Linkedin İçerik Oluşturucu Modu

Linkedin İçerik Oluşturucu Modu

Vazgeçilmezimiz olan tüm sosyal medya platformlarının ortak özelliğinin ne olduğunu sorsak, çoğu kişiden güncelleme cevabını alırız herhalde. 🙂 Video içeriğin değer kazanması, hikaye özelliği ve hatta belirli yazma trendleri… Her platform kendi dilinde akımları içine entegre ediyor ve çoğu zaman bunun temelinde kullanıcısına kendini özel hissettirmek ve kitlelerin işini kolaylaştırmak yatıyor. Linkedin İçerik Oluşturucu Modu tam da bu ihtiyaçlara hitap etmek için kullanıcısına sunuldu.

Malum Linkedin, iş dünyasına yönelik bir platform. Her ne kadar bir sosyal medya kanalı olsa da, tüm trendlere dahil olamıyor.  Zaten çoğu zaman da böyle bir derdi yok. Önemli olan uygun olanı almak ve kitlelerinin hayatını kolaylaştırdığı kadar, kullanıcının fark yaratabileceği bir alan yaratmak.

Linkedin İçerik Oluşturucu Modu da kullanıcı deneyimini bir üst düzeye taşıyarak, sadık kullanıcı kitlesine bir parça ayrıcalık yaratıyor. Profil kontrol panelinden ulaşabileceğiniz bir ayar. İçeriklerinizi profilinizin üst kısmına taşıyabilmenizi sağlıyor. Şu anda profilinizi ziyaret edenler banner ve fotoğrafınızın altında, başlığı ve hakkınızdakileri görüyor. Bu moda geçiş yaptığınızda ise öne çıkanlar ve etkinlik bölümleri göze çarpar hale gelecek.

Ayrıca Linkedin, bu modu açan kullanıcılarından 5 içerik alanı belirlemelerini istiyor. Bu seçimleri daha sonra etiket görünümde unvan alanına ekliyor. Yani mevcut ve potansiyel takipçilerinize kiminle bağlantıda olduklarını bir nevi özetliyor.

Belki de en fark yaratıcı özellik canlı yayın sevenlere geliyor. Yeni özellik canlı yayınları kapak kısmından gösterme imkanı sağlıyor. Yani her tür içerik oluşturanlara bir yerden destek alanı yaratıyor. 🙂

Peki içerik oluşturucu bu avantajı nasıl sağlıyor?

 • Bağlantı oluşturma isteklerinin %50’si profil görünümlerinden geliyor. Modu açtıktan sonra profilinize eklediğiniz etiketler de sektörünüz ve çalışma alanlarınız hakkında insanları direkt bilgilendirecektir. Sonuç olarak ilk görüşte bağlantı kazanmamanız için hiçbir sebep kalmıyor. 🙂
 • İş deneyimleri aşağıya, içerikler yukarıya! Linkedin içerik oluşturucu modu adının hakkını veriyor. Gönderilerinizi ön plana alarak, yetkinlik seviyelerinizi ve becerilerinizi dile getirebileceğiniz öncelikli bir alan yaratmanıza olanak sağlıyor.
 • Keşfetmek konusunda yeni bir soluk kazanacağınız kesin. Çünkü arama ve akış yönünde bu kez içerik oluşturucuların avantajlı olacağı bir alan sağlandı

Sıra geldi Linkedin İçerik Oluşturucu modu tüm bunları nasıl yapıyor, sorusuna. 🙂 Öncelikle hesabınız artık klasik bir Linkedin hesabı değil, içerik oluşturan bir hesap olarak farklı bir kategoride değerlendiriliyor. Bu bağlamda da bazı ayrıcalıklar profilinizde hemen beliriyor.

 • Öncelikle profilinizde artık bağlantı kur değil, takip butonu var.
 • Ne kadar fark edildiğiniz hala önemli. Takipçi sayınız profilinizde görüntüleniyor.
 • Paylaşım yaptığınız konular profil girişine etiketler olarak ekleniyor.
 • Öne çıkanlar ve Etkinlik bölümleri öncelikli hale geliyor.
 • Aktivite bölümünüz en son içeriğinizi öne çıkacak şekilde görünüyor. Beğeni, yorum ve aktiviteleriniz ise gizli kalıyor.
 • Banner alanınızı canlı yayınlarla aktifleştirebiliyorsunuz.

Tabii Linkedin İçerik Oluşturucu her profil için mükemmel tercih değildir. Bu yeni özelliğin dikkat çekici olduğu kesin, fark yaratmak isteyenlerin de hemen içinde konumlanması kaçınılmaz. Mesela profilinizdeki bağlan butonunun takip et olarak değişmesi çok güzel bir fikir gibi görünüyor değil mi? Ama düşük takipçili bir hesap için bu hiç de doğru bir değişim diyemeyiz. Çünkü sadece öne çıkarılan içerikler, sayfa ziyaretçilerini cezbetmeye yeterli gelmeyebilir üstelik, düşük takipçi sayısı algısal bir olumsuzluğa neden olacaktır.

Linkedin hesabına gerçekten vakit ayırıp, başarıyı hedefleyenler için negatif tarafların bir önemi yok. Çünkü ne kadar aktif olduğunuz ve bağlantılarınıza ne kadar değer katabileceğinizi göstermelisiniz. Bu konuda platformun desteği arkanızda! 🙂

Artık geçmişte algoritma tarafında daha az geçerli olan bölümler, ön sıralarda yerini alıyor. Öne çıkanlar ve Etkinlik bölümlerinin yanında Linkedin tarafında hala çok faydalı kullanılamayan hashtag’lerde düzenlemenin bir parçası. Ne kadar iyi içerik o kadar çok bağlantı, prensibi daha anlamlı bir görünüme bürünüyor.

Linkedin İçerik Oluşturucu Moduna Geçiş

 • Profilinize gidin. “Oluşturucu modu: Kapalı” yazısını göreceksiniz. Bu alana tıklayın.
 • Öncelikle karışınıza yapılacak değişikliklerin bir ön izlemesi gelecektir.
 • Bu genel bilgilendirme ardından, “Sonraki” butonuna tıklayın.
 • 1-5 arası hashtag eklemesi yapın. Kelimelerin profilinizi etkili bir şekilde temsil etmesi için niş veya geniş konuları özenle seçmenizi öneririz.
 • Bu hashtag’lerin profil girişinizde gösterilip gösterilmeyeceğini seçebilirsiniz.
 • Kaydet” butonuna tıklayın. Linkedin İçerik Oluşturucu Modu açıldı!

Linkedin’in bu konuda bilgilendirmelerine de buraya tıklayarak göz atmanızı öneririz.

Ardından Linkedin’i ne kadar aktif kullanacağınıza karar vermeniz yeterli. Belki de içerik oluşturmak konusunda en iyisini yapacak kişi siz olacaksınız. 🙂

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

NILÜFER

15 Apr 24

Ben de oluşturma modu gözükmüyor ne yapmalıyım