Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya yasası hakkındaki gelişmeler bu aralar gündemden düşmüyor. Sosyal medyanın hayatımızın bir parçası olduğu, her yaştan kullanıcının uygun platformda bir profil oluşturduğunu da bildiğimizden çoğu kişi gibi her soruna uygun çözüm bulunacağı tarafında duruyoruz. Her ne kadar şu an bazı platformları sosyal medya reklamcılığı için kullanamasak da, bu alan gelenekselin önünde yoluna devam edecek gibi görünüyor. Çünkü ölçülebilirlik, interaktiflik, düşük bütçe gibi pek çok avantaj kendini göstermek isteyen markalar için bu platformları eşsiz kılıyor.

İnsanlar paylaşım yapmasa da, başkalarının yaptığı paylaşımlara yorum yaparak, paylaşımları beğenerek veya en azından yapılan paylaşımlara şöyle bir göz atarak bu mecralarda varlığını her gün ortaya koyuyor. Kullanıcılar boş vakit buldukları hemen her an genellikle mobilden sosyal medya akışlarında vakit geçirmeye başlıyor. Hatta yapılan araştırmalar insanların günde ortalama 3 saatini sosyal medya platformlarında geçirdiği konusunda hemfikir.

Reklamların insanların zaman harcadığı her alana büyük bir hızla yayılma eğilimi sosyal medya reklamcılığını da daha aktif bir hale sokuyor. Her tür mecra kendi dilinde, kullanıcılarını gün içinde birçok kanaldan reklamlara maruz bırakıyor. Televizyon da, radyo da, billboardlar da, cep telefonlarımız da onlarca reklam takip eder gibi kitlesinin karşısına çıkıyor, hatta mesajların zihinde yer etmesi için sık sık tekrarlanıyor.

Sosyal medyada harcanan zamanın artması, reklam yatırımlarını bu alana çoktan yönlendirdi bile. Bu sebepten de sosyal medya reklamcılığı gün geçtikçe gelişiyor. Her platformda yeni biçimlerle kitlesini karşılıyor. Bu devamlı gelişmenin her detayını anlamasak da birkaç platformdaki hayati noktaları sizler için yazdık.

Doğru Tanımı Bilelim: Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı temelde, potansiyel müşteriler ve mevcut müşteriler üzerinde çalışarak, onları dijital alanda yakalamayı amaçlar. Potansiyel müşterileri mevcut müşterilere dönüştürmek, mevcut müşterilere tekrar satış yapmak için sosyal medya gönderilerinin ve reklamlarının kullanılması olarak tanımlanabilir.

Diğer bir ifadeyle, sosyal medya reklamcılığı, reklam faaliyetlerinin sosyal medya platformlarına uyarlanarak yürütülmesidir.

Elbette reklam stratejileri de bu çalışmalar altında dallanıp budaklanıyor. Yani çoğu zaman reklamların amacı satış, hizmet tanıtımı olmuyor. Marka bilinirliği kazanma gibi uzun vadeli amaçlar da markaların sık kullandığı stratejilerden yalnızca bir tanesi. Ancak hedefler ne yönde şekillenirse şekillensin, sosyal medya reklamcılığının belirli dinamikleri markaların yol haritasını oluşturuyor.

Avantajlı Bir Reklam Dünyası

 • Sosyal medya mecralarında toplumun her kesiminden kişilerin bulunması ve reklamların bu kişilere düşük maliyetle ulaşması müşteri kitlesini artırmaya yardımcı olabilir.
 • Sosyal medya reklamcılığı ile geniş kitlelerle gerçek zamanlı iletişim sürdürebilirsiniz.
 • Uygun planlar dahilinde marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 • Klasik reklamlarda etkileşim mümkün olmazken sosyal medya reklamcılığı, etkileşimi mümkün kılıyor.
 • Sosyal medya reklamcılığı ile marka imajı oluşturma, ürün tanıtımı gibi faaliyetleri kısmen ücretsiz yürütebilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamcılığı reklamlarınızda esneklik sağlıyor. Mesela, A/B Testleri uygulayarak hangi reklamın daha etkin olduğunu düşük maliyetlerle deneyimleyebilirsiniz.
 • Devamlı ürünler, hizmetler ve marka imajı için verilen reklamlar müşterilerinizi sıkabilir. Sosyal medya reklamcılığıyla marka çizginizden çıkarak müşterilerle etkileşime geçebilir, müşterilere eğlenceli içerikler hazırlayabilirsiniz. Böylece müşterilerinizin reklamlarınıza ve markanıza ilgilerini artırabilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamcılığıyla verilen reklamlar ölçülebilir. Bu sayede reklamlarınızı etkin şekilde yönetebilirsiniz. Reklamlarınızı aracı olmadan doğrudan kendiniz yapabilirsiniz. 🙂

Mükemmeliği Adım Adım Yaratabileceğiniz: Facebook Reklamları

Facebook Business Manager’da yer alan “Ads Manager” bölümünde reklam tasarlayabilir ve Facebook platformunda yer alan işletme hesabınız üzerinden Facebook’taki müşterilerinize reklam verebilirsiniz.

