitesine sağladığı dönüşler
 • Ziyaretçilerin hangi bölgeden erişim sağladıkları
 • Mobil veya deskstop üzerinden ulaşımların ayrımı
 • Ziyaretçilerin potansiyel müşterilere dönüşümü
 • En iyi performans gösteren anahtar kelimeler
 • En fazla trafik çeken içerikler

gibi pek çok konuda geniş veriler sunar. Ücretsiz kullanma imkanı olan bu araç sayesinde, kullanıcıların davranışları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece Google tarafında nasıl bir strateji geliştirebileceğinizi keşfedersiniz. Aynı zamanda kullandığınız anahtar kelimelerin SEO olarak aktifliğini test etmiş olursunuz.

Bu kadar kapsamlı bir araçtan tonlarca veriye ulaşmak biraz gözünüzü korkutuyor olabilir. Ancak Google her konuda olduğu gibi bu konuda da belirli sistemlere sahip ve iç tarafta kolaylıklar sunar. Zaten Google Analytics de temelde 4 ana bileşen üzerine oluşturulmuş.

 • Veri toplama
 • Veri işleme
 • Konfigürasyon
 • Raporlama

Bu veriler de ilk aşamada web sitenizin tamamına derin bir bakış için yeterli görünüyor değil mi? O zaman Google Analytics dünyasına hızlı bir giriş yapalım.

Google Analytics Kurulumu

Google hesabınızla Google Analytics sayfasına gidin veya direkt olarak buraya tıklayın. 🙂 Adresine giriş yaptıktan sonra kaydolun.

Hesap adı kısmında Google Analytics hesabınıza genel bir isim yazabilirsiniz. Birden varsa siteniz varsa tüm siteleriniz bu hesap altında tutulur.

Web sitesi adı da birden fazla siteniz olduğu durumlarda geçerlidir. Siteleri ayırt etmeniz için gereken isimleri eklemelisiniz. Alan adınızı yazabilirsiniz.

Web site URL’si başlığı altında eğer siteniz HTTPS:// yani güvenli bağlantı kullanıyorsa, mutlaka seçiminizi HTTPS:// olarak yapın.

Sektör kategorisi kısmında tam olarak sizin işinizi göremeyebilirsiniz. En yakın seçimi işaretlemeniz yeterli. Bu alan sektör bazlı analiz yapmanız için gerekli kısımdır.

Raporlama saat dilimi bulunduğunuz ülkenin tarih ve saatlerine göre veri alabilmenizi sağlar.

Son aşamaya doğru yaklaşıyoruz. Sayfanın alt kısmından İzleme Kimliğini Al’ı tıklayın, ardından Hizmet Şartları Sözleşmesini kabul edin. Sonrasında yönlendireceğiniz ekran, izleme komut dosyasını alabileceğiniz Google Analytics yönetim sayfasıdır. Web sitesi kodunuza eklemeniz gereken kod satırları buradadır.

İzleme kodunu web sitenize yükleyin. Google Analytics javascript kodunuzu manuel olarak yükleyebileceğiniz gibi Google Tag Manager gibi araçlar yardımıyla da kurulum işlemini sürdürebilirsiniz. Google Analytics’in verileri ölçebilmesi için izleme kodunun web sitenize doğru bir biçimde yüklenmesi gerekir. Veri ölçmek istediğiniz tüm sayfalarda da yer almasına dikkat edin!

Google Analytics hesabınız ile veri toplamaya başlayabilirsiniz. 🥳 Şimdi tam anlamıyla işin içine girme zamanı!

Analytics hesabınızdaki sol kenar çubuğunda web trafiğinize bakmanın farklı yollarını sunan beş raporlama seçeneği bulabilirsiniz. Buradaki 5 ayrı raporlama alanı web site trafiğinize farklı taraflardan bakmanızı sağlayabilir.

Kitle Raporları

Google Analytics için üst düzey genel bakışın bulunduğu raporlama grubudur. Tüm kanallardaki kitle performanslarına yönelik tam bir görünüm sağlar.

Aktif kullanıcılar sekmesinden; son 1 günlük etkin kullanıcıları, 7 günlük etkin kullanıcıları, 14 günlük etkin kullanıcıları ve 28 gün içinde ziyaret eden kullanıcı sayısını gösterir. Yani aktif kullanıcılara erişim şansınız olur.

Bunun dışında Kohort Analizi Raporu, Yaşam Boyu Değer, Oturum Kalitesi, Dönüşüm Olasılığı gibi pek çok değere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Edinme Raporları

Site trafiğinizin kaynağına göre ayrıldığı rapor gruplarıdır.
İnsanların sitenize nasıl geldiğine dair daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Google Analytics kanalı içinde aradığınızı buldunuz demektir. 🙂 Pazarlama ekibinizin önceliklerine bağlı olarak odak noktalarınızı buradaki veriler dahilinde şekillendirebilirsiniz.

