White Hat SEO ve Black Hat SEO Nedir?

White Hat SEO ve Black Hat SEO Nedir?

Dijital pazarlama dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan, markaların olmazsa olmaz dediği “Arama Motoru Optimizasyonu” yani SEO. Web sitelerinin arama motorunda üst sıralarda yer almasına yönelik adımları içerir. Ama SEO kavramı çoğu zaman basit tanımların dışına çıkar. İlgilenenler bilir, kocaman bir terimler dünyasına sahip. En temel terimlerden ikisi de, White Hat SEO ve Black Hat SEO!

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek, uzun vadeli kazanç sağlamak için yapılan strateji White Hat SEO, Türkçe haliyle Beyaz Şapka SEO’dur. Yani optimizasyon için doğru ve etik seçenektir.

White Hat SEO’nun tam zıttı olan Black Hat SEO, Siyah Şapka SEO, ise arama motorlarında üst sırada yer almaya yönelik, uygunsuz ve kısa vadeli kazanç sağlamak için yapılan stratejik çalışmalardır.

Neymiş Bu Black Hat Seo?

Black Hat SEO; arama motorlarının “Hizmet Şartları” dışında çalışan bir stratejidir. Amacı web sitesinin SERP sıralamasında üstlere çıkabilmesinden ibarettir. Bu stratejide, arama motoru algoritmalarındaki boşluklardan veya kör noktalardan yararlanılır. Bunun sonucunda da kısa vadeli kazanç sağlamak amaçlanır.

Ama Black Hat’in kalıcılık süresi az olduğu için kötü sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Çünkü arama motoru algoritması bu durumu yakaladığında web sitesiniz büyük ihtimalle spamlanacaktır. Belki bir daha sıralama listesinde bile olamayabilirsiniz.

Çünkü Black Hat SEO temelde Google algoritmasını şaşırtmaya çalışır. Kullanıcılara siteyi gerçekte olduğundan daha değerli gibi gösterir. Google güncellemeleri de bu sebeple, White Hat SEO güvenli limanından yana.  

O zaman Black Hat Seo’yu bir kenara bırakıp temiz bir sayfa açalım.  White Hat SEO Nedir, Nasıl Yapılır sorularını birlikte cevaplayalım.

White Hat SEO Teknikleri Nelerdir?

White Hat SEO; bir web sitesinin arama motoru sonuçları sayfasında yani SERP sıralamasında üst sıralara çıkabilmek için arama motorlarının Hizmet Şartları içerisinde çalışan bir stratejidir. Bütün strateji Hizmet Şartları’nın içerisinde olduğundan herhangi bir engelle karşılaşmaz ve uzun vadeli kazanç getirir. White Hat SEO ile web sitesi organik bir şekilde SERP sıralamasında yer alır ve teknikleri bilinen tüm optimizasyon çalışmalarını içerisinde bulundurur.

White Hat SEO ile görünür olmak için de dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sıraladık. 🙂

Anahtar Kelimeler

Arama motoruna yazılan kelime gruplarıdır. Anahtar kelimelerin doğru kullanıldığı içerikler oluşturup web sitenize gelen trafiği arttırabilirsiniz.
Örneğin; White Hat SEO

Başlıklar ve URL yapısı

Web sitenizin başlığı, sayfanız hakkında bilgi verir. Başlıklarınız ve URL yapınız, oluşturduğunuz içerik ile alakalı olmalıdır. Ayrıca URL yapısı anlaşılır olmalıdır.

www.sosyalmedyakampusu.com/White-Hat-Seo/

 İçerikler

Web sitenizde her zaman özgün içerikler olmalıdır. Kopyala + Yapıştır içerikleri bir kenara bırakın, hatta bu içerikleri gördüğünüzde uzaklaşın. Her zaman özgün, kullanıcı deneyimini önemseyen ve kullanıcının sitedeki ziyaret süresini arttıran içerikler oluşturun. Unutmayın içerik kraldır ama okuyucusu varsa. 🙂

Meta Etiketler

White Hat SEO çalışmalarında eskisi gibi önemli olmasa bile web siteniz için önemlidir. Çünkü bu etiketler web siteniz hakkında kullanıcılara ön bilgi veren etiketlerdir. Bu etiketler içeriğiniz ile alakalı ve özgün olmalıdır.

Kırık Linkler

Web sitenizde olan bazı linkler kırık, yani çalışmıyor, olabilir. Aynı kırık linkler arama motoru robotları tarafından fark edildiğinde de web siteniz arka sıralara atılacaktır. Bu yüzden belli aralıklarla web sitenizdeki linkleri kontrol etmelisiniz. Özel programlarla işiniz çok da zor değil.

Görsel Optimizasyonu

Web sitenizde paylaştığınız görseller SEO kriterlerine uygun olmalıdır. Kullandığınız görseller kaliteli ve içeriğinizle alakalı olursa kısa süre içerisinde ziyaretçileri sayfanıza çekebilir ve web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Arama motoru robotları kaliteli ve özgün görselleri sever. 🙂

Web Sitenizin Hızı

Web sitenizin hızı çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar siteye tıkladıktan sonra, giriş için uzun süre beklemeyeceklerdir. Web sitenizin hızlı açılması için özellikle sitede kullandığınız görsel, video içerikler konusunda seçici olmalısınız. Bu konuda Google’ın ücretsiz “PageSpeed Insights” uygulamasından faydalanabilir ve web sitenizin açılış hızını öğrenebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Olması

Kullanıcıların kolay ve ulaşılabilir olması sebebiyle mobile yönelmesi, web sitelerini de vurdu. Çünkü kullanıcıların bir çoğu artık internet işlemlerini cep telefonlarından yapıyorlar. Bu yüzden arama motorlarının en çok dikkat ettiği noktalardan birisi de web sitenizin mobil uyumlu olmasıdır.

Backlink Çalışmaları

Backlink; web sitenizin ziyaretçi çekmesi için en önemli çalışmalardan birisidir. Web siteleri; kaliteli olan ve sitenizle alakalı farklı sitelerden link alışverişi yapmalıdır.

Link alışverişi yaparken en önemli nokta ise sitenizle alakalı olmayan yerlerden uzak kalmanızdır. Çünkü robotlar sizin web sitenizin ne üzerine olduğunu tanımlayamaz. Böyle bir durumda aldığınız backlink artık önemli değildir.

Sosyal Medya Çalışmaları

Web sitenize ziyaretçi çekmek için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Düşündüğünüz de büyük etki sağlayabilir.

Gördüğünüz gibi etkili ve kalıcı bir seo için birkaç teknik bilmekte fayda var. Uygulamaların çoğu zorlayıcı görünse de temel düzeyde işe başlamalısınız. Bu konuda desteğe ihtiyacı olanlarla da Seo Eğitimimizde görüşmek üzere. 🙂

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)