Facebook reklam verenlere ayrıntılı hedefleme seçenekleri sunuyor. Hedef kitlenize benzer kitle oluşturup re-marketing çalışması yapabilirsiniz. Farkındalık (awareness), değerlendirme (consideration) ve dönüştürme (conversion) reklamları oluşturup bu reklamları kolayca yönetebilirsiniz.

Carousel, collection, post ve video gibi reklam modelleriyle farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Canvas reklam modeli sayesinde web siteniz olmadan müşterilerinize web sitesi deneyimi bile yaşatabilirsiniz. Diğer yandan, lead generation reklam modeliyle müşterileriniz kolayca form doldurma işlemi yapabilir.

Herkes tarafından kullanılabilir bir ara yüze de sahip olduğunu söyleyelim. Hem bu kadar çeşitli reklam modelleri, hem de bu kadar kullanıcı dostu olması da Facebook’un ayrıcalığı oluyor galiba. 🙂

Görsel Odaklı Bir Deneyim: Instagram Reklamları

Instagram reklam panelleri konusunda oldukça çeşitli! 🙂 Facebook’taki işletme hesabınızla Instagram’da yer alan işletme hesabınızı eşleştirerek Facebook’ta hazırladığınız reklamları Instagram’da da aktif edebilirsiniz. Diğer bir opsiyon olarak reklamlarınızı sadece Instagram’da yayınlayabilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı denildiğinde akla ilk gelen sorulardan biri olan; “Reklamım nerede görünecek?” sorusuna gelirsek…

Instagram hikayelerinde, gönderilerinde, “Keşfet” bölümünde video veya fotoğraf şeklinde reklam verebilir, kaydırmalı fotoğraf ve video reklam oluşturma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Instagram Tv özelliğiyle daha uzun süreli video reklamlar verebilir, Facebook’taki gibi koleksiyon reklam oluşturabilirsiniz.

Geniş Kitlelere Sesinizi Duyurun: Youtube Reklamları

Dünyanın en çok tercih edilen video izlenme platformu, Youtube reklam verenlerin ilk tercihlerinden. Video izleme platformu ve her kesimden kitlesinin olması yanında düşük bütçeli olabilmesi de en cezbedici özelliklerinden.

Youtube reklamları temelde dört bölümde incelenebilir:

 • Homepage: Youtube ana sayfasında yer alan “Homepage Modeli” günde ortalama 95 milyon görüntüleme ile yüksek orandaki kitleye farkındalık oluşturabilirsiniz. Kategorisinin en pahalı reklam modeli olması boşuna değil. 🙂
 • TrueView In-Stream: Youtube’da yayın/video içinde gösterilen standart video reklamına hepimizi aşinayız. Geçilebilir bir reklam türü olduğundan reklam verenler, reklam 30 saniye izlendiğinde ödeme yaparlar.
 • TrueView Discovery: Youtube ana sayfasında, arama sonuçları sayfalarında ve Youtube video izleme sayfalarında ilgili videolar olarak gösterilir. Genellikle Youtube’da takipçi kazandırmak amaçlayan bir seçenektir.
 • Bumper Ads: 6 saniye boyunca gösterilen ve geçilemeyen reklamlardır. Bin gösterim başına ücretlendirilir.   

Kısa Videonun Hızlı Yükselişi: Tiktok Reklamları

TikTok, müzik katmanları, ses efektleri ve görsel efektlerle 15-30 saniyelik kısa, döngüsel videolar kaydetmenize, düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir sosyal medya uygulamasıdır.

Son derece özgün içeriklerin üretildiği bir platform olan TikTok, ilk olarak daha çok gençler tarafından kullanılıyordu. Sürpriz yükseliş yaşadı ve artık neredeyse her kesime hitap ediyor. Çeşitli kısıtlamalar ve yasaklamalarla karşılaşıp Instagram tarafından piyasaya sürülen “Reels” gibi güçlü bir rakibi olsa da hala dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. Dolayısıyla pazarlama faaliyetleri TikTok uygulamasına da uzanıyor.

Tiktok’ta temel olarak dört farklı türde reklam vermeniz mümkün:

 • Yayın İçi Reklamlar (In-feed Ads): Uygulama içinde videolar arasında geçiş yaparken çıkan reklamlardır.
 • Üstten Görünüm (Top View): Uygulama ilk açıldığında ekranda çıkan video reklamalardır.
 • Marka Devralma (Brand Takeover): Uygulama ilk açıldığında çıkan reklamlardır.
 • Markalı Etiket Challenge (Branded Hashtag Challenge): Markalar tarafından bir etiket altında özel dans, skeç veya şarkı oluşturulan reklamlardır. 

Ayrıca platformda yer alan influencerlarla da reklam kampanyası yürütebilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı genel olarak söyleyeceklerimiz bu kadar. Ürün ve hizmetinize uygun platformda, etki yaratabileceğiniz reklamı hazırlamak size düşüyor. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)