We Are Social 2021 Raporunun Sosyal Medya Değerlendirmesi

We Are Social 2021 Raporunun Sosyal Medya Değerlendirmesi

Global bir yaratıcılık ajansı olan We Are Social her yıl olduğu gibi dijital veri raporlarını dünyaya sundu. Malum We Are Social’ın Hootsuite ile işbirliği yaparak hazırladığı bu global raporlar, her yıl dijital dünya hakkındaki çok önemli veriler sunuyor. Bu yılın sonuçları da stratejileri yeniden gözden geçirmek isteyenler için çoktan hazır. Kısa süre önce yayınlanan 2021 ekim raporunda en çok dikkatimizi çeken alanlardan biri sosyal medya istatistikleriydi. Hadi birlikte bakalım We Are Social 2021 Ekim raporunda ne gibi sonuçlar var. 🤓

1)Genel Veriler

Bugün dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlasının cep telefonu kullanıyor olması çok şaşırtıcı olmasa gerek. Ancak bu sonuç küresel kullanıcıların son 12 ayda neredeyse 100 milyon artmasıyla ortaya çıktı. Ekim 2021’de cep telefonu kullanıcılarının sayısı 5,29 milyara ulaştı.

Şu anda dünya çapında 4,88 milyar internet kullanıcısı var ve bu da dünya nüfusunun neredeyse %62’sine denk geliyor. En son veriler, küresel internet kullanıcı sayısının geçen yıl 220 milyondan fazla arttığını gösteriyor. Tabii COVID-19 araştırmalara bir noktada engel oluyor. Yani gerçek sayılar daha yüksek bile olabilir.

Sosyal medya kullanıcı sayısı 12 ayda 400 milyondan fazla artarak 2021 ekim ayında 4,55 milyar ulaştı. Kullanıcı büyümesinde son 3 ayda biraz yavaşlama olsa da küresel artış devam ediyor. Her gün 1 milyondan fazla yeni kullanıcı sosyal medyaya adım atıyor.

Sonuç olarak dünya nüfusu 2021’de 7,89 milyara ulaştı. Bu da geçen yılın aynı zamanlarına kıyasla yaklaşık 80 milyonluk bir artışı temsil ediyor. Mevcut büyüme oranları, küresel nüfusun 2023’ün ortalarına kadar 8 milyarı aşacağını gösteriyor. Buna bağlı olarak sosyal medya kullanıcı nüfusunda da artış hep bekleniyor.

2)Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?

Bugün dünyada 4.5 milyardan fazla kişi sosyal medya kullanıyor. Bu sayı geçen sene bu zamanlara göre 400 milyondan daha fazla, yani yaklaşık %10’luk bir büyüme şeklinde istatistiklere yansıyor. Her saniye ortalama 13 yeni kullanıcı sosyal medyayı ilk kez kullanmaya başlıyor.

3)TikTok

We Are Social 2021 raporundan önce de TikTokun hızlı gelişimi dikkat çekiyordu. Çünkü platformun 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşması Facebook’tan çok daha kısa sürdü. Gelişiminin bu yıl raporlarında da benzer bir hız görüyoruz.

Ama unutmamak gerekir, Facebook 2012’de milyar kullanıcı kilometre taşını geçen ilk sosyal medya kanalıydı. Şimdi de Facebook dünyadaki tüm sosyal medya kullanıcılarının kabaca %40’ına sahip. Tiktok’un da bugün aynı sosyal medya kullanıcı payına ulaşması için, aylık yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcı çekmesi gerekiyor.

TikTok’un reklam araçları, reklamverenlerin 13 yaş ve üstü kullanıcılara hedeflemesine izin verse de, platform yalnızca 18 yaş ve üstü kullanıcılar için kitle erişim verilerini yayınlıyor. Yani Bytedance‘ın bu araçlarda bildirdiği rakamlar, farklılık gösterebilir. Sonuçta TikTok’un toplam aktif kullanıcı tabanı ve potansiyel reklam erişimi, istatistiklere yansımıyor.

