Dijital mecraları profesyonel olarak kullanabilmek için eğitimimizi inceleyin.

STAJ GARANTİLİ

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

zoom.us / Nef 09 Levent

LinkedIn’de Ağınızı Büyütmenin En İyi 8 Yolu

LinkedIn’de Ağınızı Büyütmenin En İyi 8 Yolu

LinkedIn, iş hayatında  kişisel olarak tanıdığınız kişilerle bağlantı kurmanız üzere çalışan bir platformdur. Şu anda 200’den fazla ülkede yarım milyar kullanıcıyı aşan platform sayesinde, B2B müşterileri, potansiyel işe alım şirketleri ve iş ortaklarıyla bağlantı kurmada sosyal medya arasında açık lider konumunda. Bu yüzden biz de ” LinkedIn’de Ağınızı Büyütmenin En İyi 8 Yolu ” konusunu ele alacağız.

Profesyonel ağlar söz konusu olduğunda sosyal medya kanallarında açık lider olsa bile, LinkedIn hala birçok kullanıcı için korkutucu. Yeni bir LinkedIn kullanıcısı için en sık sorulan soru şudur: “Ağımda kimler olmalı? Kiminle bağlantı kurmalıyım?” Ve ne yazık ki, bu tereddüt, yeni bağlantılar kazanma sürecini biraz yavaşlatabilir.

Ağınızı uygun ve kullanışlı bir şekilde büyütmek için ”LinkedIn’de Ağınızı Büyütmenin En İyi 8 Yolu” yazımızdaki 8 ipucunu izleyin.

1. Bağlantı İsteklerinizi Kişiselleştirin

LinkedIn’in “tanıyabileceğiniz kişiler” listesinde gezinirken yalnızca “bağlan” düğmesini tıklamayın. Bunu yaparsanız, genel bir istek gönderilir. Bunun yerine, kişinin profil sayfasına gidin ve oradaki “bağlan” düğmesini tıklayın. Bunu yapmak, bağlantı isteğinizle kişisel bir not eklemenize izin verecektir; “Geçen hafta İzmir’e giderken tanıştığımıza memnun oldum. İrtibatta kalalım”.

Başka bir şirkette benzer bir rolde çalışan bir kişi gibi tanımadığınız bir kişiyle bağlantı kurmakla ilgileniyorsanız, neden onlara mesaj gönderdiğinizi bildirerek aranızdaki alaka düzeyinizi arttırın. Örneğin, “Gönderilerinizi gördüm ve çalışmanızın bir kısmını dikkatimi çekti. Bakış açınızı takdir ediyorum ve bağlantı kurmak isterim.” gibi adımlar atılabilir.

2. Takip Et

Bir fuarda veya konferansta biriyle tanıştınız mı? Bir yardım etkinliği için gönüllü olarak görev almak ya da bir komitede hizmet etmek… En sevdiğiniz kahve dükkanındaki işletme sahibi, sağlık uzmanınız, yoga eğitmeni, sınıf arkadaşları … İlgi alanlarınıza göre kişileri takip edin. Her gün iletişim kurduğunuz bağlantıları gözden kaçırmak kolaydır, bu nedenle bunlara dikkat edin. Böylelikle günlük hayatta tanıştığımız, bir araya geldiğimiz insanları gözden kaçırmamış oluruz.

3. Aylık Büyüme Hedeflerini Belirle

LinkedIn’de Ağınızı Büyütmenin En İyi 8 Yolu yolu dedik ,100 bağlantıdan 500+ bağlantıya geçmek imkansız bir başarı gibi görünüyor. Ancak, bu sayıyı birkaç hafta veya aya bölerseniz, ulaşılması zor değil.

Örneğin, birden 100 bağlantıdan 500+ seviyesine çıkmak gibi bir hedef belirlemek yerine, hedefinizi iki hafta içinde 175 bağlantıya çıkarmayı hedefleyin; sonra tekrarlayın. Unutmayın, hedefleri belirlemenin anahtarı onları gerçekçi kılmaktır. Önce isteyin sonra planlayın. Bu yolda Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi de sizin yol göstericiniz olabilir.

Bununla birlikte, biraz dikkatli olun. LinkedIn’in uyguladığı görgü kurallarını korumak ve tanımadığınız kişileri spam yapmaktan kaçınmak hala önemlidir. Kalite, nicelikten daha önemlidir.

