Instagram Çekilişi: Etkileşimde Sınırları Zorlamak

Instagram Çekilişi: Etkileşimde Sınırları Zorlamak

“Müşteri çekmesini bilmeyenler, müşteriyi suçlarlar” demişler. Bundan dolayıdır ki küçük ve büyük bütün işletmeler müşteri kazanma ve marka bilinirliği arttırma konusunda sınırları devamlı zorluyor. Günümüzün yaygın pazar yerlerinden birisi kabul edilen Instagram da bu arayışa cevap veren en güncel platformlardan. Doğru ve etkileşim sağlayacak yollar, Instagram dünyasında kendine has bir şekilde hayat buluyor. Mesela Instagram Çekilişi uzun süredir kullanılan ve güncelliğini devamlı koruyan yolların başında. Üstelik bilinirlilikte hız kazanmak, kaliteli kitleye ulaşmak ya da etkileşim oranını artırmak gibi pek çok avantajı ile… Özellikle de e-ticaret sayfa sahiplerinin Instagram çekilişini bu kadar çok tercih etmesinin bir sebebi olmalı, değil mi?☺️

İlk aşamada, kazanılan takipçilerin çekiliş sonrası kaybedilmesi ihtimali Instagram çekilişi konusunda tereddüde düşürebiliyor. Ancak unutmayın ki eğer ürününüz eşsizse ya da sayfanızı doğru ve ilgi çekici şekilde kullanıyorsanız bu ihtimali de azaltıyorsunuz. Çünkü güçlü bir sayfa ile organik takipçi olarak kalmak isteyen kitleye sebepler veriyorsunuz. Zaten bir e-ticaret sayfasıysanız mutlaka uzun vadeli dönüşlere de şahit olacaksınız.

Belki de Instagram çekilişi düşündüğünüzden de kolay ve kazançlı. Bu konuda henüz bir çalışması olmayanların keşfetmesi için genel bir rehber hazırladık. Instagram çekilişi nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir, hadi birlikte inceleyelim.

Neden Instagram Çekilişi Düzenlemelisiniz?

Strateji, strateji, strateji… Sosyal medya çalışmalarının temelinde hep olduğu gibi Instagram çekilişi için de belirli bir ön planlanmaya ihtiyacınız var. Öncelikle amacınızın ne olduğunu belirlemelisiniz.

Mesela bu amaçlar;

  • Instagram’da takipçi artırmak
  • E-ticaret sitesine trafik çekmek
  • Beğeni ve yorum alarak etkileşimi arttırmak
  • E-posta abonesi kazanmak
  • Blog içeriklerine yönlendirme yapmak
  • Yeni ürünlerini tanıtmak

Gibi bir sürü alternatiften biri olabilir. Çekiliş sonrasında beklediğiniz dönüşleri alabilmek için çekiliş kurgunuzu buna göre yapmanızı öneririz. Çünkü metinden, tasarıma tüm içerik amaçlara göre şekillenmeli. Sonuca doğrudan ulaşmanın en garanti yolu da bunu bilerek yola çıkmak.

Hadi artık Instagram çekilişi sürecini birlikte başlatalım.

Amaçlarınızı Belirleyin

Amacınızı belirlemek ve hedeflerinize uygun şekilde katılım şartı sağlamak ilk adımınız olmalı. Örneğin amacınızın etkileşimi arttırmak olduğunu varsayalım. O zaman kaydetmeyi, beğenmeyi ve yorum yapmayı katılım şartı sunabilirsiniz. Tabii ki amacınız ne olursa olsun “bir arkadaşınızı etiketleyin” şartı mutlaka yer almalıdır. Böylece markanızdan ya da sayfanızdan haberi olmayan ya da sizi takip etmeyen kişilere de ulaşmış olacaksınız. Ayrıca organik takipçilere kim hayır diyebilir ki? 😌

Katılım Şartlarında Basitlik, Kazandırır

Çekilişin şartlarını belirlerken mutlaka Instagram’a uyumlu kalmalısınız. Çünkü çekilişler büyük bir toplulukla iletişim kurmanız için mükemmel  ortamı yaratır. Buna rağmen eğer çekiliş şartlarını zor ve karmaşık hale getirirseniz kullanıcının çekilişe katılma isteğini ortadan kaldırırsınız. Kısacası çekiliş; basit, anlaşılır ve katılımı kolay planlanmalıdır.