Bununla birlikte, mevcut veriler TikTok’un özellikle genç kullanıcılar arasında popüler olduğu hipotezini açıkça destekliyor. 18-24 yaş arasındaki kullanıcılar, 18 yaş ve üstü kullanıcılar arasında TikTok’un küresel reklam erişiminin yaklaşık %45’ini oluşturuyor. Ayrıca, bu yaş grubundaki kadınlar, platformun 18 yaş ve üstü toplam reklam kitlesinin yaklaşık dörtte biri.

Amerika Birleşik Devletleri ise TikTok’un en büyük reklam kitlesine ev sahipliği yapıyor. Son veriler, TikTok reklamlarının artık 18 yaş ve üstü 120 milyondan fazla ABD’li kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Endonezya ise TikTok’un reklam erişim sıralamasında ikinci sırada. Şirketin araçları 18 yaş ve üstü 87,5 milyondan fazla Endonezyalı kullanıcıya potansiyel erişimi bildiriyor. Brezilya, aynı yaş grubunda 72 milyondan fazla kullanıcıyla üçüncü sırada yer alıyor.

TikTok’un reklam erişim rakamları Tayland ve Kamboçya’da 18 yaş ve üstü 10 yetişkinde 6’dan fazlasına; Vietnam ve Malezya’da bu yaş grubunun yarısından fazlasına eşit olduğu gösteriyor. Platform ayrıca Güneydoğu Asya’da da oldukça popüler.

Dünyaya yayılmış geniş bir kitleye sahip olan TikTok, pazarlamacıların heyecan duyması için pek çok şey sunuyor. Reklam çalışmalarında bu sosyal medya kanalını ülke ve pazar bazlı olarak yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. 😇

4)Facebook

Facebook’un platformlarındaki potansiyel reklam erişimi artık 3 milyarı aşıyor. Bu, kulağa “haber” gibi gelmeyebilir, çünkü kazanç raporlarında 2020’nin ikinci çeyreğindeki Aile Aylık Aktif Kişileri (FMAP) rakamı net reklam erişimini ifade etmiyor. Bu FMAP rakamına WhatsApp’ın 2 milyardan fazla kullanıcısı da dahil ve WhatsApp şu anda reklam yerleşimleri sunmuyor.

Yine de bu rakamlar pazarlamacıların artık Facebook reklamlarını kullanarak Çin dışındaki 13 yaş ve üstü tüm yetişkinlerin %60’ından fazlasına ulaşabileceğini gösteriyor.

Şirketin kendi reklamcılık araçlarında yayınlanan en son veriler ise;

  • Facebook 2,28 milyar toplam potansiyel reklam erişimi sunuyor.
  • Instagram, 1,39 milyar toplam potansiyel reklam erişimi sunuyor.
  • Facebook Messenger, 1,09 milyar toplam potansiyel reklam erişimi sunuyor.

5)Snapchat

We Are Social 2021 raporunda, Hindistan’da Snapchat reklamları ile ulaşılabilinen kullanıcı sayısının son üç ayda %16’dan fazla artması dikkat çekiyor. Platformun ABD’deki erişimi artmaya devam etse de Hindistan, Snapchat reklam pazarları sıralamasında en üst sırada. Pazarlamacılar artık Snapchat reklamları aracılığıyla Hindistan’da yaklaşık 116 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Diğer yandan ABD’de ise 106 milyon kullanıcı Snapchat reklamları ile buluşuyor.

Dünya çapında Snapchat’in toplam reklam izleyicisinin %21’inden fazlası Hindistan’a ait. Ayrıca platformun küresel erkek izleyicisinin neredeyse %29’u yine Hindistan’da.

Türkiye ise Snapchat reklamlarında çok üst sıralarda olmasa da hala aktifliğini sürdürüyor.