Ayrıca, tüm bağlantı taleplerinizin davetinizi kabul etmesini beklemeyin. Bağlanıp bağlanamayacağını belirlemek için aşağıdaki soruları sorun:

1. Seni tanıyor muyum?

2. Seni tanıyan birini tanıyor muyum?

3. Şirketinizi tanıyor muyum?

4. Değer verdiğim endüstri görüşlerini paylaşıyor musunuz?

5. İş yaptığım bir coğrafi pazarda mısınız?

Bu sorulardan birine veya daha fazlasına “evet” cevabını veremezseniz, bağlantı kurma davetinizin kabul edilmemesi muhtemeldir.

4. Paylaşımlarda Bulun

Bir bağlantınız durum güncellemenizden hoşlandığında, paylaşım veya yorumda bulunduğunda, bağlantılarının tümü yayınlarında yazınızı görme olasılığı daha yüksektir. İçeriğinizle ilgilenen “2. derece bağlantılar” sizinle bağlantı kurmak üzere bir davetiye gönderme adımını atabilir.

Daha sık yayınlamak, katılım için ek fırsatlar yaratır, bu nedenle içeriğinizi ana sayfadan yayınlamak fayda sağlar.

5. Görüntü Kullanın

Sosyal paylaşımlarda görüntüleri kullanmak, mevcut ağınızdaki kişilerle etkileşimi ve potansiyel bağlantılara ULAŞMAYI önemli ölçüde artırabilir. Ne kadar? Araştırmalar, görsel içeriğin kullanılmasının etkileşimi 11 kat artıracağını gösteriyor. Öyleyse görsellerini karıştır, gerçek fotoğraflarını paylaşın.

6. Mevcut Bağlantılarla Etkileşim Kurun

Mevcut bağlantılarla etkileşimde bulunmak, profilinizi doğrudan diğer ağların önüne koyar, tek yapman gereken, mesajlarına “beğenmek” ya da yorum yazmaktır. Peki nasıl?

Basit, “Harika Fikir” veya “Paylaşım için Teşekkürler” gibi yorumlar erişiminizi genişletmenize yardımcı olabilir ve dürüst olmak gerekirse, birilerinin düşünceleri veya içeriği sizinle uyuştuğunda yapılması gereken iletişimi arttırmaktır. Kişisel görüşleriniz veya sorularınızla yorum yapmak, katılımınızı ve iletişim halinde kalmanızı daha da artıracaktır.

7. LinkedIn URL’nizi Diğer Sosyal Kanallarda Tanıtın

Hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın, size bir biyografi için yer sağlar. Bu bioyu tam potansiyeliyle kullanmak gerek. İzleyicileri LinkedIn ile bağlantı kurmaya teşvik ettiğinizde, özellikle o platformda önemli bir takipçiniz varsa, bağlantı sağlayan bir makine olabilir.

Ayrıca, bağlantıyı Twitter, Instagram içerisine ekleyerek LinkedIn profilinizi tanıtmaktan çekinmeyin. Bu, diğer platformlardaki varlığınızdan yararlanmanın bir başka harika yoludur.

8. Makaleleri Yayımla

LinkedIn’de başkaları tarafından yazılmış blog yazılarını paylaşmak yaygın bir uygulamadır. Makaleleri LinkedIn profilinizde yerel içerik olarak yayınlamak, kişisel markanızı oluşturmanın ve uzmanlığınızı belirli bir sektörde paylaşmanın en iyi yollarından biridir.

Makalenin sonunda, iletişime geçmek veya ek kaynakları incelemek için basit harekete geçiren ifadeler kullanmakta fayda var böylece okuyucuyu tıklama eylemine sürükler ve network ağınız genişler. Bu yüzden makalelerinizi gerçekten değer yaratacak konular üzerine yazın.

Bu ipuçları, bağlantı sayınızı daha gerçekçi ve çok daha eğlenceli hale getirme olanağı sunar.  Başkalarıyla sosyal medya üzerinden bağlantı kurmak için daha fazla ipucu ister misiniz? Sosyal Medya Eğitimi ‘miz ile bu imkanı elde ederek profesyonel hizmet siz de verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)