Kısa Vadeli Planlamalar

Instagram çekilişinin en önemli noktalarından biri, çekiliş süresidir. Kitlenizin çekilişe katıldığını bile unuttuğunu görmek istemezsiniz diye düşünüyoruz. Bu sebeple kısa sürede sonuçlanan çekilişler kurgulayın. Bu aynı zamanda kitlenizin de algısını etkileyecek ve katılımcı sayınızda artış olmasını sağlayacak. Ayrıca anket ve geri sayım özelliklerini kullanarak çekiliş konusunda merak yaratabilir ve çekilişinizi daha cazip hale getirebilirsiniz.⏲

Yine Yeni Yeniden, Doğru Hashtag Kullanımı

Doğru hashtag kullanımı, gönderilerinizin daha fazla sayıda ve doğru kişiye ulaşmasını sağlar. Evet, bu çekilişler için de geçerlidir. Hatta başarılı bir çalışma ile çekiliş sonucunda beklediğinizden fazla başarı yakalayabilirsiniz. Markanıza, içeriğinize ve beklentilerinize uygun bir hashtag çalışması yapmalısınız.

Ödül Seçiminde Özenli ve İlgi Çekici Olun

Çekiliş sonunda verilen hediye, katılımcı kitlesi ile doğrudan ilgilidir. Bunun için hediyeleri seçerken ilgi çekici olması faktörüne özen gösterin. İnsanların size ayırdığı süreye değer katacak nitelikte hediye, her zaman daha dikkat çekicidir. Tabii eğer e-ticarete ait bir sayfanız varsa verdiğiniz ödülün markanızla ilgili olması da temel şarttır. Markanızla ilgili olmayan hediyeler verirseniz kullanıcıların sizi sadece bir çekiliş sayfası sanması çok olası.

Çekiliş Sıklığınde Ölçüyü Bulun

Çok çekiliş çok takipçi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sık sık Instagram çekilişi düzenlemek, sizi hediyeler sebebiyle takip eden bir kitle yaratmanız demek. Bunu yapmanız halinde çekiliş sonrasında beklediğiniz organik kitle oluşmaz, dolayısıyla amaçlarınıza uygun herhangi bir dönüşüm kazanamazsınız. Bu sebeple yapacağınız çekilişlerin sayısını sınırlı tutmanızda fayda var.

Her Yerde Görünür Olun

İstediğiniz kadar çekiliş yapabilirsiniz ama insanlar ulaşamadığınızda bunun bir önemi kalmaz.  Bu yüzden yapacağınız çekilişin tanıtımı için de çaba harcayın. Mesela duyurularınızı yalnızca Instagram’dan değil Facebook, Twitter gibi diğer sosyal platformlardan da yapmalısınız. 

Güven Yaratmak, Süreklilik Getirir

Yaptığınız çekilişlerde adil olduğunuzu göstererek kitlenizle aranızdaki güven bağını güçlendirebilirsiniz. Çekilişi canlı yayında yapmak eğlenceli olabilir.  Diğer yandan pek çok kişi gibi siz de çekiliş yaparken aldığınız video kaydını yayınlamayı tercih edebilirsiniz. Böylece çekilişte şeffaf olduğunuzu gösterip sayfanıza olan güveni artıracaksınız.✌🏻

Çekilişlerin Yasallığı

Instagram çekilişi takipçi sayılarını artırmak, etkileşim oranlarını yükseltmek gibi amaçlarla pek çok marka tarafından yapılır. Bunun yanı sıra çekiliş süreçlerini ticarete döken sayfaların sayısı da oldukça artmaya başladı. Bu çekiliş sayfalarının amacı sponsorluk adı altında çekilişleri fonlayacak kişiler bulmak. Bunu bulmak da çoğu zaman zor değil. Sonuçta çekilişi fonlayanlar da karşılığında takipçi sayısında artış elde edecek. Yani sürecin karşılıklı fayda sağlama üzerinde şekillendiğini söyleyebiliriz.

Sistem de şöyle işler; çekilişi düzenleyen sayfalar aldığı sponsorluk karşılığında, çekiliş kurallarına sponsor hesabını da takip etme koşulu koyar. Böylece tek çekilişte iki tarafın birden takipçisi de artar. Marka daha çok kişiye ulaşır, çekiliş sayfası direkt takipçi kazanır. Çekiliş hesaplarına baktığımızda bu stratejinin gayet başarılı süregeldiğini de görebiliriz. Peki, Instagram çekilişinde bu uygulama ne kadar yasal?