Snapchat son dönemde kullanıcı sayında düşüş yaşadı. Bu amaçla harekete geçerek çalışmalar yaptı. Toplam küresel reklam erişimini artırmaya yönelik geliştirmelerin sonuçları da istatistiklere yansıdı. Platform Dijital 2021 Temmuz Küresel İstatistik Raporu’ndan bu yana bünyesine 24 milyon yeni kullanıcı ekledi. Son çeyrekte küresel reklam erişiminde sağlıklı bir büyüme yakaladığı ortada.

Küresel düzeyde Snapchat, kadınlar arasında daha popüler. Kadın kullanıcılar platformun reklam kitlesinin yüzde 54,4’ünü oluşturuyor.

Reklam erişimi açısından, Snapchat özellikle Orta Doğu ve İskandinavya için sıklıkla tercih ediliyor.

6)Spotify

GWI’nin en son araştırması, dünya çapında her 5 internet kullanıcısından 1’inden fazlasının her hafta bir podcast dinlediğini gösteriyor. Hatta bu rakam Meksika, Brezilya ve Endonezya’daki gibi ülkelerde 3’te 1’e yükseliyor.

Podcast en çok genç kadınlar arasında popüler. 16-24 yaş arasındaki kadın internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri, haftada bir podcast dinlediklerini söylüyor. Diğer yandan, 55-64 yaşları arasındaki 7 internet kullanıcısından 1 tanesi 7 gün içinde en az bir podcast dinliyor.

Tabii Spotify’dan alanan verilerde daha fazlası var. En çok tercih edilen müzik platformaların olan Spotify müzik piyasası hakkında da çok fazla veriye sahip. İşte We Are Social 2021 Raporu’na göre en çok dinlenen müzikler;

7)Oyunlar

Bu başlık altında Türkiye %92,2 gibi yüksek bir oranla bulunuyor. Bir önceki rapora göre de 9. basamaktan 8. basamağa yükselmişiz. Dünyanın ortalaması ise %84,9. Oynanan oyunlar ise popülaritesine göre şöyle sıralanıyor:

Medyada günlük vakit geçirme sürelerine baktığımızda ise oyunların 1 saat 13 dakika ile yüksek bir orana sahip olduğu görülüyor.

8)Influencerlar

Türkiye %13.4’lük oran ile influencer takip ortalamasında dünya genelinin altında kalıyor. Dünya ortalamasında ise influencer takibi %22.1’lik oranına sahip.

9)YouTube

We Are Social 2021’in nisan raporu ile en çok benzerlik gösteren platformu Youtube olmuş diyebiliriz. İstatistiklerin benzer olması da kafa karıştırmasın, Youtube çok uzun zamandır en gözde platformların başında.

10)Linkedin

Linkedin abone sayısındaki artışlar devam ediyor olsa beklentileri tam kaşıladığı söylenemez. Güncel sayısı 790 milyonu geçen Linkedin’in Türkiye’de aktif kullanıcı sayısı da oldukça yüksek.

Reklam erişimlerine baktığımızda ise çoğunluğun 18-24 yaş aralığında olduğu belirlenmiş. Ancak platformun ana hedefi 25-34 yaş aralığına erişmek olduğundan Linkedin’in bunu bir başarı olarak gördüğünü sanmıyoruz.

11)Twitter

Twitter da kullanıcı sayısı 463 milyonun üzerine çıkanlardan. Ancak teknik bir sorunla karşılaştıklarından dolayı reklam verilerini sunamamışlar. Bu yüzden reklam süreçlerine dair raporda bir veri bulunmuyor.

We Are Social 2021 Raporu’nun sosyal medya özelinde verileri bu şekilde. Genel olarak beklenenleri veren raporun çok daha geniş bir çerçevesi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Biz sadece sosyal medya ayağını yakından incelemek istedik. Daha detaylı analizler ve yeni raporlar hakkında profesyonel yorum yetisi kazanmak isteyenlerle de Sosyal Medya Eğitimi Sertifika Programı ‘nda görüşmek dileğiyle. 🙂

[social_warfare]

SİZ DE YORUM YAPIN!

YORUMLAR (0)