Davranış Raporları

Bu raporlar sitenizdeki tüm blog gönderilerini, açılış sayfalarını, web sayfalarını incelemenizi sağlar. Bunun yanında ayrıntılı içerik incelemesi, açılış sayfaları, çıkış sayfaları gibi metrikleri de içerir.

Site hızı, arama terimleri gibi geliştirmeler yapabileceğiniz alanlar üzerinde de veriler sunar.

Dönüşüm Raporları

Sitenizin etkinliğini ölçmek için en etkili yollardan biri, dönüşümleri izlemektir. Çünkü dönüşüm hedefleri, sitenizin başarısını ölçmektedir. Ziyaretçilerin web sitesinde sizin belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirmeye yönelik eylemlerini gösterir. Sonuç olarak size, ulaşmak istediğiniz hedefler doğrultusunda uygun yolda olup olmadığınız konusunda veriler sunar.

Hedefler olmadan Google Analytics’ten tam olarak yararlanamaz, sitenizin performansını doğru şekilde ölçemezsiniz. Belirlediğiniz hedeflerden biri tamamlandığında, bir dönüşüm günlüğüne kaydedilir. Bu dönüşüm, ziyaretçilerinizin siteniz için belirlediğiniz hedefe ulaşmalarını sağlamak için gerçekleştirmelerini istediğiniz eylemle uyumlu olmalıdır.

Yeni bir hedef oluşturmak için şu sırayı izleyebilirsiniz.

1. Google Analytics’te oturum açın.

2. Yönetici sekmesine gidin ve istediğiniz Hesap > Mülk > Görünüme geçiş yapın.

3. Görünüm sütununda Hedefler’i seçin.

4. Yeni Hedef’e tıklayın.

5. Şablon adımını seçiniz.

6. Devam Et’e tıklayarak ilerleyin.

7. Hedeflerinizi nasıl izlemek istediğinizi seçin.

Devam’a tıklayıp ve hedef sayfanızın URL’sini yazın. Web sayfanızda izlemek istediğiniz hareketlerini hedef sayfalarınıza yönlendirerek dönüşümleri takip edebilirsiniz.

Analytics verilerinde “Real Time

Bu rapor size, gerçek zamanlı yani anlık verileri sunar. Şu an web sitenizde bulunan ziyaretçiler ve ne yaptıkları ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Ziyaretçiler yayınladığınız herhangi içeriğe nasıl tepki veriyorlar, içeriği kaç kişi okumuş ya da içeriği kaç kişi görüntülemiş gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics gösterge tablosunda, sol tarafta bir buton göreceksiniz. “Raporlar” sekmesinden “Gerçek Zamanlı” alanına tıklamanız yeterli.

Analytics verilerinde “Analizler”

Bu sekmeler içerisinde bulabileceğiniz veriler şöyledir;

Temel performans verileri; geçen hafta kaç kullanıcım oldu, en sık görüntülenen sayfalarım ve ekranlarım hangileri, en fazla kullanıcı aldığım günler hangileri, bu yıl edinilen kullanıcı sayısı kaç, kullanıcı sayısına göre en başarılı etkinliklerim hangileri, gibi sorularınıza yanıt verir.

Demografi; Kullanıcılar en çok hangi dilleri tercih ediyor, kullanıcılarım hangi ülkelerden geliyor, kullanıcı sayısına göre ilk sıralardaki şehirler hangileri, sorularının yanıtlarını bulabileceğiniz sekmedir.

Kullanıcı edinme; Son 30 gün içinde organik aramadan kaç kullanıcı elde edildi, organik arama ve ücretli aramadan kazanılan kullanıcılardan elde edilen geliri karşılaştırma gibi raporlara ulaşacağı kısımdır.

Trafik Analizi; Geçen yılki aylık kullanıcı sayısı trendi, kullanıcı sayısındaki aydan aya artış gibi analizleri yapmak için kullanılan bölümdür.

Teknoloji; En çok hangi cihazlar kullanılıyor, en sık kullanılan cihazlar hangileri, geçen hafta hangi uygulama sürümünün kullanıcı sayısı en yüksekti, en çok hangi platformlar kullanılıyor, gibi soruların cevabını alabileceğiniz kısımdır.

E-ticaret; Son 12 ay içindeki haftalık gelir trendi nedir, cihaz bazında bu yılın geliri ne kadardır, gelir bazında en popüler ürünler ve en çok satan ürünlerim hangileri gibi verileri bulabileceğiniz bölümdür.

Google Analytics, web sitenizi doğal olarak işletmenizi büyütmek için uygulayabileceğiniz somut verileri sağladığı için her işletme için son derece değerli bir araçtır. Bu kılavuzu veri takibiniz daha karmaşık hale geldikçe daha da fazla keşfedeceksiniz. Bu bahsettiğimiz özellikler daha bir başlangıç. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)