Sorun şu ki bu çekilişlerin maalesef birçoğu yasal değil. Bu konuda yetkili olan kurum aslında Milli Piyango İdaresi. Dolayısıyla çekiliş düzenlenmesi hakkında Milli Piyango İdaresi’nden izin almak gerekir. Ancak Milli Piyango’dan izin alarak çekiliş yapan sayı son derece az. Bu durum resmi kurumların da dikkatini çekmiş olacak ki son zamanlarda bu konuda soruşturmalar açılmaya başlandı bile. Özellikle çekiliş yapacak büyük kurumların bu izni unutmamasında fayda var. 😇

Instagram Çekiliş Siteleri

Yorumlardaki isimleri tek tek kağıda yazıp rastgele seçim yapmak için teknoloji fazla ilerledi. Artık bu çekilişleri adil ve güvenilir şekilde yapmanızı sağlayan birçok çekiliş programı var. Gelelim bu Instagram çekilişi sitelerine.

Simpliers

Instagram, Youtube, Twitter, Tiktok gibi sosyal medya kanallarında da kullanılabilen çekiliş programı. Kullanımı oldukça kolay olan Simpliers’de tek yapmanız gereken çekiliş bağlantınızı; sayfanızdaki “simpliçekiliş” sekmesinde yer alan alana kopyalamanız. Influencerların en çok tercih ettiği program Simpliers yorum ve gönderi sayısına göre pek çok ücretli Pro paket sunar. Ayrıca 1.000 yoruma kadar olan çekiliş postlarında 3 kez ücretsiz deneme hakkı tanır.

InstaBom

Bu araç yalnızca Instagram çekilişleri için kullanılır. Ayrıca 100 yoruma kadar olan gönderiler için ücretsiz Instagram çekilişi yapma şansı verir. Ancak 100 yorum üzeri gönderileriniz için paket satın almanız gerekir. Farklı paketlerin özellikleri ise online çekiliş yapma hakkını belirler. InstaBom, belirli kurallar çerçevesinde çekilişinizi yapılandırmanızı da sağlar. Program çekiliş ürünlerinizi, örneğin; elektronik eşya, ev, dekorasyon gibi gruplara ayırır. Böylece popüler çekilişleri takip etmek isteyenler için de veri havuzu oluşturur.

Wask

Yalnızca Instagram platformu için kullanılan bir başka çekiliş aracıdır. Kullanımı oldukça basittir ve ücretsiz bir programdır.  Yapmanız gereken tek şey Instagram çekiliş postunuzun linkini yazmak. Sonra uygulama yorumları otomatik çekerek çekiliş kazanını sizin için bulacaktır.

Çekilisiniyap

Instagram çekilişi için kullanılabilecek bir başka araç. Önce e-posta adresiniz ve belirlediğiniz bir şifre ile üye olmalısınız. Daha sonra sistem çekiliş oluşturma sayfasından otomatik olarak tüm yorumlarınızı çeker ve belirlediğiniz kriterler üzerinden kazananı ve yedek kazananları belirler. Program üye olan herkese 1.000 yoruma kadar olan postlar için ücretsiz çekiliş yapma imkanı da sağlar.

Rafi

Uygulamada oturum açma zorunluluğu yoktur. Basit ve pro olarak iki ayrı seçeneğe sahiptir. Kullanımı diğer uygulamalara benzer şekilde Instagram gönderisindeki “•••” ve “Bağlantıyı Kopyala” butonlarına basıp uygulamadaki belirtilen alana yapıştırma yöntemiyle ilerler. Pro kullanımında oldukça özel ayarlar yapabildiğini söylemeden geçmeyelim. Mesela; minimum hashtag sayısını ayarlama, istenen hashtag’leri filtreleme, istenen kelimeleri engelleme… Yani uygulama için keşfe çıkmakta fayda var.

Günümüzün başarılı sosyal medya hesapları trendleri takip eden, yakalayan ve uygulayanlardır. Instagram çekilişi de bu trendlerden biri. Kitlenizle etkileşim yaratmak, markanızın bilinirliğine destek sağlamak için hemen bir çekiliş kurgusunu başlatmaya ne dersiniz? Çünkü sonbahar dönemi kampanyalar ve özel günler bakımından çok zengin. Pek çok marka gibi sizin için de en uygun zaman şu an olabilir. Kurallar ve yönlendirmeler tamamsa bol etkileşimli bir post zamanı!💃🏻

0 Paylaşımlar

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (1)

ŞABAN

11 Nov 21

Teşekkürler, çok faydalı bir yazı olmuş. Bizimde küçük bir sayfamız var ve organik takipçi kazanmaya çalışıyoruz, önerilerinizi dikkate alacağız.